REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak Polski Ład wpłynął na rozwój płatności bezgotówkowych?

karta płatnicza
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o PIT i CIT, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku, nałożyła na podatników posiadających kasę fiskalną obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych. Wprowadzone zmiany legislacyjne znacznie przyspieszyły proces cyfryzacji transakcji.

Więcej płatności kartą 

„Miniony rok z pewnością był rekordowy, jeśli chodzi o zainteresowanie mikroprzedsiębiorców terminalami płatniczymi. Wprowadzone zmiany legislacyjne zmotywowały ich do sfinalizowania umów na urządzenia fizyczne i aplikacje LightPOS” – mówi Bartosz Berestecki, Prezes Zarządu PayTel.

REKLAMA

Autopromocja

Według wymienianych trendów w płatnościach bezgotówkowych na 2023 rok, spodziewany jest rozwój rozwiązań zapewniających transakcje natychmiastowe i ograniczających do minimum ruch po stronie konsumenta. Przyspieszoną transformację na zmaksymalizowanie płatności bezgotówkowych miało wprowadzenie przez ustawodawcę Polskiego Ładu, który wymógł na przedsiębiorcach, korzystających z kas fiskalnych, obowiązku przyjmowania płatności bezgotówkowych.

Ubiegłoroczne zmiany legislacyjne to jednak dopiero początek - wkrótce przedsiębiorcy będą musieli zapewnić synchronizację terminali płatniczych z kasą fiskalną. Ma to nastąpić od 1 stycznia 2025 roku. 

Przedsiębiorcy mają jeszcze trochę czasu na wprowadzenie zmian, ale firmy już powinny się przygotowywać do tej integracji. Wszelkie opóźnienia czy zaniedbania wynikające z niepoprawnego stosowania przepisów, będą bowiem skutkowały dotkliwymi karami finansowymi dla przedsiębiorców” – dodaje Bartosz Berestecki. 

Terminal w telefonie 

Rozwiązanie terminala w telefonie polecane jest w szczególności: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

•             branży usługowej,

•             branży kurierskiej,

•             małych punktach mobilnych,

•             sektorze usług drobnych freelancerów.

„Abonament za korzystanie z aplikacji jest stały, a wszelkie opłaty transparentne.  To koszty niezbędne do zapewnienia należytego bezpieczeństwa dokonywanych transakcji i stałych prac administracyjnych nad aplikacją.” – tłumaczy Natalia Krajewska, Deputy Manager.

Jak zamienić swój smartfon lub tablet w terminal? 

REKLAMA

Po dokonaniu krótkich formalności, polegających na wypełnieniu formularza online, umowa automatycznie zostaje podpisana. Po pozytywnej weryfikacji przez operatora płatności, należy pobrać aplikację, a następnie aktywować konto. Natychmiast można zacząć korzystać z wygodnych płatności elektronicznych, w każdym miejscu i o każdej porze.

Płatności przyjmowane za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie działają analogicznie, jak przy użyciu tradycyjnego terminala. Należy uruchomić aplikację, wpisać kwotę sprzedaży, a następnie poprosić klienta o przyłożenie urządzenia płatniczego z wbudowaną anteną NFC (karty, zegarka, smartfonu) w celu dokonania płatności. Potwierdzeniem zrealizowanej transakcji jest elektroniczny rachunek.

Źródło: PayTel

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA