Można odliczyć VAT, nawet gdy towar pochodzi od firmy, która nabyła go z nieznanych źródeł
REKLAMA
ORZECZENIE
REKLAMA
Organy podatkowe zakwestionowały prawo skarżącego do rozliczenia VAT wynikającego z dwóch kategorii faktur. W pierwszym przypadku stwierdziły, że faktury dokumentowały czynności, które nie miały miejsca. Podmiot wskazany jako wystawca odbywał bowiem w dacie ich wystawienia karę tymczasowego pozbawienia wolności. W drugim przypadku wystawca potwierdził dokonanie sprzedaży paliwa, jednak nie udało się ustalić źródła pochodzenia towaru. W ocenie organów doszło do oszustwa zwanego karuzelą podatkową. Polega ono na nabywaniu towarów od podmiotów nieistniejących i unikaniu obowiązku zapłaty VAT.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku podatnik podniósł, że w obu przypadkach transakcje miały miejsce. Odnosząc się do pierwszej grupy faktur, wskazał, że przekonany był, iż zostały one sporządzane przez osobę wskazaną jako ich wystawca. W drugim przypadku natomiast podniósł, iż zakup paliwa został udokumentowany prawidłowo, a faktury odzwierciedlały rzeczywiste zdarzenia gospodarcze.
Sąd uchylił zaskarżoną decyzję. Jak stwierdził, mimo że podzielił stanowisko organów w zakresie pierwszej grupy faktur, to nie było ono prawidłowe w odniesieniu do drugiej kwestii spornej. Dokonano zapłaty za towar, a faktury stanowiące podstawę odliczenia zostały prawidłowo sporządzone i odzwierciedlały faktycznie dokonane czynności. Okoliczność, iż bezskuteczne okazały się próby ustalenia źródła nabycia paliwa przez firmę, która sprzedała je skarżącemu, nie miała znaczenia dla sprawy.
Sygn. akt I SA/Gd 222/07
KATARZYNA NOWAK
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA