REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezes NBP A. Glapiński: stopy procentowe bez zmian do ok. połowy 2025 r. Czy dopiero w 2026 r. inflacja pozwoli na obniżkę stóp?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
profesor Adam Glapiński, prezes NBP
Prezes NBP A. Glapiński: stopy procentowe bez zmian do ok. połowy 2025 r. Dopiero w 2026 r. inflacja pozwoli na obniżkę stóp
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

Na początku lipca 2024 r. Prezes NBP Adam Glapiński oceniał, że przy rosnącej inflacji, co wg ostatniej projekcji ma nastąpić od lipca br. do ok. połowy 2025 r., można zapomnieć o obniżce stóp procentowych, a taka możliwość może pojawić się najwcześniej w 2026 r. W odpowiedzi na pytania PAP Biznes 20 sierpnia br. prof. Glapiński wskazał, że nie można wykluczyć, że sytuacja gospodarcza rozwinie się w takim kierunku, iż dyskusja o dostosowaniu polityki pieniężnej (czytaj: obniżce stóp procentowych) będzie zasadna wcześniej niż w 2026 r.

rozwiń >

Prezes NBP zaznaczył w odpowiedzi na pytania PAP Biznes, że wypowiada się bezpośrednio po jednodniowym posiedzeniu niedecyzyjnym RPP, zakończonym we wtorek 20 sierpnia.

REKLAMA

Stopy procentowe bez zmian w ostatnich miesiącach

W ostatnich miesiącach Rada utrzymywała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie i dziś wiemy, że było to działanie słuszne. Udało się szybko obniżyć inflację z wysokich poziomów bez nadmiernych kosztów dla gospodarki. Przez niemal pół roku dynamika cen kształtowała się na poziomie zgodnym z celem. Jednocześnie, tak jak się spodziewaliśmy, w lipcu inflacja wzrosła. Co do dalszych decyzji Rady, to wielokrotnie podkreślałem, że podejmowane są one z uwzględnieniem dostępnych w danym momencie informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej” – napisał Glapiński.

Ważne

Przypomnijmy, że na ostatnim decyzyjnym posiedzeniu w dniach 2-3 lipca 2024 r. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła kolejny raz pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Od października 2023 r. stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
• stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
• stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
• stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
• stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
• stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej.

Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP ma się odbyć w dniach 3-4 września 2024 r.

Prezes NBP: Nie można wykluczyć zmian stóp procentowych wcześniej niż w 2026 roku

Rada nie planuje decyzji z wyprzedzeniem, a wszelkie wypowiedzi dotyczące przyszłych działań Rady mają charakter warunkowy. Przyszłe decyzje będą zależne od szeregu czynników wpływających na procesy cenowe, w tym od dynamiki wynagrodzeń, wzrostu konsumpcji, ale też sytuacji gospodarczej za granicą i decyzji dotyczących cen energii, które mogą też wpłynąć na oczekiwania inflacyjne. W zależności od kombinacji tych czynników, przestrzeń dla obniżek stóp procentowych może pojawić się wcześniej lub później. Nie można wykluczyć, że sytuacja gospodarcza rozwinie się w takim kierunku, że dyskusja o dostosowaniu polityki pieniężnej będzie zasadna wcześniej niż w 2026 r., gdy będziemy mieli pewność, że inflacja osiągnie szczyt, a prognozy pokażą, że obniża się trwale w kierunku celu” – dodał prezes Glapiński. 
I dodał, że wszystko będzie zależało od napływających informacji i oceny pespektyw makroekonomicznych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Na konferencji prasowej na początku lipca Glapiński informował, że przy rosnącej inflacji, co wg ostatniej projekcji ma nastąpić od lipca br. do ok. połowy 2025 r., można zapomnieć o obniżce stóp procentowych, a taka możliwość może pojawić się najwcześniej w 2026 r.

Otoczenie międzynarodowe. Gospodarcze problemy Niemiec i strefy euro

Glapiński odnotował w najnowszej odpowiedzi dla PAP Biznes, że w ostatnich tygodniach na światowych rynkach obserwowano podwyższoną zmienność po serii gorszych od oczekiwań danych, przede wszystkim z amerykańskiego rynku pracy. Jego zdaniem wpisuje się to w scenariusz nieco wolniejszego od wcześniej prognozowanego wzrostu w niektórych gospodarkach.

„Szczególnie istotne dla aktywności w Polsce są perspektywy wzrostu w naszym najbliższym otoczeniu, w tym w strefie euro, a zwłaszcza w Niemczech, które od dłuższego czasu balansują na granicy recesji. Niestety, póki co brakuje tam sygnałów poprawy, a tak wyczekiwane ożywienie ciągle odsuwa się w czasie. Słaby popyt zewnętrzny ciąży niestety eksporterom, co uwidacznia się nie tylko w danych o sprzedaży zagranicznej, ale też w słabych odczytach produkcji przemysłowej” – wskazuje prezes NBP.

Zanika groźba powrotu wysokiej inflacji

„Za granicą stopniowo zanika też groźba powrotu wysokiej inflacji. W Stanach Zjednoczonych kontynuowany jest proces dezinflacji. W strefie euro dynamika cen ustabilizowała się na stosunkowo niskim poziomie. Perspektywy w tym zakresie wydają się korzystne, czemu dodatkowo sprzyja pewne obniżenie się światowych cen ropy naftowej na przestrzeni ostatnich tygodni. W tych warunkach rzeczywiście nasiliły się oczekiwania rynkowe na obniżki stóp procentowych w głównych gospodarkach” – dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PKB Polski - perspektywy

W ocenie prezesa NBP coraz istotniejsza dla perspektyw polskiego PKB będzie sytuacja w otoczeniu naszej gospodarki, przy czym zbyt wcześnie jest na ocenę skutków wyższego od prognoz odczytu PKB za II kw. (3,2 proc. rdr vs konsensus 2,8 proc.).

Ostatnie dane z polskiej gospodarki sugerują, że ożywienie gospodarcze nabrało tempa. Wstępny odczyt PKB za II kwartał br. okazał się nawet wyższy od prognoz, za co prawdopodobnie odpowiadał silny popyt konsumpcyjny w warunkach nadal szybko rosnących wynagrodzeń. Na razie jest zbyt wcześnie, by ocenić, czy te lepsze dane zmieniają pespektywy wzrostu gospodarczego. Tym bardziej, że wcześniejsze dane o eksporcie, produkcji przemysłowej czy budowlano-montażowej sugerowały nieco mniejszą skalę ożywienia” – napisał Glapiński.

Tak czy inaczej, obserwowany obecnie silny wzrost wynagrodzeń nie będzie trwał wiecznie, bo w przyszłym roku ani płaca minimalna, ani wynagrodzenia w sektorze publicznym nie wzrosną już zapewne tak znacząco. To z kolei przełoży się z czasem na niższą dynamikę konsumpcji, co sprawi, że coraz istotniejsza dla perspektyw polskiego PKB będzie sytuacja w otoczeniu naszej gospodarki. Uwarunkowania za granicą będą także oczywiście odgrywały istotną rolę w kształtowaniu się procesów cenowych w Polsce” – dodał prezes NBP.

Inflacja w Polsce - prognozy 2024-2025-2026

Adam Glapiński wskazał, że według projekcji banku centralnego w najbliższych kwartałach inflacja CPI ma zostać podwyższona, a w 2026 r. wrócić do celu. Zaznaczył, że te przewidywania są oczywiście oparte na szeregu założeń, w tym dotyczących dalszego kształtowania się cen energii, które – jak założono zgodnie z obowiązującym stanem prawnym – w styczniu 2025 r. ponownie istotnie wzrosną wraz z wygaśnięciem działań osłonowych.

„Tak jednak nie musi się stać, bo kwestią otwartą pozostaje, czy rzeczywiście te działania nie zostaną w jakiejś formie przedłużone. A to z kolei mogłoby obniżyć ścieżkę inflacji w przyszłym roku. Dodatkowym czynnikiem dezinflacyjnym może być też słabsza koniunktura za granicą, o której wspominałem. Ale ryzyka nie są bynajmniej skierowane w jedną stronę" - napisał prezes NBP.

"Dynamika cen może się także okazać wyższa od prognoz, gdyby ożywienie gospodarcze postępowało szybciej, a dostosowanie dynamiki wynagrodzeń było bardziej rozłożone w czasie. Mogłoby to w szczególności zwiększać uporczywość inflacji cen usług, których dynamika na dziś pozostaje podwyższona. Słowem, zarysowana w lipcowej projekcji ścieżka inflacji jak zwykle obarczona jest niepewnością” – dodał.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)
tus/ ana/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

Dlaczego dokumentacja pochodzenia towarów to filar bezpiecznego handlu międzynarodowego?

Brak odpowiedniej dokumentacji pochodzenia towarów może kosztować firmę czas, pieniądze i reputację. Dowiedz się, jak poprawnie i skutecznie prowadzić dokumentację, by uniknąć kar, ułatwić odprawy celne i zabezpieczyć interesy swojej firmy w handlu międzynarodowym.

Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

REKLAMA

Obowiązkowego KSeF można uniknąć. Jest na to kilka sposobów. M.in. uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

REKLAMA

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA