REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot VAT z faktur za gaz (refundacja, dodatek gazowy) - dla kogo

Zwrot VAT za gaz (refundacja) - dla kogo
Zwrot VAT za gaz (refundacja) - dla kogo

REKLAMA

REKLAMA

Refundacja VAT w przypadku gazu będzie dotyczyła ok 300 tys. osób - poinformowała w poniedziałek 2 stycznia 2023 r. minister klimatu Anna Moskwa. Wskazała, że trwają prace nad wsparciem także dla małych i średnich firm, ale szczegóły trzeba jeszcze uzgodnić z Komisją Europejską.

Zwrot VAT z faktur za gaz (refundacja) - dla kogo

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa pytana była w poniedziałek w Radiu RMF FM o kwestie związane z powrotem VAT na gaz od 1 stycznia 2023 r. Ustawa o ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. przewiduje zamrożenie ceny za gaz w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości 200,17 zł za MWh. Zamrożona zostanie też wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. Nowe przepisy dotyczą odbiorców indywidualnych, odbiorców wrażliwych takich jak szkoły, szpitale, kościoły czy przedszkola.

Przypomniała, że "zostajemy w cenach na poziomie z 2022 r, z różnicą taką, że wraca VAT".

"Wprowadziliśmy nowy mechanizm, który chroni tych najbardziej potrzebujących, adekwatnie do dodatku osłonowego - to są ci sami odbiorcy przy dochodzie 1500 zł w gospodarstwie wielorodzinnym i 2100 zł w jednoosobowym. Będziemy zwracać VAT na podstawie faktury gazowej. Każdorazowo, gdy ta faktura wpłynie, będzie można się udać do gminy - ten sam punkt gdzie był dodatek osłonowy, węglowy i wszystkie inne dodatki - i uzyskać refundacje tego VAT-u" - zaznaczyła.

Autopromocja

Minister Moskwa: refundacja VAT w przypadku gazu będzie dotyczyła ok 300 tys. osób

Minister pytana była również, ile gospodarstw domowych może na taką refundację liczyć.

"W przypadku dodatku osłonowego widzieliśmy, ile osób ogrzewa się węglem (...), więc drogą eliminacji, patrząc przez ilość odbiorców i w ogóle odbiorców gazu liczymy, że około 300 tys. osób będzie ta refundacja dotyczyła" - poinformowała Anna Moskwa.

Dodatek gazowy

Ustawa o ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. przewiduje też wprowadzenie "dodatku gazowego", czyli refundacji VAT dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany bądź zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Zwrot VAT będzie jednak uzależniony od zamożności gospodarstwa. Przysługiwać on będzie dla gospodarstwa jednoosobowego, gdzie przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego to 1500 zł na osobę. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek o refundację trzeba będzie złożyć w 30 dni od otrzymania faktury dokumentującej dostarczenie gazu. Będzie można go złożyć także w formie elektronicznej.

Wsparcie dla małych i średnich firm z tytułu wyższych cen gazu?

Minister pytana była również, czy małe i średnie firmy korzystające z gazu będą mogły liczyć na wsparcie.

"W zasadach pomocy publicznej w rozporządzeniu unijnym w listopadzie i październiku ta pomoc została dozwolona wyłącznie jeśli chodzi o energię. Wielokrotnie postulowaliśmy i na kolejnej radzie też będziemy o tym mówić. Komisja nas absolutnie tutaj nie obdarza dobrymi informacjami. Informuje, że zgody na taką pomoc nie będzie" - stwierdziła minister. "Przygotowujemy instrument, żeby go w najbliższych dniach ogłosić, natomiast będzie on wymagał notyfikacji. Bardzo byśmy chcieli tak samo jak w energii objąć tą pomocą małe i średnie przedsiębiorstwa" - zapewniła Moskwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Moskwa pytana była, jak ocenia szanse na uzyskanie zgody od Komisji Europejskiej na taki pomocowy mechanizm.

"Trudno mi powiedzieć. W wielu tematach jesteśmy w dialogu, w wielu tematach mieliśmy pozytywną odpowiedź. Były też takie, gdzie była ona negatywna, jak przy gwarancjach dla spółek, które kupują gaz - tylko częściowo uzyskaliśmy zgodę na te gwarancje na zakup surowca, więc nie chcę prorokować" - powiedziała.

Anna Moskwa pytana również była, czy Komisja Europejska wskazała, jak to zrobić, by wyraziła zgodę na pomoc dla małych i średnich firm.

"Na dzisiaj we wszystkich wytycznych pomocy jest zakaz jakiegokolwiek wspierania, oczywiście poza energochłonnymi - notyfikowaliśmy program jest gotowy, środki są gotowe" - przypomniała.

Zaznaczyła jednak, że w przypadku małych i średnich firm "nie będzie to na pewno taka bezpośrednia pomoc, ale jakiekolwiek wsparcie".

"Nie chcę na dzisiaj zdradzać szczegółów, najpierw wolałabym je uzgodnić z komisją, ale planujemy dobry instrument" - stwierdziła. Pytana o termin wyjaśniła: "gdybym wiedziała, jak będą toczyły się rozmowy z komisją, byłabym go w stanie przekazać". (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ je/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Amon
  2023-01-07 09:13:37
  Jak to jest, że przy węglu nie było kryterium dochodowego a przy gazie jest ?. Gdzie ta "solidarność. społeczna " jest ?
  0
 • MF
  2023-01-30 13:06:28
  Tak. Już widzę te 300k pozytywnych rozpatrzeń wniosków. Bo nie możesz gotować na gazie ani grzać wody. Ciekawe ile osób z tych 300 tyś. ma piec co gazowy, termę elektryczna i płytę w kuchni na prąd....
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

REKLAMA