REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka musi obliczyć CIT od obligacji

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Bank zarządzający obligacjami, w które inwestują przedsiębiorcy, może wypłacić pieniądze albo kupić nowe papiery wartościowe. Przedsiębiorca zaś powinien wyliczyć CIT, i to nawet wtedy, gdy nie otrzymuje od razu pieniędzy.

ROZMOWA

Autopromocja

• Spółki często inwestują wolne środki pieniężne w obligacje. Czy sposób opodatkowania dochodów z inwestowania w obligacje jest identyczny do opodatkowania dochodów z lokat bankowych?

- Nie, jest zupełnie inny. Przychody z lokat, depozytów, udzielonych pożyczek to otrzymane odsetki. Podatnicy powinni wykazywać je dopiero, jeśli zostaną im wypłacone lub postawione do ich dyspozycji. Koszty uzyskania przychodów w tym przypadku nie występują, więc dochód jest równy przychodowi.

W przypadku obligacji jako przychód wykazujemy całą kwotę uzyskaną po ich sprzedaży lub w chwili realizacji, zaś kosztem uzyskania przychodów jest cała kwota, którą należało wpłacić, aby je nabyć. Wydatki na nabycie obligacji są kosztami bezpośrednimi związanymi z przychodami z realizacji obligacji, więc należy je wykazać w dniu osiągnięcia przychodu.

• Na czym polega rolowanie obligacji i jak należy je traktować dla celów podatkowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Rolowanie obligacji polega na zamianie obligacji wykupu, tzn. obligacji, których okres dobiegł końca - na obligacje nowej emisji. Zamianie najczęściej towarzyszy jakaś dodatkowa zachęta, np. wyższe oprocentowanie lub zakup nowych obligacji z dyskontem. Rolowanie obligacji jest zachętą do kontynuacji inwestycji i pozwała emitentowi odroczyć ich płatność.

Rolowanie jednak nie odracza momentu zapłaty podatku dochodowego. W dniu zamiany obligacji należy wykazać przychód z obligacji, których okres dobiegł końca. Oczywiście, jeśli następnie kolejne obligacje się zrealizują, to przychód z poprzednich obligacji stanie się kosztem uzyskania przychodu z nowych obligacji itd.

• Czy zawsze przychód uzyskany z obligacji wcześniejszych jest w całości wykorzystany na nabycie następnych obligacji?

- Nie zawsze. Czasami zostają niewykorzystane środki pieniężne i wtedy często bank przenosi te środki do depozytu z oprocentowaniem. Wtedy podatnik może uzyskać również przychód z depozytu, czyli odsetki. W praktyce może również dojść do sytuacji odwrotnej. Inwestor dopłaca, aby nabyć nowe obligacje. Kosztem uzyskania przychodów będzie wtedy przychód ze zrealizowanych obligacji plus dopłata.

• Czy można rolować jeszcze inne instrumenty finansowe oprócz obligacji?

- Tak. Można rolować wszystkie instrumenty finansowe, nawet kredyty. W każdym z tych przypadków powstaje przychód do opodatkowania, jak w momencie realizacji instrumentu, z jednym wyjątkiem. W myśl art. 16 ust. 7e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie powstaje konieczność wykazania podatku przy zamianie jednostek uczestnictwa subfunduszu na jednostki uczestnictwa innego subfunduszu tego samego funduszu z wydzielonymi funduszami. Przychód wykazuje się dopiero, gdy zmienia się fundusz nadrzędny

PRZYKŁAD:

ROZLICZENIE ROLOWANIA OBLIGACJI

1 czerwca 2007 r. spółka kupiła trzymiesięczne obligacje X zdyskontowane o wartości nominalnej 1,5 mln zł. Wydatek na obligacje wyniósł 1,490 mln zł. 1 września 2007 r. dokonano rolowania obligacji. We wrześniu należy wykazać dochód z inwestycji w kwocie 10 tys. zł.

Przykład opracowany przez KPMG

Fot. Wojciech Górski

Barbara Pyzel, doradca podatkowy w KPMG

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA