| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sporne odliczenia przy zakupie udziałów

Sporne odliczenia przy zakupie udziałów

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie w sprawie obowiązujących w Hiszpanii udogodnień podatkowych związanych z nabyciem udziałów zagranicznych spółek.


Zgodnie z obowiązującymi w Hiszpanii przepisami podatkowymi, które weszły w życie 1 stycznia 2002 r., spółka hiszpańska może amortyzować tzw. goodwill spółki zagranicznej, w której nabyła udziały w ciągu 20 lat po tym nabyciu. Amortyzacja następuje poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania spółki-nabywcy różnicy pomiędzy kosztami nabycia udziałów a ich rynkową wartością.

Przepisy te wprowadzają więc nieobecne w innych przypadkach nabycia spółek rozwiązanie, które zakłada możliwość amortyzacji goodwill nawet w przypadku, gdy spółka nabywająca i nabywana nie zostały połączone w jedno przedsiębiorstwo. Rozwiązanie to stosuje się wyłącznie do nabycia spółek zagranicznych i tylko pod warunkiem, że przedmiotem nabycia jest co najmniej 5 proc. udziałów w spółce.

Komisja Europejska 10 października 2007 r. uznała, że rozwiązanie to jest korzystne wyłącznie dla spółek hiszpańskich nabywających udziały w spółkach zagranicznych i może prowadzić do zakłócenia konkurencji. Dodatkowo Komisja wskazała, że rozwiązanie to zachęca do tworzenia międzynarodowych holdingów opierających się na spółkach hiszpańskich, podczas gdy nie służy zwiększeniu zainteresowania w tworzeniu krajowych grup kapitałowych.

Komisja Europejska nie została poinformowana przez władze Hiszpanii o systemie tych udogodnień przed ich wprowadzeniem. Jeżeli więc Komisja uzna, że stanowi on niedozwoloną pomoc publiczną, jej beneficjenci - spółki, które korzystały z możliwości takich odliczeń, będą musiały zwrócić otrzymane korzyści.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK