| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odliczyć VAT, nawet gdy towar pochodzi od firmy, która nabyła go z nieznanych źródeł

Można odliczyć VAT, nawet gdy towar pochodzi od firmy, która nabyła go z nieznanych źródeł

VAT można odliczyć, nawet wtedy gdy towar pochodzi od podmiotu, który nabył go z nieznanych źródeł.


ORZECZENIE

Organy podatkowe zakwestionowały prawo skarżącego do rozliczenia VAT wynikającego z dwóch kategorii faktur. W pierwszym przypadku stwierdziły, że faktury dokumentowały czynności, które nie miały miejsca. Podmiot wskazany jako wystawca odbywał bowiem w dacie ich wystawienia karę tymczasowego pozbawienia wolności. W drugim przypadku wystawca potwierdził dokonanie sprzedaży paliwa, jednak nie udało się ustalić źródła pochodzenia towaru. W ocenie organów doszło do oszustwa zwanego karuzelą podatkową. Polega ono na nabywaniu towarów od podmiotów nieistniejących i unikaniu obowiązku zapłaty VAT.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku podatnik podniósł, że w obu przypadkach transakcje miały miejsce. Odnosząc się do pierwszej grupy faktur, wskazał, że przekonany był, iż zostały one sporządzane przez osobę wskazaną jako ich wystawca. W drugim przypadku natomiast podniósł, iż zakup paliwa został udokumentowany prawidłowo, a faktury odzwierciedlały rzeczywiste zdarzenia gospodarcze.

Sąd uchylił zaskarżoną decyzję. Jak stwierdził, mimo że podzielił stanowisko organów w zakresie pierwszej grupy faktur, to nie było ono prawidłowe w odniesieniu do drugiej kwestii spornej. Dokonano zapłaty za towar, a faktury stanowiące podstawę odliczenia zostały prawidłowo sporządzone i odzwierciedlały faktycznie dokonane czynności. Okoliczność, iż bezskuteczne okazały się próby ustalenia źródła nabycia paliwa przez firmę, która sprzedała je skarżącemu, nie miała znaczenia dla sprawy.

Sygn. akt I SA/Gd 222/07

KATARZYNA NOWAK

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK