REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kłopoty z podatkiem przy pożyczkach

EM

REKLAMA

Kwestia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umów pożyczek przysparza wielu problemów przedsiębiorcom. Nie wiadomo, kiedy podatek płacić, a kiedy czynność spod niego jest wyłączona.

JAKUB GRZEGORZEK

REKLAMA

Autopromocja

ekspert z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, oddział Kraków

Zgodnie z art. 2 ust. 4 pkt ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) opodatkowanie którejkolwiek ze stron umowy pożyczki VAT lub zwolnienie z tego podatku wyłącza stosowanie ustawy o PCC (z wyjątkami - np. gdy zwolniona z VAT będzie czynność udzielenia pożyczki spółce przez wspólnika). Co istotne, od 1 stycznia 2007 r. wyłączenie spod podatku od czynności cywilnoprawnych zachodzi nie tylko, kiedy czynność podlega VAT w Polsce, ale także gdy pożyczka opodatkowana będzie podatkiem od wartości dodanej pobieranym na podstawie przepisów obowiązujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Dlatego też przy umowach pożyczki zawieranych z podmiotem zagranicznym trzeba zawsze weryfikować, czy czynność ta jest objęta zakresem zastosowania VAT również w państwie siedziby zagranicznej strony kontraktu, niezależnie od tego, czy podmiot ten występuje w charakterze pożyczkodawcy czy pożyczkobiorcy (np. postanowienie Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 4 maja 2007 r., nr PMO/436-6/07/BO).

Niezależnie od tego w przypadku pożyczek, których jedną ze stron jest podmiot zagraniczny, o powstaniu obowiązku zapłaty PCC decydować może sam sposób zawarcia umowy. Dotyczy to sytuacji, kiedy pożyczane pieniądze znajdują się za granicą, natomiast pożyczkobiorcą jest podmiot mający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terenie Polski. Przy takiej konstrukcji obowiązek zapłaty PCC powstanie tylko wówczas, gdy umowa pożyczki zostanie zawarta na terenie Polski. Dlatego też w takiej sytuacji korzystniejsze jest zawarcie umowy poza terytorium Polski, oczywiście o ile czynność ta nie pociąga za sobą negatywnych skutków podatkowych na terenie państwa, w którym umowa pożyczki zostanie zawarta (np. postanowienie Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z 11 maja 2007 r., nr PM/436-9/07).

Trzeba jednak zaznaczyć, że te rozważania nie dotyczą pożyczek udzielanych spółce kapitałowej przez jej wspólników, które to transakcje na gruncie ustawy o pcc traktowane są jako zmiana umowy spółki. Przede wszystkim podkreślić trzeba, że inaczej przedstawia się kwestia weryfikacji podlegania czynności pod ustawę - decydująca jest w tym zakresie lokalizacja na terenie Polski rzeczywistego ośrodka zarządzania (miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający spółki kapitałowej), a w pewnych przypadkach lokalizacja siedziby wskazana w umowie spółki. Oznacza to, że ani miejsce podpisania umowy pożyczki, ani też lokalizacja pieniędzy w momencie zawierania umowy nie decydują o podleganiu podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Tym samym podatkowi temu nie podlegają pożyczki udzielane przez polskich wspólników spółkom kapitałowym posiadającym rzeczywisty ośrodek zarządzania i siedzibę poza terytorium Polski, natomiast zagraniczny wspólnik spółki kapitałowej z siedzibą i ośrodkiem zarządzania w Polsce podlegać będzie ustawie o pcc, nawet jeśli pożyczana suma znajdować się będzie za granicą i tam też zostanie zawarta umowa (np. postanowienie Pomorskiego Urzędu Skarbowego z 23 maja 2007 r., nr DM/436-6/07/JU).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jakub Grzegorzek, ekspert z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, oddział Kraków

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA