REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie nasze przedwyborcze harce podatkowe

EM

REKLAMA

Za niecałe dwa tygodnie odbędą się wybory powszechne, a więc wydawałoby się, że nadszedł już najwyższy czas na tradycyjne już w tym okresie przedwyborcze harce podatkowe. Tym razem jest inaczej.

dr JANUSZ FISZER

Autopromocja

partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent Uniwersytetu Warszawskiego

Obecna kampania wyborcza - w odróżnieniu od kampanii sprzed dwóch lat - nie obfituje w fajerwerki. Mniej jest typowego dla poprzednich okresów przedwyborczych prześcigania się poszczególnych ugrupowań politycznych, co do mniej lub bardziej populistycznych pomysłów zmian polskiego systemu podatkowego.

W ogóle tegoroczna kampania wyborcza stała się jakby nudna w tym zakresie. Tradycyjnie już duże ugrupowanie prawicowo-liberalne podejmuje temat podatku liniowego, jednak nie eksponując go nadmiernie w przedwyborczych wypowiedziach działaczy i reklamowych spotach. Wydaje się, że powodem jest to, że podczas ostatniej kampanii wyborczej na jesieni 2005 roku koncepcji podatku liniowego dorobiono przysłowiową gombrowiczowską gębę, niesłusznie, ale za to głośno przedstawiając ten podatek społeczeństwu - ustami tzw. obrońców ludu - jako złowrogi instrument ekonomicznego ucisku najmniej zarabiających, który niczego dobrego nie przyniesie krajowi.

Z kolei ugrupowanie sprawujące władzę nie zgłasza właściwie tym razem żadnych nowych pomysłów podatkowych. Podkreśla jedynie, że od 2009 roku będą obowiązywały - już teraz ustawowo określone - tylko dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych, dla rozliczających się według zasad ogólnych, czyli 18 i 32 proc., a więc dla znacznej większości podatników będzie to wtedy de facto podatek liniowy. Największe opozycyjne ugrupowanie lewicowe także woli zachować dyskrecję i nie wypowiada się w bieżącej kampanii na temat podatków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Paradoksalnie, temat zasadniczych zmian podatkowych pojawił się w programie i przedwyborczej retoryce mniejszego ugrupowania prawicowo-narodowego, które zgłasza postulat zupełnego zwolnienia od opodatkowania wszystkich dochodów z tytułu emerytur i rent, a więc zwolnienia podatkowego dla ok. 8-10 milionów obecnych podatników. Niestety nie wiadomo, skąd miałyby pochodzić ogromne środki finansowe na skompensowanie ubytku wpływów budżetowych wynikających z takiej rewolucyjnej zmiany. Szczególnie jeżeli uwzględni się fakt, że wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych zasilają nie tylko budżet państwa, lecz także - i to w istotnym stopniu - wszystkie budżety jednostek samorządu terytorialnego, z budżetami gmin, w których zamieszkują podatnicy tego podatku. Z tego też powodu nie wydaje się, aby ten postulat - poza dźwięcznym brzmieniem w uszach zainteresowanych podatników - miał realne szanse na realizację w przewidywalnej przyszłości.

Tak więc, mamy niestety wyraźny niedosyt i rozczarowanie, żeby nie powiedzieć - wręcz żal do ugrupowań politycznych uczestniczących w tegorocznej kampanii wyborczej - co do kwestii podatkowych pomysłów wyborczych. Gdzie podziały się nasze ulubione przedwyborcze harce podatkowe...?

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA