REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżka stóp procentowych NBP po wakacjach 2023 roku?

Obniżka stóp procentowych NBP po wakacjach 2023 roku?
Obniżka stóp procentowych NBP po wakacjach 2023 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wiesław Janczyk, członek Rady Polityki Pieniężnej uważa, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych NBP po wakacjach (we wrześniu lub w październiku 2023 roku) wydaje się w pełni uzasadniona. Jego zdaniem na początek możliwe byłyby ostrożne ruchy po -25 pb., choć wyceny rynkowe wskazują nawet na możliwość większych obniżek. Wiele zależy jednak od kolejnych danych potwierdzających zejście inflacji do jednocyfrowych wartości.

Dyskusja o obniżkach stóp na jesieni 2023 r. w pełni uzasadniona

"Podstawowy warunek do obniżek stóp procentowych to potwierdzenie wyników projekcji w kolejnych miesiącach, czyli przede wszystkim pewność, że znajdujemy się na ścieżce postępującej dezinflacji. W tym zakresie czekamy, aż kolejne dane potwierdzą zejście inflacji do jednocyfrowych wartości. Kolejnym kluczem do oceny sytuacji może być fakt, że jeżeli obecny poziom stóp procentowych był właściwy przy inflacji powyżej 18 proc., to słusznym wydaje się zastanowienie, czy są one właściwe przy inflacji w okolicy 11 proc., przy jej trendzie spadkowym" - powiedział PAP Biznes Janczyk.

"Wyraźnie widać więc powody, dla których dyskusja na temat wysokości stóp proc. jest uprawniona. Inny sygnał to także obniżanie się ceny pieniądza na rynku międzybankowym - stawki terminowe WIBOR zaczęły spadać, więc widać akceptację rynku dla niższej ceny pieniądza. Biorąc wszystko pod uwagę, w pełni uprawniona wydaje się być dzisiaj dyskusja, czy na decyzyjnych posiedzeniach Rady we wrześniu lub październiku mogłaby nastąpić obniżka podstawowych stóp procentowych. Dyskusja będzie prostsza po wakacjach, gdy będziemy mieli jeszcze więcej danych" - dodał.

REKLAMA

Autopromocja

Jak wysokie pierwsze obniżki stóp procentowych?

Członek RPP uważa, że na najbliższych posiedzeniach, o ile pozwolą na to dane, rozważane mogą być ostrożne obniżki stóp, na początek zapewne po 25 pb., jak wskazał na ostatniej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. 

Janczyk zaznaczył, że rynkowe wyceny wskazują nawet na "większe pole do działania".

"Oczywiście będzie to kolegialna decyzja Rady, więc moja indywidualna projekcja nie ma większego znaczenia i nie chciałbym wprowadzać komunikacyjnej niespójności - mój głos to tylko jeden z dziesięciu głosów na posiedzeniu. W tym momencie ważniejsze wydaje się określenie kierunku, czyli komunikowanie rozważania obniżenia stóp procentowych, co jest wyraźnie oczekiwane przez rynek" - powiedział.

"Nie zapominajmy też o tym, że oddziaływanie stóp jest rozłożone w czasie - zaczyna się po 3-4 kwartałach i jeżeli popatrzymy na projekcję NBP, to z tego punktu widzenia wydaje się, że rozważania o obniżkach stóp na jesieni są właściwe. Warto przypomnieć, że Narodowy Bank Polski umiał wyprzedzać decyzje nie tylko banków w regionie, ale też głównych instytucji monetarnych na świecie, jak EBC, czy Fed, i co najważniejsze - z dobrym skutkiem" - dodał.

Rezerwa obowiązkowa banków

Janczyk poinformował, że kwestia poziomu stopy rezerwy obowiązkowej w kontekście rozważań o obniżkach stóp nie jest dominującym tematem w dyskusjach.
"Banki na dzisiaj mają inne problemy do zarządzania, w szczególności kredyty frankowe i wakacje kredytowe. W tym zakresie wydaje się, że cena pieniądza będzie kluczowym elementem w instrumentarium RPP, służącym do uruchomienia potencjału polskich przedsiębiorstw i polskiej gospodarki” - dodał.

Cięcie stóp procentowych po wakacjach pewne, czy tylko możliwe?

Janczyk jest kolejnym członkiem RPP, który po lipcowym posiedzeniu Rady wskazuje na możliwość cięcia stóp proc. niedługo po wakacjach 2023 roku. 

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował na początku lipca 2023 r., że Rada formalnie zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, a kolejnymi ruchami, po spełnieniu warunków (bieżąca inflacja poniżej 10 proc. i przewidywania na kolejne kwartały/lata, że CPI będzie szybko spadać) będą w 2023 r. ich obniżki, w stopniowych krokach po 25 pb. Dodał, że w odpowiednich okolicznościach obniżka mogłaby nastąpić już we wrześniu.

Członkini RPP Gabriela Masłowska powiedziała w tym tygodniu PAP Biznes, że obniżka stóp o 25 pb. we wrześniu lub październiku jest teoretycznie możliwa i byłaby zrozumiała, gdyby wskazywały na to napływające dane, ale decyzje w tym obszarze nie będą pochopne.

Z kolei członkini RPP Iwona Duda wskazała w BI, że jeżeli spadek inflacji w szybkim tempie będzie trwały, to będą argumenty za obniżka stóp po wakacjach.

Natomiast w ocenie członka RPP Cezarego Kochalskiego, w świetle aktualnych informacji, przestrzeń do ewentualnej dyskusji o obniżkach może się za jakiś czas pojawić, najwcześniej po wakacjach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Gospodarka na razie radzi sobie z umacniającą się złotówką

Janczyk na razie nie widzi problemów dla polskiej gospodarki w związku z umacnianiem się kursu złotego.

"Jeśli chodzi o kwestie kursowe, to należy zacząć od zastrzeżenia, że Rada nie zajmuje się prognozowaniem wysokości kursu złotego do innych walut. Złoty w ostatnich miesiącach się umacniał, co przy spadku cen surowców, nośników energii i frachtu powodowało poprawę w obszarze możliwości importu. Nie wydaje się przy tym, żeby umocnienie złotego szybko się wyczerpało, a wiadomo, że silna waluta może oddziaływać w pewnym momencie na konkurencyjność naszych eksporterów" - powiedział członek RPP.

"Trzeba jednak pamiętać, że umocnienie złotego nastąpiło w najwyższym stopniu do dolara, a mniej do euro, więc nie wszystkie rynki eksportowe są w takim samym stopniu dotknięte aprecjacją waluty. Jednak jak na razie konkurencyjność, siła polskiej gospodarki i jej fundamenty wytrzymują próbę sił rynkowych związanych z mocniejszym kursem" - dodał.

Według członka RPP umocnienie PLN o ok. 20 proc. w stosunku do USD jest wydarzeniem dosyć rzadkim, więc trzeba ostrożnie szacować dalszą przestrzeń do ewentualnej aprecjacji PLN w kolejnych miesiącach.

"Po rosyjskiej agresji na Ukrainę polska waluta osłabiła się, ponieważ inwestorzy zagraniczni żądali wysokiej premii za ryzyko przy finansowaniu naszego zadłużenia, potrzeb kredytowych, czy związanych z rolowaniem długu. Dzisiaj natomiast wojna na wschodzie w coraz mniejszym stopniu oddziałuje na percepcję inwestorów" - dodaje.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)
tus/ osz/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

REKLAMA