REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT za 2022 rok - czy Polacy wiedzą, co zmienił Nowy Polski Ład?

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Rozliczenie PIT za 2022 rok - czy Polacy wiedzą, co zmienił Nowy Polski Ład?
Rozliczenie PIT za 2022 rok - czy Polacy wiedzą, co zmienił Nowy Polski Ład?
e-pity

REKLAMA

REKLAMA

Jedynie niecała połowa z nas zdaje sobie sprawę ze zmian w tegorocznych rozliczeniach PIT wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu. Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie e-pity wyraźnie wskazuje, że Polacy są zdezorientowani i nie poruszają się sprawnie po nowej, podatkowej rzeczywistości. A przynajmniej część z nich powinna – ponad ¼ badanych (25,4%) deklaruje, że będzie rozliczać się samodzielnie. Stawką jest zwrot lub zapłata podatku, a pomimo wielu zmian wprowadzonych przez rząd, nadal są sposoby na to, by kwotę tego podatku realnie obniżyć.

Zmiany w PIT 2022 - co wiedzą Polacy?

Jaka jest społeczna świadomość zmian?

REKLAMA

Autopromocja

– Przynajmniej 43,3% z nas powinno odrobić lekcję dotyczącą zmian w rocznym rozliczeniu spowodowanym wprowadzeniem Polskiego Ładu. To wszyscy ci, którzy postanowili rozliczyć swój PIT samodzielnie oraz ci, którzy mają zamiar zdać się na gotowe rozliczenie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Nadal istnieje bowiem sporo możliwości, by swój podatek obniżyć i zyskać. Sęk w tym, że część z tych możliwości, np. ulgi, także uległa zmianom – to dlatego zdecydowanie warto wziąć krótkie korepetycje z tego, jak PIT rozliczyć sprytnie i bez dodatkowych kosztów — tłumaczy Artur Kaczmarek z e-pity.pl.

Czy wie Pan-Pani o zmianach w rocznym rozliczeniu PIT, które wynikają ze zmian w Polskim Ładzie?

e-pity

Zmian i ich realnego wpływu na wysokość naszego podatku (zarówno pracowników na etacie, jak i właścicieli działalności gospodarczych) Polacy nie są do końca świadomi. Co prawda połowa z nas słyszała o tym, że jakieś zmiany w rozliczeniach zachodzą (47,2% respondentów), ale jeszcze więcej z badanych nie wie, czy powinno się tych zmian obawiać oraz czy w związku z nimi grozi im zapłacenie wyższego podatku (59,9%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Czy obawia się Pan-Pani, że w związku ze zmianami podatkowymi w tym roku zapłaci Pan-Pani wyższy podatek lub otrzyma niższy zwrot podatku?

e-pity

dr Anna Semmerling, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku:
Najistotniejszymi zmianami wprowadzonymi przez Nowy Ład, z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, są nowe progi podatkowe oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, co zbliża nas powoli do średniej europejskiej (jednak nadal pozostajemy pod tym względem w ogonie państw UE). Obniżenie podatku do poziomu 12% było w rzeczywistości zastąpieniem bardzo nieudanej i chaotycznej ulgi dla klasy średniej. Należy mieć świadomość, że zmianą, która w rzeczywistości w wysokim stopniu wpłynie na ostateczny wynik rozliczenia podatku PIT za rok 2022 jest zmiana związana ze sposobem naliczania i rozliczania składki zdrowotnej. Kolejnym istotnym aspektem jest wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia przez Kowalskiego i wybrana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania. W badaniu 30% przedsiębiorców wskazało, że nie posiada wiedzy o tym czy może zmienić formę opodatkowania, i czy obecnie stosowana jest dla nich najkorzystniejsza. Przy wprowadzonych istotnych zmianach w naliczaniu podatku ten rodzaj wiedzy staje się fundamentem dla optymalizacji podatkowej

1/4 rozliczy PIT samodzielnie, 2/3 pójdzie po pomoc do księgowej lub znajomych

Co czwarty Polak twierdzi, że swoje roczne zeznanie podatkowe będzie rozliczał samodzielnie, mimo że ze szczegółami zmian w Polskim Ładzie jeszcze się nie zapoznał. Kluczowe więc dla tej grupy będą przystępnie podane informacje i wyjaśnienia, by mogła skorzystać z wszystkich przywilejów. Może się też okazać, że część z osób, które deklarują w rozliczaniu samodzielność, będzie jednak ostatecznie chciała skorzystać z pomocy księgowych.
Już teraz aż 35% badanych deklaruje, że skorzysta z pomocy biur rachunkowych, księgowych lub znajomych, którzy rozumieją nowe wytyczne i zasady.

Jakie zmiany wprowadził w PIT Polski Ład?

Co piąty Polak jeszcze nie zastanawiał się nad tym tematem i nie wie, jakie zmiany go czekają w rocznym rozliczeniu PIT po Polskim Ładzie 2.0. Polski Ład – co wiemy na dziś? Ponad 1000 osób z całej Polski zostało zapytanych podczas badania o to, jakie konkretnie zmiany wprowadza Polski Ład.
W odpowiedzi na to pytanie respondenci najczęściej wymieniali: obniżenie podatku (16,4%), zmianę w ulgach podatkowych (12,4%) oraz ogólną zmianę podatku (10,6%). Nie były to zatem informacje bardzo dokładne. Konkretna liczba pojawiła się jedynie raz i była piątą najczęściej wymienianą zmianą (obniżenie skali podatku do 12% – wskazało na nie 9,2% badanych). Nie bez znaczenia jest fakt, że ulgi podatkowe zostały wymienione już na drugim miejscu (wspomniało o nich aż 12,4% badanych), a pomimo to 54,6% ankietowanych przyznaje, że nie wie, z jakich ulg może skorzystać w bieżącym roku rozliczeniowym.

Proszę wymienić 3 najistotniejsze zmiany, które mają wpływ na Pana-Pani rozliczenie roczne <a class=PIT za 2022 rok"/>

q

e-pity

Czy wie Pan/Pani, z jakich nowych ulg można skorzystać w tym roku w rozliczeniu rocznym PIT?

Czy wie Pan-Pani, z jakich nowych ulg można skorzystać w tym roku w rozliczeniu PIT?

Czy wie Pan-Pani, z jakich nowych ulg można skorzystać w tym roku w rozliczeniu PIT?

e-pity

To ważne, bo okazuje się, że to właśnie ulgi mogą stać się tego roku jednym z kluczowych narzędzi, aby znacząco obniżyć swój podatek. Wśród wielu ulg proponowanych przez Polski Ład znajdziemy m.in. ulgę dla samotnego rodzica (która została ostatecznie usunięta na rzecz rozliczenia wspólnie z dzieckiem jako samotny rodzic), zwolnienie dla rodzin wielodzietnych, tzw. ulgę na zabytek czy robotyzację lub obniżenie podatku ze względu na działalność sportową i kulturalną.

dr Anna Semmerling, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku:
Obecna konstrukcja ulg zawarta w Polskim Ładzie 2.0 wprowadza kilka korzystnych rozwiązań. Dotyczą one jednak wąskiej grupy obywateli, np. seniorów (PIT „0” dla seniorów), dużych rodzin (PIT „0” rodzina 4+) czy osób samodzielnie wychowujących dzieci. Dla osób mieszczących się w tych kategoriach faktycznie te ulgi będą pełniły istotną rolę, jednak trudno jest nadal mówić o tym, że z całą pewnością pozwolą uniknąć straty na nowym rozliczeniu. Oprócz etatowców mamy przecież mnóstwo przedsiębiorców, którzy również mogą skorzystać z ulg, np. na stworzenie nowego produktu czy na marketing produktu, będących nowościami w rozliczeniu PIT 2022. Ważnym zagadnieniem jest ich poznanie w celu optymalizacji ich wykorzystania w obecnym roku lub kolejnych latach.

O rozliczeniu PIT w tym roku warto pomyśleć znacznie wcześniej

Kolejnym lekarstwem na wyższy podatek jest możliwość zmiany formy opodatkowania (dotyczy ona osób prowadzących działalność gospodarczą). Tę decyzję podatnicy mogą podjąć do chwili złożenia deklaracji podatkowej za obecny rok. Polski Ład 2.0 pozwala obecnie na następujące modyfikacje tych form: • z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo – na zasady ogólne (skalę podatkową) ustalone według nowych zasad (bez wyliczenia podatku hipotetycznego). Wybór możliwy poprzez terminowo złożony PIT-36; • z każdego rodzaju działalności opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne (skalę podatkową) ustalone według nowych zasad (bez wyliczenia podatku hipotetycznego). Wybór możliwy poprzez terminowo złożony PIT-36. Każda z powyższych zmian w konkretnych przypadkach może na korzyść zmienić wynik rocznego rozliczenia podatkowego. To właśnie dlatego warto o tegorocznym rozliczeniu PIT pomyśleć wcześniej, najlepiej jeszcze przed grudniem 2022 roku – wtedy, gdy mamy jeszcze czas na przeanalizowanie wszystkich opcji oraz podjęcie korzystnej dla siebie decyzji. Co ciekawe, niemal ⅓ respondentów, którzy prowadzą działalność gospodarczą (30,1%), twierdzi, że nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania. Ponad drugie tyle (30,5%) nie wie, że taka opcja w ogóle istnieje. Spośród 39,4% przedsiębiorców, którzy wiedzą, że mają możliwość zmiany formy opodatkowania, 33,3% z tej możliwości chce skorzystać. Aż 39% twierdzi, że ze zmiany opodatkowania nie skorzysta. Odsetek osób, które wiedzą o zmianie formy opodatkowania może wskazywać na to, że większość z właścicieli działalności gospodarczych po prostu nie zna i nie rozumie, co zmiana formy opodatkowania może zmienić w ich rozliczeniu rocznym. Żaden z respondentów na otwarte pytanie o najważniejsze zmiany wprowadzone przez Polski Ład 2.0 nie wymienił tej możliwości. 

Zmiana formy opodatkowania przedsiębiorcy za 2022 rok

e-pity

Polski Ład 2.0 wprowadza dużo zmian w sposobie rozliczania tegorocznego PIT-a. Nie pozostawia jednak płatników bez rozwiązań na to, by regulować i obniżać wysokość podatków. Badania przeprowadzone przez SW Research na zlecenie e-pity wskazują, że Polacy mają niską świadomość zarówno tego, jakie zmiany są przed nimi, jak i tego, w jaki sposób im przeciwdziałać. Często, np. w przypadku przedsiębiorców, wystarczy sprawdzić swoją aktualną formę opodatkowania i zastanowić się nad zmianą, by rozliczenie było korzystne dla rozliczającego.
Decyzję ułatwi Program e-pity symulator rozliczeń 2022. Skorzystanie z tego narzędzia pozwoli sprawdzić, jaka forma rozliczenia będzie dla nas najkorzystniejsza i umożliwi dokonanie potrzebnych zmian w odpowiednim czasie.
Warto również sprawdzić nowe ulgi podatkowe, ponieważ Polski Ład 2.0 wprowadza kilka bardzo ciekawych propozycji w tym zakresie. Z pewnością jednak jest to nadal lekcja do odrobienia. Jeżeli ją zignorujemy, to wiosną 2023 roku może nas zaskoczyć wysokość podatku do zapłacenia. 

O BADANIU: Badanie przeprowadziła agencja SW Research na zlecenie e-pity w październiku 2022 roku. Metoda badawcza: wywiady on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Próba badawcza i respondenci: przeprowadzono 1030 ankiet z reprezentatywną próbą Polek i Polaków powyżej 26 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA