| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Aktualności

Zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym

Aktualizacja: 15.01.2007

Sejm zdecydował, że półroczny termin na ubieganie się o zwrot VAT przestanie obowiązywać. Jeśli wniosek nie wzbudzi wątpliwości, fiskus wypłaci pieniądze bez wydawania decyzji. »

Księgowi są nadal pilnie poszukiwani

Aktualizacja: 15.01.2007

Na rynku wzrasta popyt na specjalistów od księgowości. Zanim jednak księgowy zostanie zatrudniony, warto sprawdzić jego umiejętności. »

Dziecko zarabia, PIT wypełnia rodzic

Aktualizacja: 15.01.2007

Dochody małoletnich dzieci rodzice doliczają do własnych i wykazują w PIT-36, ale tylko wtedy, gdy mogą dysponować tymi dochodami. »

Najlepszą polską księgową została Ewa Misiaszek

Aktualizacja: 15.01.2007

W sobotę wyłoniony został zwycięzca VIII edycji konkursu Księgowy Roku organizowanej pod patronatem Gazety Prawnej. Najlepsza okazała się Ewa Misiaszek z Katowic. Pokonała ponad sześć tysięcy osób i jako jedyna z trójki finalistów najlepiej rozwiązała sześć finałowych zadań. »

Fiskus częściej zakwestionuje cenę sprzedaży

Aktualizacja: 15.01.2007

Zmieniona od 1 stycznia 2007 r. definicja wartości rynkowej stanowiącej podstawę obliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych może dać organom podatkowym większe możliwości kwestionowania wartości przedmiotu transakcji podanej przez podatnika. »

Amnestia podatkowa PO

Aktualizacja: 15.01.2007

Sejm skierował do pierwszego czytania poselski projekt ustawy o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne autorstwa Platformy Obywatelskiej. »

Gminy dowolnie zaokrąglają podatek leśny

Aktualizacja: 15.01.2007

Gminy dowolnie zaokrąglają kwoty podatku leśnego. Naruszają w ten sposób przepisy Ordynacji podatkowej, które nakazują zaokrąglać je do pełnych złotych. »

Wyższe stawki na tytoń

Aktualizacja: 15.01.2007

Od dziś obowiązują wyższe stawki akcyzy dla wyrobów tytoniowych. Stawki akcyzy dla papierosów wynoszą 80,87 zł za każde 1000 sztuk i 33,70 proc. maksymalnej ceny detalicznej, a dla cygar i cygaretek – 149 zł za każde 1000 sztuk. Dla tytoniu do palenia ciętego do ręcznego sporządzania papierosów – 56,80 zł za każdy 1 kilogram i 23,67 proc. maksymalnej ceny detalicznej. »

Rodzina nie zapłaci podatku od spadku

Aktualizacja: 12.01.2007

Podatnik może uniknąć zapłaty podatku od domu i mieszkania otrzymanego w spadku lub darowiźnie. Jeśli w ciągu miesiąca zawiadomi urząd skarbowy, podatku nie zapłaci wcale. Jeśli zapomni, może skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Wtedy jednak zwolniona z podatku będzie tylko wartość 110 mkw. domu lub mieszkania. »

Kontrola ewidencji księgowych

Aktualizacja: 12.01.2007

Tylko księgom podatkowym prowadzonym rzetelnie przepisy przyznają szczególną moc dowodową. Jeśli są w nich błędy, mogą zostać uznane za zwykły dowód w sprawie. »

Rozliczenie podatku rolnego

Aktualizacja: 12.01.2007

Firmy mają 4 dni na złożenie deklaracji. Do 15 stycznia mogą składać deklaracje na podatek rolny na dany rok podatkowy. »

Każdą transakcję trzeba oceniać indywidualnie

Aktualizacja: 12.01.2007

Fakt, że kontrahent podatnika przeprowadzał transakcje z innymi firmami, nie przesądza jeszcze o faktycznej realizacji transakcji między nim a podatnikiem. »

Akcyzowe zwolnienia

Aktualizacja: 12.01.2007

Zmienionym rozporządzeniem w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. nr 243, poz. 1766) utrzymano maksymalnie dopuszczalne prawem Wspólnoty Europejskiej całkowite zwolnienie od akcyzy biokomponentów dodawanych do paliw ciekłych. »

Podatki będą wyższe

Aktualizacja: 12.01.2007

Na wypłatę emerytur w ciągu najbliższych 5 lat zabraknie do 200 mld zł - wynika z najnowszej prognozy ZUS. Kwotę tę trzeba znaleźć w budżecie, więc koszt wypłaty świadczeń poniosą wszyscy podatnicy. »

Wykazujemy zysk z lokat długoterminowych

Aktualizacja: 12.01.2007

W rachunku przepływów pieniężnych wykazuje się tylko odsetki od lokat, które trwały dłużej niż trzy miesiące. Odsetki od krótszych lokat wykazuje się w działalności operacyjnej. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK