REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Maksymalna cena gazu dla piekarni i cukierni 200,17 zł/MWh. Wniosek RPG tylko przez PUE ZUS od 8 kwietnia 2023 r.

Maksymalna cena gazu dla piekarni i cukierni. Wniosek RPG tylko przez PUE ZUS od 8 kwietnia 2023 r.
Maksymalna cena gazu dla piekarni i cukierni. Wniosek RPG tylko przez PUE ZUS od 8 kwietnia 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS informuje, że przedsiębiorcy, którzy zajmują się produkcją pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek oraz wykorzystują do prowadzenia działalności piec ogrzewany gazem ziemnym, będą mogli korzystać od 1 kwietnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. z ceny maksymalnej gazu wynoszącej 200,17 zł/MWh. Muszą w tym celu złożyć wniosek przez PUE ZUS. Wnioski można składać od 8 kwietnia 2023 r. Jakie warunki trzeba spełnić by skorzystać z tej ceny gazu?

Maksymalna cena gazu dla piekarni i cukierni - jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca

Przedsiębiorca może skorzystać z preferencyjnej stawki za paliwo gazowe w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r., jeśli spełnia poniższe warunki A. i B.:

REKLAMA

Autopromocja

A. na 31 grudnia 2022 r. był w jednej z następujących trzech sytuacji:

sytuacja 1:

  1. rodzaj przeważającej przedsiębiorcy działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 był oznaczony kodem 10.71.Z,
  2. wynika to z rejestru REGON według stanu na 31 grudnia 2022 r.,
  3. ma status przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców [1];

sytuacja 2:

  1. przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.71.Z,
  2. wynika to z rejestru REGON według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r.,
  3. przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku pochodził w co najmniej 50% ze sprzedaży wyprodukowanych przez przedsiębiorcę pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek,
  4. przedsiębiorca ma status przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców [1];

sytuacja 3:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. przedsiębiorca prowadził działalność oznaczoną kodem 10.71.Z w formie spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy Prawo spółdzielcze [2],
  2. wynika to z rejestru REGON według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r.

B. na dzień złożenia wniosku przedsiębiorca nie ma zaległości z tytułu:

  • zobowiązań podatkowych (lub otrzymałeś decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłacasz raty albo korzystasz z odroczenia terminu płatności),
  • składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, Fundusz Emerytur Pomostowych lub Fundusz Solidarnościowy.
Ważne

Ważne
To, czy przedsiębiorca spełnia warunek dotyczący prowadzenia działalności oznaczonej kodem PKD 10.71.Z, ZUS oceni na podstawie danych z rejestru REGON według stanu na 31 grudnia 2022 r.

Stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych stanowi pomoc de minimis.

Wniosek o maksymalną cenę gazu przez PUE ZUS

Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (RPG) można złożyć od 8 kwietnia 2023 r. tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. 

Co trzeba dołączyć do wniosku?

Do wniosku RPG trzeba dołączyć:

  • Kopię faktury rozliczeniowej za paliwa gazowe dostarczone za pomocą gazociągu lub sieci gazociągów.
  • „Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis” (na formularzu RFD lub zgodnie ze wzorem określonym w Załączniku nr 1 do rozporządzenia RM z 24 października 2014 r. [3])
  • Wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis otrzymanej w bieżącym roku oraz w ciągu dwóch poprzedzających go latach albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej

w tym okresie (na formularzu RPD  lub zgodnie ze wzorem w nim określonym)

albo

Oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (na formularzu RD-2 lub zgodnie ze wzorem w nim określonym).

 Termin złożenia wniosku RPG

Ważne
Termin złożenia wniosku RPG

Wniosek RPG trzeba złożyć w ciągu 30 dni od dnia wystawienia faktury za gaz. Okres, który wnioskodawca wskaże we wniosku, musi zawierać się w okresie rozliczeniowym, którego dotyczy ta faktura. 
Wniosek o stosowanie ceny maksymalnej może dotyczyć wyłącznie jednej faktury. Jeżeli faktura została wystawiona przed wejściem w życie przepisów dotyczących stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych, to wniosek można złożyć w ciągu 30 dni od 8 kwietnia 2023 r.

Rozpatrzenie wniosku. Kiedy ZUS może się kontaktować z wnioskodawcą?

Jeśli ZUS będzie miał wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktuje się z wnioskodawcą telefonicznie lub przez PUE ZUS.

 Jeśli ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek, wnioskodawca otrzyma informację o prawie i okresie stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych. ZUS wyśle wnioskodawcy także – na jego konto PUE ZUS – zaświadczenie o pomocy de minimis.

Jeśli ZUS odmówi wnioskodawcy prawa do stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych, wyda decyzję, którą zamieści na koncie PUE ZUS wnioskodawcy.

Odwołanie od decyzji

Jeśli wnioskodawca nie zgadza się z decyzją, za pośrednictwem ZUS może się odwołać do sądu właściwego według zasad Kodeksu postępowania cywilnego [4]. 

Odwołanie trzeba złożyć na piśmie w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymano decyzję.

Pomoc w sprawie wniosku RPG

Pomoc w sprawie wniosku RPG można otrzymać:

  • W Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem 22 560 16 00 – od poniedziałku do piątku w dni robocze w godzinach od 7.00 do 18.00
  • W każdej placówce ZUS.

Podstawa prawna:

[1] Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2023 r. poz. 221)

[2] Ustawa z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2021 r. poz. 648)

[3] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 października 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz.U. z 2014 r. poz. 1543)

[4] Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805, z późn. zm.)

[5] Ustawa z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz.U. z 2022 r. poz. 2687, z późn. zm.)

[6] Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 2000, z późn. zm.)

[7] Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2021 r. poz. 743, z późn. zm.)

[8] Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1, ze zm.)

[9] Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9, ze zm.)

[10] Rozporządzenie Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury (Dz. Urz. UE L 190 z 28.06.2014, str. 45, ze zm.).

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA