REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT za 2022 rok - czy Polacy wiedzą, co zmienił Nowy Polski Ład?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Rozliczenie PIT za 2022 rok - czy Polacy wiedzą, co zmienił Nowy Polski Ład?
Rozliczenie PIT za 2022 rok - czy Polacy wiedzą, co zmienił Nowy Polski Ład?
e-pity

REKLAMA

REKLAMA

Jedynie niecała połowa z nas zdaje sobie sprawę ze zmian w tegorocznych rozliczeniach PIT wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu. Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie e-pity wyraźnie wskazuje, że Polacy są zdezorientowani i nie poruszają się sprawnie po nowej, podatkowej rzeczywistości. A przynajmniej część z nich powinna – ponad ¼ badanych (25,4%) deklaruje, że będzie rozliczać się samodzielnie. Stawką jest zwrot lub zapłata podatku, a pomimo wielu zmian wprowadzonych przez rząd, nadal są sposoby na to, by kwotę tego podatku realnie obniżyć.

Zmiany w PIT 2022 - co wiedzą Polacy?

Jaka jest społeczna świadomość zmian?

REKLAMA

Autopromocja

– Przynajmniej 43,3% z nas powinno odrobić lekcję dotyczącą zmian w rocznym rozliczeniu spowodowanym wprowadzeniem Polskiego Ładu. To wszyscy ci, którzy postanowili rozliczyć swój PIT samodzielnie oraz ci, którzy mają zamiar zdać się na gotowe rozliczenie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Nadal istnieje bowiem sporo możliwości, by swój podatek obniżyć i zyskać. Sęk w tym, że część z tych możliwości, np. ulgi, także uległa zmianom – to dlatego zdecydowanie warto wziąć krótkie korepetycje z tego, jak PIT rozliczyć sprytnie i bez dodatkowych kosztów — tłumaczy Artur Kaczmarek z e-pity.pl.

Czy wie Pan-Pani o zmianach w rocznym rozliczeniu PIT, które wynikają ze zmian w Polskim Ładzie?

e-pity

Zmian i ich realnego wpływu na wysokość naszego podatku (zarówno pracowników na etacie, jak i właścicieli działalności gospodarczych) Polacy nie są do końca świadomi. Co prawda połowa z nas słyszała o tym, że jakieś zmiany w rozliczeniach zachodzą (47,2% respondentów), ale jeszcze więcej z badanych nie wie, czy powinno się tych zmian obawiać oraz czy w związku z nimi grozi im zapłacenie wyższego podatku (59,9%). 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Czy obawia się Pan-Pani, że w związku ze zmianami podatkowymi w tym roku zapłaci Pan-Pani wyższy podatek lub otrzyma niższy zwrot podatku?

e-pity

dr Anna Semmerling, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku:
Najistotniejszymi zmianami wprowadzonymi przez Nowy Ład, z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, są nowe progi podatkowe oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł, co zbliża nas powoli do średniej europejskiej (jednak nadal pozostajemy pod tym względem w ogonie państw UE). Obniżenie podatku do poziomu 12% było w rzeczywistości zastąpieniem bardzo nieudanej i chaotycznej ulgi dla klasy średniej. Należy mieć świadomość, że zmianą, która w rzeczywistości w wysokim stopniu wpłynie na ostateczny wynik rozliczenia podatku PIT za rok 2022 jest zmiana związana ze sposobem naliczania i rozliczania składki zdrowotnej. Kolejnym istotnym aspektem jest wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia przez Kowalskiego i wybrana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania. W badaniu 30% przedsiębiorców wskazało, że nie posiada wiedzy o tym czy może zmienić formę opodatkowania, i czy obecnie stosowana jest dla nich najkorzystniejsza. Przy wprowadzonych istotnych zmianach w naliczaniu podatku ten rodzaj wiedzy staje się fundamentem dla optymalizacji podatkowej

1/4 rozliczy PIT samodzielnie, 2/3 pójdzie po pomoc do księgowej lub znajomych

Co czwarty Polak twierdzi, że swoje roczne zeznanie podatkowe będzie rozliczał samodzielnie, mimo że ze szczegółami zmian w Polskim Ładzie jeszcze się nie zapoznał. Kluczowe więc dla tej grupy będą przystępnie podane informacje i wyjaśnienia, by mogła skorzystać z wszystkich przywilejów. Może się też okazać, że część z osób, które deklarują w rozliczaniu samodzielność, będzie jednak ostatecznie chciała skorzystać z pomocy księgowych.
Już teraz aż 35% badanych deklaruje, że skorzysta z pomocy biur rachunkowych, księgowych lub znajomych, którzy rozumieją nowe wytyczne i zasady.

Jakie zmiany wprowadził w PIT Polski Ład?

Co piąty Polak jeszcze nie zastanawiał się nad tym tematem i nie wie, jakie zmiany go czekają w rocznym rozliczeniu PIT po Polskim Ładzie 2.0. Polski Ład – co wiemy na dziś? Ponad 1000 osób z całej Polski zostało zapytanych podczas badania o to, jakie konkretnie zmiany wprowadza Polski Ład.
W odpowiedzi na to pytanie respondenci najczęściej wymieniali: obniżenie podatku (16,4%), zmianę w ulgach podatkowych (12,4%) oraz ogólną zmianę podatku (10,6%). Nie były to zatem informacje bardzo dokładne. Konkretna liczba pojawiła się jedynie raz i była piątą najczęściej wymienianą zmianą (obniżenie skali podatku do 12% – wskazało na nie 9,2% badanych). Nie bez znaczenia jest fakt, że ulgi podatkowe zostały wymienione już na drugim miejscu (wspomniało o nich aż 12,4% badanych), a pomimo to 54,6% ankietowanych przyznaje, że nie wie, z jakich ulg może skorzystać w bieżącym roku rozliczeniowym.

Proszę wymienić 3 najistotniejsze zmiany, które mają wpływ na Pana-Pani rozliczenie roczne <a class=PIT za 2022 rok"/>

q

e-pity

Czy wie Pan/Pani, z jakich nowych ulg można skorzystać w tym roku w rozliczeniu rocznym PIT?

Czy wie Pan-Pani, z jakich nowych ulg można skorzystać w tym roku w rozliczeniu PIT?

Czy wie Pan-Pani, z jakich nowych ulg można skorzystać w tym roku w rozliczeniu PIT?

e-pity

To ważne, bo okazuje się, że to właśnie ulgi mogą stać się tego roku jednym z kluczowych narzędzi, aby znacząco obniżyć swój podatek. Wśród wielu ulg proponowanych przez Polski Ład znajdziemy m.in. ulgę dla samotnego rodzica (która została ostatecznie usunięta na rzecz rozliczenia wspólnie z dzieckiem jako samotny rodzic), zwolnienie dla rodzin wielodzietnych, tzw. ulgę na zabytek czy robotyzację lub obniżenie podatku ze względu na działalność sportową i kulturalną.

dr Anna Semmerling, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku:
Obecna konstrukcja ulg zawarta w Polskim Ładzie 2.0 wprowadza kilka korzystnych rozwiązań. Dotyczą one jednak wąskiej grupy obywateli, np. seniorów (PIT „0” dla seniorów), dużych rodzin (PIT „0” rodzina 4+) czy osób samodzielnie wychowujących dzieci. Dla osób mieszczących się w tych kategoriach faktycznie te ulgi będą pełniły istotną rolę, jednak trudno jest nadal mówić o tym, że z całą pewnością pozwolą uniknąć straty na nowym rozliczeniu. Oprócz etatowców mamy przecież mnóstwo przedsiębiorców, którzy również mogą skorzystać z ulg, np. na stworzenie nowego produktu czy na marketing produktu, będących nowościami w rozliczeniu PIT 2022. Ważnym zagadnieniem jest ich poznanie w celu optymalizacji ich wykorzystania w obecnym roku lub kolejnych latach.

O rozliczeniu PIT w tym roku warto pomyśleć znacznie wcześniej

Kolejnym lekarstwem na wyższy podatek jest możliwość zmiany formy opodatkowania (dotyczy ona osób prowadzących działalność gospodarczą). Tę decyzję podatnicy mogą podjąć do chwili złożenia deklaracji podatkowej za obecny rok. Polski Ład 2.0 pozwala obecnie na następujące modyfikacje tych form: • z działalności gospodarczej opodatkowanej liniowo – na zasady ogólne (skalę podatkową) ustalone według nowych zasad (bez wyliczenia podatku hipotetycznego). Wybór możliwy poprzez terminowo złożony PIT-36; • z każdego rodzaju działalności opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne (skalę podatkową) ustalone według nowych zasad (bez wyliczenia podatku hipotetycznego). Wybór możliwy poprzez terminowo złożony PIT-36. Każda z powyższych zmian w konkretnych przypadkach może na korzyść zmienić wynik rocznego rozliczenia podatkowego. To właśnie dlatego warto o tegorocznym rozliczeniu PIT pomyśleć wcześniej, najlepiej jeszcze przed grudniem 2022 roku – wtedy, gdy mamy jeszcze czas na przeanalizowanie wszystkich opcji oraz podjęcie korzystnej dla siebie decyzji. Co ciekawe, niemal ⅓ respondentów, którzy prowadzą działalność gospodarczą (30,1%), twierdzi, że nie ma możliwości zmiany formy opodatkowania. Ponad drugie tyle (30,5%) nie wie, że taka opcja w ogóle istnieje. Spośród 39,4% przedsiębiorców, którzy wiedzą, że mają możliwość zmiany formy opodatkowania, 33,3% z tej możliwości chce skorzystać. Aż 39% twierdzi, że ze zmiany opodatkowania nie skorzysta. Odsetek osób, które wiedzą o zmianie formy opodatkowania może wskazywać na to, że większość z właścicieli działalności gospodarczych po prostu nie zna i nie rozumie, co zmiana formy opodatkowania może zmienić w ich rozliczeniu rocznym. Żaden z respondentów na otwarte pytanie o najważniejsze zmiany wprowadzone przez Polski Ład 2.0 nie wymienił tej możliwości. 

Zmiana formy opodatkowania przedsiębiorcy za 2022 rok

e-pity

Polski Ład 2.0 wprowadza dużo zmian w sposobie rozliczania tegorocznego PIT-a. Nie pozostawia jednak płatników bez rozwiązań na to, by regulować i obniżać wysokość podatków. Badania przeprowadzone przez SW Research na zlecenie e-pity wskazują, że Polacy mają niską świadomość zarówno tego, jakie zmiany są przed nimi, jak i tego, w jaki sposób im przeciwdziałać. Często, np. w przypadku przedsiębiorców, wystarczy sprawdzić swoją aktualną formę opodatkowania i zastanowić się nad zmianą, by rozliczenie było korzystne dla rozliczającego.
Decyzję ułatwi Program e-pity symulator rozliczeń 2022. Skorzystanie z tego narzędzia pozwoli sprawdzić, jaka forma rozliczenia będzie dla nas najkorzystniejsza i umożliwi dokonanie potrzebnych zmian w odpowiednim czasie.
Warto również sprawdzić nowe ulgi podatkowe, ponieważ Polski Ład 2.0 wprowadza kilka bardzo ciekawych propozycji w tym zakresie. Z pewnością jednak jest to nadal lekcja do odrobienia. Jeżeli ją zignorujemy, to wiosną 2023 roku może nas zaskoczyć wysokość podatku do zapłacenia. 

O BADANIU: Badanie przeprowadziła agencja SW Research na zlecenie e-pity w październiku 2022 roku. Metoda badawcza: wywiady on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Próba badawcza i respondenci: przeprowadzono 1030 ankiet z reprezentatywną próbą Polek i Polaków powyżej 26 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Jak?

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

REKLAMA

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pozwani przez PFR – jak program pomocy dla firm stał się przyczyną tysięcy pozwów? Sprawdź, jak się bronić

Ponad 16 tysięcy firm już otrzymało pozew z Polskiego Funduszu Rozwoju [i]. Kolejne są w drodze. Choć Tarcza Finansowa miała być tarczą – dla wielu stała się źródłem wieloletnich problemów prawnych.

REKLAMA