| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można zastosować 7-proc. stawkę VAT

Można zastosować 7-proc. stawkę VAT

Infrastruktura towarzysząca podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT jedynie wtedy, gdy jest związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego.


ORZECZENIE

Z wyroku WSA w sprawie infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu wynika, że w przypadku, gdy infrastruktura ta nie jest związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego, należy stosować stawkę inną niż 7 proc. Zatem możliwe jest zastosowanie dwóch stawek VAT w przypadku jednej usługi.

Spór dotyczył interpretacji przepisów art. 146 ust. 2 i 3 ustawy o VAT. Stanowią one, że przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu należy rozumieć m.in. sieci rozprowadzające do budynków mieszkalnych, urządzanie i zagospodarowanie terenu, w tym drogi, dojazdy, zieleń, a także urządzenia i ujęcia wody, sieci wodociągowe, pod warunkiem że są związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Do robót związanych z infrastrukturą towarzyszącą należy stosować stawkę 7 proc. Zgodnie z przepisami obowiązuje ona tylko do końca 2007 roku.

Spółka wykonywała m.in. sieci kanalizacyjne i drogi związane z budowlami budownictwa mieszkaniowego. Jej zdaniem w przypadku robót, które są powiązane jedynie w części z budownictwem mieszkaniowym, należy również stosować stawkę 7 proc., ponieważ nie ma możliwości podziału obrotu w ramach jednej usługi. Wystarczy więc wykazać związek robót z budownictwem mieszkaniowym i stosować preferencyjną stawkę VAT. Z takim stanowiskiem nie zgodziły się jednak organy podatkowe, które uznały, że należy rozdzielić usługi związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu od pozostałych robót.

WSA po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę i uznał stanowisko organów za właściwe. Zdaniem sądu stawka 7 proc. VAT ma zastosowanie wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Przepisy art. 146 ust. 3 jednak nie definiują charakteru związania z obiektami budownictwa mieszkaniowego. Zakres związania wskazuje jednak art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a), zgodnie z którym stawkę 7 proc. należy stosować w przypadku robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W konsekwencji stawka 7 proc. VAT może mieć zastosowanie jedynie do robót związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Pełnomocnik organów podatkowych podczas rozprawy określił ponadto metodę stosowaną przez urzędy do określenia, w jakiej części infrastruktura towarzysząca jest związana z budownictwem mieszkaniowym. Organy określają procent robót związanych z tego rodzaju budownictwem w całej inwestycji. Do części związanej z budownictwem mieszkaniowym stosują stawkę 7 proc., a do pozostałych stawkę 22 proc. VAT.

Sygn. akt III SA/Wa 1140/07

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »