Doradcy utrzymają swoje uprawnienia
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Przyjęcie nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym przez rząd oznacza dla doradców podatkowych jedynie to, że ustawa może zostać skierowana pod obrady Sejmu. Problem w tym, że Sejm nie obraduje. Nowelizacja ta jest jednak dla doradców istotna. Na jej mocy będą oni mogli prowadzić księgi oraz inne ewidencje podatkowe w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów. Doradcy będą także posiadali uprawnienia do wykonywania zawodu jako osoba fizyczna prowadząca działalność we własnym imieniu i na własny rachunek lub jako uczestnicy spółek osobowych. Obecnie doradcy posiadają oba uprawnienia. Wprowadzone zostały one nowelizacją w 2004 roku.
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował jednak tryb wprowadzenia dwóch przepisów do ustawy podczas nowelizacji (sygn. akt K 42/05) i dał ustawodawcy sześć miesięcy na wprowadzenie tych przepisów zgodnie z procedurą legislacyjną. Termin ten mija jednak 5 grudnia i wszystko wskazuje na to, że nowelizacja nie wejdzie w życie na czas. Poprzednie przepisy nie zostaną jednak przywrócone, a zatem będzie dziura w ustawie.
Krajowa Rada Doradców Podatkowych wydała już komunikat, w którym uspakaja, że doradcy nie stracą swoich uprawnień, ponieważ zastosowanie ma tu konstytucyjna zasada ochrony praw słusznie nabytych. Rada stwierdza wprost, że doradcy będą mogli prowadzić ewidencje i księgi podatkowe oraz wykonywać zawód samodzielnie i w spółkach osobowych.
W projekcie nowelizacji przyjętym wczoraj przez rząd znalazł się również przepis, zgodnie z którym ustawa wchodzi w życie w dniu uchwalenia, ale z mocą obowiązującą od 5 grudnia. Dzięki temu przepisy uchwalone po terminie wyznaczonym przez TK będą obowiązywały wstecz. Zdaniem konstytucjonalistów, w okresie przejściowym, między 5 grudnia a dniem wejścia w życie nowelizacji, czynności doradców mogą być uznane jako wykonywane zgodnie z prawem, ponieważ nie będą one zastrzeżone jedynie dla doradców. Zatem teoretycznie każdy będzie miał prawo prowadzić ewidencje i księgi podatkowe.
ŁUKASZ ZALEWSKI
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat