| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Chlebowski: nowela ustawy o podatku PIT jedną z pierwszych ustaw w nowym Sejmie

Chlebowski: nowela ustawy o podatku PIT jedną z pierwszych ustaw w nowym Sejmie

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział w środę, że jednym z pierwszych projektów ustaw przygotowanych przez Platformę Obywatelską w nowym Sejmie będzie nowela ustawy o podatku PIT, realizująca środowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał orzekł w środę, że przepisy ustawy o podatku PIT, które uniemożliwiają osobom pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne od płaconego w Polsce podatku, są niezgodne z konstytucją. Sędziowie uznali też, że zaskarżone przepisy mają obowiązywać do 30 listopada 2008 r., by dać ustawodawcy czas na ich zmianę. TK odroczył wygaśnięcie przepisów, także dlatego, by nie zmieniać ich w tracie roku podatkowego.

"Będzie to jedna z pierwszych ustaw, jaka zostanie przygotowana przez klub parlamentarny PO, by Polacy, którzy pracują za granicą, mogli z tych rozwiązań skorzystać już od pierwszego stycznia 2008 r." - powiedział Chlebowski na konferencji prasowej w Sejmie.

Przepisy zaskarżył do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich, argumentując, że naruszają one konstytucyjną zasadę równości. Dotyczy to Polaków, którzy pracując za granicą, płacą podatki w Polsce. Jednocześnie nie mogą od nich odliczyć składek, które odliczają polscy pracownicy.

Chodzi m.in. o przepis, który uniemożliwia odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne od podatku z tytułu pracy za granicą. Inny z zaskarżonych przepisów nie pozwala na odliczenie od dochodu z pracy za granicą składek na ubezpieczenie społeczne. Oba przepisy dotyczą sytuacji, gdy składki te nie zostały odliczone w państwie UE, na terenie którego była wykonywana praca.

Sędziowie przyznali rację RPO, uznając, że regulacje te naruszają zasadę sprawiedliwości społecznej. Utrudniają też przepływ osób w ramach UE, bo mogą zniechęcać Polaków do szukania pracy w krajach Unii. Według TK, za granicę wyjeżdżają głównie osoby, które w ogóle nie mogły znaleźć zatrudnienia w Polsce lub pracy odpowiedniej do swoich kwalifikacji. Ponoszą też za granicą wyższe koszty utrzymania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »