REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 października 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków i ekonomistów. Wydaje się, że Rada Polityki Pieniężnej zacznie cykl obniżek stóp procentowych w II kw. 2025 r. Tak wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego z comiesięcznej konferencji prasowej, która odbyła się 3 października 2024 r.
Na początku lipca 2024 r. Prezes NBP Adam Glapiński oceniał, że przy rosnącej inflacji, co wg ostatniej projekcji ma nastąpić od lipca br. do ok. połowy 2025 r., można zapomnieć o obniżce stóp procentowych, a taka możliwość może pojawić się najwcześniej w 2026 r. W odpowiedzi na pytania PAP Biznes 20 sierpnia br. prof. Glapiński wskazał, że nie można wykluczyć, że sytuacja gospodarcza rozwinie się w takim kierunku, iż dyskusja o dostosowaniu polityki pieniężnej (czytaj: obniżce stóp procentowych) będzie zasadna wcześniej niż w 2026 r.
W dniu 4 lipca 2024 r. odbyła się konferencja prasowa prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP, poświęcona ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce. Według prognoz NBP inflacja CPI na koniec 2024 r. może znaleźć się blisko 5 proc., a na początku 2025 r. jeszcze wzrosnąć. Przy takiej inflacji można zapomnieć o obniżce stóp procentowych NBP. Możliwość obniżenia tych stóp może - zdaniem prezesa Glapińskiego - pojawić się najwcześniej w 2026 roku.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 marca 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski.
REKLAMA
Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się we wtorek 6 lutego 2024 r. posiedzeniu – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski. Dodał, że według prognoz Pekao RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie co najmniej do końca roku.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 8-9 stycznia 2024 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.
Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów.
Wiesław Janczyk, członek Rady Polityki Pieniężnej uważa, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych NBP po wakacjach (we wrześniu lub w październiku 2023 roku) wydaje się w pełni uzasadniona. Jego zdaniem na początek możliwe byłyby ostrożne ruchy po -25 pb., choć wyceny rynkowe wskazują nawet na możliwość większych obniżek. Wiele zależy jednak od kolejnych danych potwierdzających zejście inflacji do jednocyfrowych wartości.
REKLAMA
Stopy NBP nie zmieniają się od września 2022 r. 5 kwietnia 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz nie zmieniła stóp procentowych. Zdaniem Polskiego Instytutu Ekonomicznego stopy procentowe pozostaną bez zmian przez cały 2023 r.
Rada Polityki Pieniężnej obniży stopę referencyjną o 50 pb. w listopadzie 2023 r. i będzie to początek cyklu redukcji stóp procentowych w Polsce - prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ich zdaniem, w 2024 r. Rada zetnie stopy o kolejne 150 pb., w efekcie czego na koniec przyszłego roku stopa referencyjna wyniesie 4,75 proc.
REKLAMA