REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej
Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Inflacja w czerwcu 2024 r.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły rdr o 2,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Poniżej w tabeli poszczególne składniki wskaźnika inflacji za czerwiec i maj 2024 r.

REKLAMA

Autopromocja
 czerwiecczerwiecmajmaj
   rdrmdm
     
OGÓŁEM2,60,12,50,1
     
Inflacja towarów1,30,01,20,1
Infflacja usług6,10,56,20,1
     
Żywność i napoje bezalkoholowe2,50,71,60,3
Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe3,90,24,10,5
Odzież i obuwie-0,9-1,7-0,2-0,4
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii1,70,11,60,1
Wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego1,70,01,4-0,3
Zdrowie2,80,62,80,9
Transport0,6-1,92,2-0,4
Łączność1,2-0,92,20,4
Rekreacja i kultura3,81,43,7-1,4
Edukacja9,00,190,1
Restauracje i hotele7,70,67,90,9
Inne towary i usługi4,30,53,70

(PAP Biznes)
pat/ osz/

ING BSK: w lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbiją inflację o ok. 1,3-1,5pkt. proc.

„Ceny towarów wzrosły w ubiegłym miesiącu o 1,3 proc. r/r, a ceny usług o 6,1 proc. r/r, wobec odpowiednio 1,2 proc. r/r i 6,2 proc. r/r w maju. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji w czerwcu, względem maja, w największym stopniu przyczyniły się ceny żywności. Roczne tempo wzrostu cen żywności przyspieszyło w czerwcu do 2,2 proc. r/r z 1,3 proc. r/r w maju. W porównaniu do maja drożało m.in. mięso (głównie drobiowe), masło oraz warzywa i owoce. Szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się do 3,6 proc. r/r z 3,8 proc. r/r w maju, jednak pozostaje na podwyższonym poziomie” – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka.

Tym samym inflacja w czerwcu pozostała w granicach dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego NBP, wynoszącego 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. Jednak według ekonomisty ING BSK, to ostatni taki miesiąca.

„Spodziewamy się, że w lipcu główny wskaźnik inflacji wzrośnie powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, głównie za sprawą częściowego wycofania tarczy energetycznej. Szacujemy, że wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbiją inflację o ok. 1,3-1,5pkt. proc. Nasze obecne prognozy wskazują, że inflacja konsumencka będzie rosła i osiągnie szczyt (prawdopodobnie powyżej 6 proc. r/r) w marcu przyszłego roku. W takich warunkach RPP utrzyma w najbliższych miesiącach stopy procentowe bez zmian, a do pierwszej obniżki może dojść w II kw. 2025 r. Widzimy przestrzeń do złagodzenia polityki pieniężnej w przyszłym roku w skali 75pb” – stwierdził Adam Antoniak. 
(PAP)
ms/ drag/

PKO BP: jesienią możliwy wzrost inflacji bazowej do ok. 4 proc.

Jak wskazano w komentarzu do danych GUS PKO BP, na wzrost inflacji w ujęciu rdr wpłynęły ceny żywności, przy nieznacznie ujemnym oddziaływaniu cen paliw i inflacji bazowej. "Podtrzymujemy szacunek, że inflacja bazowa w czerwcu wyhamowała do 3,7 proc. rdr z 3,8 proc. rdr miesiąc wcześniej" - podkreślono.

"Widać, że w ostatnich dwóch miesiącach dezinflacja w usługach wyraźnie wyhamowała. Zakładamy, że ten trend będzie kontynuowany, co zaowocuje wypłaszczeniem dotychczasowego trendu spadkowego inflacji bazowej" - dodano.

Analitycy PKO BP spodziewają się, również, że roczna dynamika cen żywności w najbliższych miesiącach będzie dalej wzrastać, do ok. 4-5 proc.

Według nich, w związku z odmrożeniem cen energii elektrycznej i gazu w lipcu, wzrosną ceny ciepła. "W efekcie ceny nośników uplasują się wg nas o ponad 13 proc. powyżej poziomu z lipca 2023, silnie podbijając inflację ogółem" - zaznaczono.

Podkreślono, że "inflacja bazowa w czerwcu kontynuowała trend spadkowy i według naszych szacunków wyniosła 3,7 proc. rdr wobec 3,8 proc. rdr w maju". "W ujęciu miesięcznym ceny kategorii bazowych prawdopodobnie wzrosły o 0,2 proc., natomiast po skorygowaniu o czynniki sezonowe wzrost wyniósł wg nas 0,4 proc. mdm" - przekazano.

"Zakładamy, że trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr" - ocenili analitycy.

Dodano, że "istotna dla dalszej ścieżki inflacji będzie skala jej wzrostu w lipcu, w reakcji na częściowe uwolnienie cen energii". "Wstępnie szacujemy ją na ok. 2 pp" - wskazano. 
(PAP)
fos/ mick/

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

REKLAMA

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

REKLAMA

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA