reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Chlebowski: nowela ustawy o podatku PIT jedną z pierwszych ustaw w nowym Sejmie

Chlebowski: nowela ustawy o podatku PIT jedną z pierwszych ustaw w nowym Sejmie

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział w środę, że jednym z pierwszych projektów ustaw przygotowanych przez Platformę Obywatelską w nowym Sejmie będzie nowela ustawy o podatku PIT, realizująca środowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał orzekł w środę, że przepisy ustawy o podatku PIT, które uniemożliwiają osobom pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne od płaconego w Polsce podatku, są niezgodne z konstytucją. Sędziowie uznali też, że zaskarżone przepisy mają obowiązywać do 30 listopada 2008 r., by dać ustawodawcy czas na ich zmianę. TK odroczył wygaśnięcie przepisów, także dlatego, by nie zmieniać ich w tracie roku podatkowego.

"Będzie to jedna z pierwszych ustaw, jaka zostanie przygotowana przez klub parlamentarny PO, by Polacy, którzy pracują za granicą, mogli z tych rozwiązań skorzystać już od pierwszego stycznia 2008 r." - powiedział Chlebowski na konferencji prasowej w Sejmie.

Przepisy zaskarżył do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich, argumentując, że naruszają one konstytucyjną zasadę równości. Dotyczy to Polaków, którzy pracując za granicą, płacą podatki w Polsce. Jednocześnie nie mogą od nich odliczyć składek, które odliczają polscy pracownicy.

Chodzi m.in. o przepis, który uniemożliwia odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku z tytułu pracy za granicą. Inny z zaskarżonych przepisów nie pozwala na odliczenie od dochodu z pracy za granicą składek na ubezpieczenie społeczne. Oba przepisy dotyczą sytuacji, gdy składki te nie zostały odliczone w państwie UE, na terenie którego była wykonywana praca.

Sędziowie przyznali rację RPO, uznając, że regulacje te naruszają zasadę sprawiedliwości społecznej. Utrudniają też przepływ osób w ramach UE, bo mogą zniechęcać Polaków do szukania pracy w krajach Unii. Według TK, za granicę wyjeżdżają głównie osoby, które w ogóle nie mogły znaleźć zatrudnienia w Polsce lub pracy odpowiedniej do swoich kwalifikacji. Ponoszą też za granicą wyższe koszty utrzymania.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama