REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oszczędzanie w walutach zyskuje na popularności

  • Artykuł sponsorowany
oszczędzanie
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Rosnąca inflacja, sytuacja gospodarcza na świecie oraz kolejne doniesienia ekonomiczne ze świata sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna się interesować oszczędzaniem i inwestycjami w waluty obce. Optymizmem nie napawa też pozycja polskiej złotówki, która w ostatnim czasie nie ma zbyt wielu impulsów do umocnienia. Czy inwestycja w waluty obce się opłaca? Z jakim ryzykiem musimy się liczyć oraz czym kierować się podczas wyboru odpowiedniej waluty? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tekście, jednak nie jest on zachętą do inwestowania, tylko pakietem informacji o zakupie waluty obcej. 

W jakiej walucie oszczędzać?

Wiele osób jako bezpieczne waluty do trzymania oszczędności wybiera euro lub dolary, niektórzy decydują się na te mniej popularne np. funta szterlinga lub franka szwajcarskiego, które zawsze miały stosunkowo wysokie notowania. Warto pamiętać, że w przypadku wyboru rzadszej waluty trzeba zastanowić się, gdzie ją będziemy przechowywać. Większość banków oferuje rachunki tylko w najpopularniejszych walutach. Oczywiście można zdecydować się na trzymanie oszczędności „w skarpecie”, jednak to rozwiązanie nie jest zbyt bezpieczne.

REKLAMA

Podczas wyboru waluty eksperci doradzają dywersyfikację. Według Macieja Przygórzewskiego głównego analityka walutowego serwisu https://internetowykantor.pl/, lepiej wybrać więcej niż jedną walutę. Sprawia to, że nawet jeżeli wybierzemy źle, to ryzyko rozłoży się między kilka aktywów. Być może nie będzie z tego wielkiego zysku, natomiast zrealizujemy cel odkładania oszczędności w walutach obcych. Przed wyborem waluty warto również zapoznać się z wykresami walut z lat poprzednich, aby uświadomić sobie, na jaką zmienność ewentualnie możemy liczyć. 

Z jakim ryzykiem trzeba się liczyć? 

Każda inwestycja niesie za sobą ryzyko. Także jeżeli zdecydujemy się zakupić walutę obcą, aby oszczędzać, musimy być świadomi, że kiedyś może nadjeść odwrócenie sytuacji rynkowej i kurs zakupionej waluty może wzrosnąć lub spaść. W pierwszej sytuacji oznacza to zysk, o ile zdecydujemy się na upłynnienie środków, jednak w drugim przypadku stratę. Wiele zależy od tego, czy chcemy ryzykować, czy szukamy tylko bezpiecznej alternatywy. Większej zmienności możemy spodziewać się na tych walutach, które są znacznie słabiej powiązane z PLN. Mowa tutaj np. o dolarze amerykańskim. Aby unaocznić sobie wzrosty i spadki warto prześledzić wykresy walutowe z okresu ostatnich 3 lat. 

Gdzie trzymać walutę obcą?

Jak już wspominaliśmy, jednym z rozwiązań jest trzymanie oszczędności w skarpecie, jednak go nie polecamy. Lepiej sprawdzić, czy bank, w którym mamy rachunek oferuje możliwość podłączenia darmowego konta walutowego, gdzie będziemy mogli zdeponować wymienione środki. Innym rozwiązaniem są portfele walutowe, na których można przechowywać walutę. Jednak przed wyborem takiego rozwiązania trzeba sprawdzić rzetelność podmiotów, czy np. posiadają licencję KNF oraz pozytywne opinie klientów. 

Jak korzystnie kupić walutę? 

Czas na najważniejszą kwestię, czyli pozyskanie środków w obcej walucie. Musimy liczyć się z tym, że kantory i banki wliczają do kursów swoją marżę, ponieważ na czymś muszą zarabiać. Dlatego właśnie bardziej opłaca się długofalowe trzymanie środków w walucie zagranicznej, by nie tracić na marży. Możemy poszukać firm, które oferują rabaty na prowizję podczas pierwszej wymiany bądź inne programy zniżkowe, co pozwoli zaoszczędzić pewną kwotę. Przykładowo, serwis InternetowyKantor.pl oferuje dla nowych klientów kod na 1000 punktów na wymianę waluty po kursie średnim, czyli rynkowym. 1 punkt to możliwość wymiany 1 euro/dolara/franka/funta po kursie średnim, daje on 1,5 grosza oszczędności przy wymianie np. 1 euro. Przy większych kwotach to z pewnością korzystne rozwiązanie, które realnie pozwala zaoszczędzić. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA