REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopy NBP 2023. Bez zmian do końca roku? Kiedy obniżka stóp?

Stopy NBP 2023. Bez zmian do końca roku? Kiedy obniżka stóp?
Stopy NBP 2023. Bez zmian do końca roku? Kiedy obniżka stóp?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Stopy NBP nie zmieniają się od września 2022 r. 5 kwietnia 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz nie zmieniła stóp procentowych. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego stopy procentowe pozostaną bez zmian przez cały 2023 r.

Stopy procentowe NBP - bez zmian od września 2022 r. Także w kwietniu 2023 r.

W środę 5 kwietnia 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że nie zmieni żadnej stopy procentowej. Główna stopa procentowa NBP, referencyjna, została utrzymana na poziomie 6,75 proc. RPP dokonała ostatniej podwyżki stóp procentowych we wrześniu 2022 r.
Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 4-5 kwietnia 2023 r.

Autopromocja

Aktualna wysokość stóp procentowych NBP

Aktualnie stopy procentowe NBP wynoszą:

 • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
 • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
 • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
 • stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej;
 • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.

PIE: stopy procentowe pozostaną bez zmian przez cały 2023 r.

Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych ograniczyły wzrost konsumpcji, maleją też oczekiwania inflacyjne; przekłada się to jednak powoli na spadek inflacji - podkreślił w środę Sergiej Druchyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem PIE stopy procentowe pozostaną bez zmian przez cały 2023 r.

Analityk z zespołu makroekonomii PIE zaznaczył w przekazanym PAP komentarzu do decyzji RPP, że podobny kierunek polityki pieniężnej prowadzą inne banki centralne Europy Środkowej, które także nie są skłonne dalej podnosić stóp. "W Czechach i na Węgrzech stopy są stabilne również od jesieni. Zanika jednak różnica stóp procentowych do największych gospodarek świata. Analitycy wciąż przewidują podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz strefie euro, co będzie wywierać presje na osłabienie złotego" - wskazał Sergiej Druchyn.

Jak zauważył ekspert PIE, RPP wciąż nie komunikuje zakończenia cyklu podwyżek. "Kolejne decyzje będą uzależnione od skali spadku inflacji. Marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że inflacja w 2023 roku wyniesie 11,9 proc. Ostatnie zaskoczenie spowodowane odczytami inflacji bazowej sugeruje jednak, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny – faktyczny wynik będzie większy. Mocniej od prognoz rosną też ceny żywności. W takich warunkach przejście do cyklu obniżek jest mało prawdopodobne" - ocenił ekonomista.

Zwrócił uwagę, że dotychczasowe podwyżki stóp schłodziły rynek kredytów oraz oczekiwania inflacyjne. "Badania koniunktury GUS wskazują na słabsze prognozy wzrostu cen we wszystkich branżach począwszy od grudnia. Rośnie też stopa oszczędności gospodarstw domowych. Narodowy Bank Polski wskazuje, że wartość depozytów terminowych w lutym była dwukrotnie wyższa niż rok temu. Oznacza to mniejszą skłonność do konsumpcji. Oba czynniki powinny ograniczać inflację w przyszłości" - wskazał Druchyn.

"Niemniej czynniki te powoli przekładają się na spadek inflacji. Dlatego przewidujemy, że stopy procentowe pozostaną bez zmian przez cały 2023 r." - stwierdził analityk PIE.

"Inflacja będzie przekraczać 10 proc. przez większą część roku, co efektywnie zamyka przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Istotnym problemem jest też szerokie rozpowszechnienie się wzrostu cen. Stabilizacja prawdopodobnie będzie długotrwała" - podsumował.(PAP)kmz/ mk/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bank ING: pierwsze obniżki stóp procentowych możliwe w drugiej połowie 2024 r.

Stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2023 roku, pierwsze obniżki możliwe w drugiej połowie 2024 r. - przewidują ekonomiści ING w komentarzu do decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami rynku - podkreślili ekonomiści ING. Zwrócili uwagę, że w komunikacie po posiedzeniu nastąpiły niewielkie zmiany. "W części zagranicznej RPP zwraca uwagę na zwiększoną niepewność co do globalnej koniunktury w związku z zawirowaniami w sektorze bankowym w USA i Europie, ale jednocześnie zauważa, że Fed i ECB kontynuuje podwyżki stóp. Komunikat w części krajowej nie różni się znacząco od marcowego. W części dotyczącej oceny perspektyw gospodarczych i polityki pieniężnej w Polsce nie ma żadnych zmian. Rada nadal uważa, że dotychczasowe podwyżki stóp będą prowadzić do obniżania się inflacji w kierunku celu NBP. Powrót CPI do celu będzie jednak następował stopniowo" - wskazali analitycy.

Jak zauważyli, RPP wydaje się usatysfakcjonowana oczekiwanym tempem dezinflacji. "Najwyraźniej RPP ocenia, że po stronie schładzania popytu polityka pieniężna wykonała zasadniczą część pracy, a tempo i skala dezinflacji będzie przede wszystkim uzależniona od czynników podażowych, jak ceny surowców energetycznych i normalizacja globalnych łańcuchów dostaw" - napisali.

Podkreślili, że od poprzedniego posiedzenia Rady pojawiły się obawy o stabilność finansową w USA. "W efekcie rynek wycenia agresywne cięcia stóp Fed i niemal płaskie stopy EBC. Prezes NBP Adam Glapiński deklarował wcześniej, że podwyżki stóp przez główne banki centralne będą sprzyjały dezinflacji także w Polsce. Marcowe dane o inflacji w kraju potwierdziły punkt zwrotny w CPI, jednak tempo spadku jest na razie wolne, a inflacja bazowa ponownie wzrosła" - zaznaczyli.

Ich zdaniem podczas czwartkowej konferencji prezesa NBP jeszcze słabiej niż wcześniej będzie wybrzmiewała gotowość do ewentualnej obniżki stóp procentowych przed końcem 2023. "Zwłaszcza, że zapowiadany przez prezesa spadek inflacji do 6 proc. na koniec 2023 jest pod dużym znakiem zapytania" - dodali.

Analitycy ING przewidują, że stopy pozostaną bez zmian do końca 2023 roku. "Pierwsze obniżki widzimy w drugiej połowie 2024 r." - prognozują.(PAP) kmz/ drag/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA