REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT za 2022 rok - czy Polacy wiedzą, co zmienił Nowy Polski Ład?

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Rozliczenie PIT za 2022 rok - czy Polacy wiedzą, co zmienił Nowy Polski Ład?
Rozliczenie PIT za 2022 rok - czy Polacy wiedzą, co zmienił Nowy Polski Ład?
e-pity

REKLAMA

REKLAMA

Jedynie niecała połowa z nas zdaje sobie sprawę ze zmian w tegorocznych rozliczeniach PIT wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu. Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie e-pity wyraźnie wskazuje, że Polacy są zdezorientowani i nie poruszają się sprawnie po nowej, podatkowej rzeczywistości. A przynajmniej część z nich powinna – ponad ¼ badanych (25,4%) deklaruje, że będzie rozliczać się samodzielnie. Stawką jest zwrot lub zapłata podatku, a pomimo wielu zmian wprowadzonych przez rząd, nadal są sposoby na to, by kwotę tego podatku realnie obniżyć.

Zmiany w PIT 2022 - co wiedzą Polacy?

Jaka jest społeczna świadomość zmian?

Autopromocja

– Przynajmniej 43,3% z nas powinno odrobić lekcję dotyczącą zmian w rocznym rozliczeniu spowodowanym wprowadzeniem Polskiego Ładu. To wszyscy ci, którzy postanowili rozliczyć swój PIT samodzielnie oraz ci, którzy mają zamiar zdać się na gotowe rozliczenie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Nadal istnieje bowiem sporo możliwości, by swój podatek obniżyć i zyskać. Sęk w tym, że część z tych możliwości, np. ulgi, także uległa zmianom – to dlatego zdecydowanie warto wziąć krótkie korepetycje z tego, jak PIT rozliczyć sprytnie i bez dodatkowych kosztów — tłumaczy Artur Kaczmarek z e-pity.pl.

Czy wie Pan-Pani o zmianach w rocznym rozliczeniu PIT, które wynikają ze zmian w Polskim Ładzie?

e-pity

Zmian i ich realnego wpływu na wysokość naszego podatku (zarówno pracowników na etacie, jak i właścicieli działalności gospodarczych) Polacy nie są do końca świadomi. Co prawda połowa z nas słyszała o tym, że jakieś zmiany w rozliczeniach zachodzą (47,2% respondentów), ale jeszcze więcej z badanych nie wie, czy powinno się tych zmian obawiać oraz czy w związku z nimi grozi im zapłacenie wyższego podatku (59,9%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Czy obawia się Pan-Pani, że w związku ze zmianami podatkowymi w tym roku zapłaci Pan-Pani wyższy podatek lub otrzyma niższy zwrot podatku?

e-pity

dr Anna Semmerling, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku:
Najistotniejszymi zmianami wprowadzonymi przez Nowy Ład, z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, są nowe progi podatkowe oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, co zbliża nas powoli do średniej europejskiej (jednak nadal pozostajemy pod tym względem w ogonie państw UE). Obniżenie podatku do poziomu 12% było w rzeczywistości zastąpieniem bardzo nieudanej i chaotycznej ulgi dla klasy średniej. Należy mieć świadomość, że zmianą, która w rzeczywistości w wysokim stopniu wpłynie na ostateczny wynik rozliczenia podatku PIT za rok 2022 jest zmiana związana ze sposobem naliczania i rozliczania składki zdrowotnej. Kolejnym istotnym aspektem jest wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia przez Kowalskiego i wybrana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania. W badaniu 30% przedsiębiorców wskazało, że nie posiada wiedzy o tym czy może zmienić formę opodatkowania, i czy obecnie stosowana jest dla nich najkorzystniejsza. Przy wprowadzonych istotnych zmianach w naliczaniu podatku ten rodzaj wiedzy staje się fundamentem dla optymalizacji podatkowej

1/4 rozliczy PIT samodzielnie, 2/3 pójdzie po pomoc do księgowej lub znajomych

Co czwarty Polak twierdzi, że swoje roczne zeznanie podatkowe będzie rozliczał samodzielnie, mimo że ze szczegółami zmian w Polskim Ładzie jeszcze się nie zapoznał. Kluczowe więc dla tej grupy będą przystępnie podane informacje i wyjaśnienia, by mogła skorzystać z wszystkich przywilejów. Może się też okazać, że część z osób, które deklarują w rozliczaniu samodzielność, będzie jednak ostatecznie chciała skorzystać z pomocy księgowych.
Już teraz aż 35% badanych deklaruje, że skorzysta z pomocy biur rachunkowych, księgowych lub znajomych, którzy rozumieją nowe wytyczne i zasady.

Jakie zmiany wprowadził w PIT Polski Ład?

Co piąty Polak jeszcze nie zastanawiał się nad tym tematem i nie wie, jakie zmiany go czekają w rocznym rozliczeniu PIT po Polskim Ładzie 2.0. Polski Ład – co wiemy na dziś? Ponad 1000 osób z całej Polski zostało zapytanych podczas badania o to, jakie konkretnie zmiany wprowadza Polski Ład.
W odpowiedzi na to pytanie respondenci najczęściej wymieniali: obniżenie podatku (16,4%), zmianę w ulgach podatkowych (12,4%) oraz ogólną zmianę podatku (10,6%). Nie były to zatem informacje bardzo dokładne. Konkretna liczba pojawiła się jedynie raz i była piątą najczęściej wymienianą zmianą (obniżenie skali podatku do 12% – wskazało na nie 9,2% badanych). Nie bez znaczenia jest fakt, że ulgi podatkowe zostały wymienione już na drugim miejscu (wspomniało o nich aż 12,4% badanych), a pomimo to 54,6% ankietowanych przyznaje, że nie wie, z jakich ulg może skorzystać w bieżącym roku rozliczeniowym.

Proszę wymienić 3 najistotniejsze zmiany, które mają wpływ na Pana-Pani rozliczenie roczne PIT za 2022 rok

q

e-pity

Czy wie Pan/Pani, z jakich nowych ulg można skorzystać w tym roku w rozliczeniu rocznym PIT?

Czy wie Pan-Pani, z jakich nowych ulg można skorzystać w tym roku w rozliczeniu PIT?

Czy wie Pan-Pani, z jakich nowych ulg można skorzystać w tym roku w rozliczeniu PIT?

e-pity

To ważne, bo okazuje się, że to właśnie ulgi mogą stać się tego roku jednym z kluczowych narzędzi, aby znacząco obniżyć swój podatek. Wśród wielu ulg proponowanych przez Polski Ład znajdziemy m.in. ulgę dla samotnego rodzica (która została ostatecznie usunięta na rzecz rozliczenia wspólnie z dzieckiem jako samotny rodzic), zwolnienie dla rodzin wielodzietnych, tzw. ulgę na zabytek czy robotyzację lub obniżenie podatku ze względu na działalność sportową i kulturalną.

dr Anna Semmerling, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku:
Obecna konstrukcja ulg zawarta w Polskim Ładzie 2.0 wprowadza kilka korzystnych rozwiązań. Dotyczą one jednak wąskiej grupy obywateli, np. seniorów (PIT „0” dla seniorów), dużych rodzin (PIT „0” rodzina 4+) czy osób samodzielnie wychowujących dzieci. Dla osób mieszczących się w tych kategoriach faktycznie te ulgi będą pełniły istotną rolę, jednak trudno jest nadal mówić o tym, że z całą pewnością pozwolą uniknąć straty na nowym rozliczeniu. Oprócz etatowców mamy przecież mnóstwo przedsiębiorców, którzy również mogą skorzystać z ulg, np. na stworzenie nowego produktu czy na marketing produktu, będących nowościami w rozliczeniu PIT 2022. Ważnym zagadnieniem jest ich poznanie w celu optymalizacji ich wykorzystania w obecnym roku lub kolejnych latach.

O rozliczeniu PIT w tym roku warto pomyśleć znacznie wcześniej

Kolejnym lekarstwem na wyższy podatek jest możliwość zmiany formy opodatkowania (dotyczy ona osób prowadzących działalność gospodarczą). Tę decyzję podatnicy mogą podjąć do chwili złożenia deklaracji podatkowej za obecny rok. Polski Ład 2.0 pozwala obecnie na następujące modyfikacje tych form: • z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo – na zasady ogólne (skalę podatkową) ustalone według nowych zasad (bez wyliczenia podatku hipotetycznego). Wybór możliwy poprzez terminowo złożony PIT-36; • z każdego rodzaju działalności opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne (skalę podatkową) ustalone według nowych zasad (bez wyliczenia podatku hipotetycznego). Wybór możliwy poprzez terminowo złożony PIT-36. Każda z powyższych zmian w konkretnych przypadkach może na korzyść zmienić wynik rocznego rozliczenia podatkowego. To właśnie dlatego warto o tegorocznym rozliczeniu PIT pomyśleć wcześniej, najlepiej jeszcze przed grudniem 2022 roku – wtedy, gdy mamy jeszcze czas na przeanalizowanie wszystkich opcji oraz podjęcie korzystnej dla siebie decyzji. Co ciekawe, niemal ⅓ respondentów, którzy prowadzą działalność gospodarczą (30,1%), twierdzi, że nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania. Ponad drugie tyle (30,5%) nie wie, że taka opcja w ogóle istnieje. Spośród 39,4% przedsiębiorców, którzy wiedzą, że mają możliwość zmiany formy opodatkowania, 33,3% z tej możliwości chce skorzystać. Aż 39% twierdzi, że ze zmiany opodatkowania nie skorzysta. Odsetek osób, które wiedzą o zmianie formy opodatkowania może wskazywać na to, że większość z właścicieli działalności gospodarczych po prostu nie zna i nie rozumie, co zmiana formy opodatkowania może zmienić w ich rozliczeniu rocznym. Żaden z respondentów na otwarte pytanie o najważniejsze zmiany wprowadzone przez Polski Ład 2.0 nie wymienił tej możliwości. 

Zmiana formy opodatkowania przedsiębiorcy za 2022 rok

e-pity

Polski Ład 2.0 wprowadza dużo zmian w sposobie rozliczania tegorocznego PIT-a. Nie pozostawia jednak płatników bez rozwiązań na to, by regulować i obniżać wysokość podatków. Badania przeprowadzone przez SW Research na zlecenie e-pity wskazują, że Polacy mają niską świadomość zarówno tego, jakie zmiany są przed nimi, jak i tego, w jaki sposób im przeciwdziałać. Często, np. w przypadku przedsiębiorców, wystarczy sprawdzić swoją aktualną formę opodatkowania i zastanowić się nad zmianą, by rozliczenie było korzystne dla rozliczającego.
Decyzję ułatwi Program e-pity symulator rozliczeń 2022. Skorzystanie z tego narzędzia pozwoli sprawdzić, jaka forma rozliczenia będzie dla nas najkorzystniejsza i umożliwi dokonanie potrzebnych zmian w odpowiednim czasie.
Warto również sprawdzić nowe ulgi podatkowe, ponieważ Polski Ład 2.0 wprowadza kilka bardzo ciekawych propozycji w tym zakresie. Z pewnością jednak jest to nadal lekcja do odrobienia. Jeżeli ją zignorujemy, to wiosną 2023 roku może nas zaskoczyć wysokość podatku do zapłacenia. 

O BADANIU: Badanie przeprowadziła agencja SW Research na zlecenie e-pity w październiku 2022 roku. Metoda badawcza: wywiady on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Próba badawcza i respondenci: przeprowadzono 1030 ankiet z reprezentatywną próbą Polek i Polaków powyżej 26 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA