reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dane na płytach zastąpią paragony

Dane na płytach zastąpią paragony

Zmiana prawa - Pięcioletni okres przechowywania paragonów fiskalnych skrócony do roku, a docelowo przechowywanie danych w formie elektronicznej, to pomysł na uproszczenie obowiązków podatkowych.


ZMIANA PRAWA

Jednym z pomysłów nowo tworzonej sejmowej Nadzwyczajnej Komisji Przyjazne Państwo do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji jest likwidacja ciążącego na sprzedawcach obowiązku przechowywania papierowych kopii paragonów. Wyjaśnijmy, że Komisja ma zająć się przeglądem i analizą przepisów regulujących zagadnienia gospodarcze i społeczne w celu wskazania przepisów niespójnych oraz przygotowywaniem projektów zmian w ustawodawstwie. Jednym z celów Komisji będzie likwidacja niejasnych i zbędnych przepisów utrudniających życie przedsiębiorcom. Dotyczy to m.in. obowiązku przechowywania papierowych kopii paragonów przez pięć lat. Wydruki papierowe z czasem blakną, co praktycznie uniemożliwia ich odczytanie. Problem ten był też sygnalizowany przez Gazetę Prawną w propozycjach zgłaszanych jako postulaty, które miały ułatwić życie przedsiębiorcom.

Jak powiedział Janusz Palikot (PO), sprawozdawca projektu uchwały o powołaniu Komisji, na początek najlepszym wyjściem będzie skrócenie okresu przechowywania paragonów do jednego roku.

- Po tym czasie dane na paragonach stają się nieczytelne i dłuższe ich przechowywanie nie ma sensu - powiedział poseł.

Dodał, że będzie to rozwiązanie alternatywne do istniejącej już możliwości przechowywania kopii paragonów na nośnikach elektronicznych.

Nie wszyscy mogą jednak z niej skorzystać. Kopie dokumentów kasowych na informatycznych nośnikach (np. na płytach CD) mogą przechowywać podatnicy wydający ponad 100 tys. paragonów rocznie, jeżeli zgłoszą ten fakt w urzędzie skarbowym i pod warunkiem że posiadają odpowiednie urządzenia do odczytu danych. Przedsiębiorcy są jednak zobowiązani do jednoczesnego drukowania i przechowywania paragonów przez sześć miesięcy. Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, wskazuje, że obowiązek ten jest szczególnie uciążliwy dla dużych sieci handlowych, dlatego istotne jest dopuszczenie możliwości przechowywania danych wyłącznie na nośnikach elektronicznych.

- Pomysł likwidacji obowiązku przechowywania papierowych kopii paragonów zasługuje na poparcie. Oznacza uproszczenie procedur administracyjnych, które ułatwiłoby funkcjonowanie dużych sieci handlowych - powiedziała Dorota Patejko, rzecznik prasowy Auchan Polska.

W ocenie Janusza Palikota docelowo takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone.

- Nie chcemy jednak, aby wymuszało to dodatkowe inwestycje ze strony drobnych sklepikarzy i właścicieli punktów usługowych, dlatego ważne jest, aby mogli oni przechowywać kopie papierowe w skróconym rocznym okresie - powiedział poseł PO.

5 lat trzeba przechowywać paragony fiskalne

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama