| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Preferencyjny VAT dla większych domów i mieszkań

Preferencyjny VAT dla większych domów i mieszkań

Definicja budownictwa społecznego powinna objąć domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. i mieszkania do 150 mkw. - uznała we wtorek sejmowa podkomisja.

W Sejmie ruszyły prace nad ustawą wprowadzającą definicję budownictwa społecznego. Przyjęcie definicji umożliwi stosowanie 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r. Sejmowa podkomisja powołana wczoraj do rozpatrzenia nowelizacji ustawy o VAT regulującej zakres definicji od razu przystąpiła do omawiania ustawy. Łącznie z projektem rządowym rozpatrywane były dwie poselskie propozycje definicji budownictwa społecznego autorstwa SLD i Samoobrony. Przy sprzeciwie przedstawicieli Ministerstwa Finansów podkomisja przyjęła jako wiodący projekt Samoobrony, przewidujący szerszy zakres definicji niż przyjęty w projekcie rządowym.

Posłowie zdecydowali, że definicja budownictwa społecznego obejmie domy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 mkw. i mieszkania do 150 mkw. Wielkości te znacznie przekraczają limity zaproponowane w projekcie rządowym i poselskim (propozycja poselska zakładała 250 mkw. w przypadku domów i 130 mkw. dla mieszkań, zgodnie z projektem rządowym limity wynosiły odpowiednio 220 mkw. i 120 mkw.). Projekt poselski nie zawiera żadnych ograniczeń stosowania preferencyjnej stawki w przypadku remontów i wprowadza szeroką definicję obiektów budownictwa mieszkaniowego odnoszącą to pojęcie do całości działu 11 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Mieszkaniowych. Rozwiązania te zostały przyjęte przez podkomisję.

Posłowie przyjęli zmiany w ustawie o VAT zawarte w rządowym projekcie. Nowelizacja wprowadza m.in. nowy limit zwolnienia w podatku od towarów i usług w wysokości 50 tys. zł. Obecnie wynosi on równowartość 10 tys. euro.

Podkomisja rozpatrzyła również zmiany w ustawie o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, zakładające bezterminowy zwrot części wydatków na materiały budowlane

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »