REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane na płytach zastąpią paragony

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Zmiana prawa - Pięcioletni okres przechowywania paragonów fiskalnych skrócony do roku, a docelowo przechowywanie danych w formie elektronicznej, to pomysł na uproszczenie obowiązków podatkowych.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Autopromocja

Jednym z pomysłów nowo tworzonej sejmowej Nadzwyczajnej Komisji Przyjazne Państwo do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji jest likwidacja ciążącego na sprzedawcach obowiązku przechowywania papierowych kopii paragonów. Wyjaśnijmy, że Komisja ma zająć się przeglądem i analizą przepisów regulujących zagadnienia gospodarcze i społeczne w celu wskazania przepisów niespójnych oraz przygotowywaniem projektów zmian w ustawodawstwie. Jednym z celów Komisji będzie likwidacja niejasnych i zbędnych przepisów utrudniających życie przedsiębiorcom. Dotyczy to m.in. obowiązku przechowywania papierowych kopii paragonów przez pięć lat. Wydruki papierowe z czasem blakną, co praktycznie uniemożliwia ich odczytanie. Problem ten był też sygnalizowany przez Gazetę Prawną w propozycjach zgłaszanych jako postulaty, które miały ułatwić życie przedsiębiorcom.

Jak powiedział Janusz Palikot (PO), sprawozdawca projektu uchwały o powołaniu Komisji, na początek najlepszym wyjściem będzie skrócenie okresu przechowywania paragonów do jednego roku.

- Po tym czasie dane na paragonach stają się nieczytelne i dłuższe ich przechowywanie nie ma sensu - powiedział poseł.

Dodał, że będzie to rozwiązanie alternatywne do istniejącej już możliwości przechowywania kopii paragonów na nośnikach elektronicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nie wszyscy mogą jednak z niej skorzystać. Kopie dokumentów kasowych na informatycznych nośnikach (np. na płytach CD) mogą przechowywać podatnicy wydający ponad 100 tys. paragonów rocznie, jeżeli zgłoszą ten fakt w urzędzie skarbowym i pod warunkiem że posiadają odpowiednie urządzenia do odczytu danych. Przedsiębiorcy są jednak zobowiązani do jednoczesnego drukowania i przechowywania paragonów przez sześć miesięcy. Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, wskazuje, że obowiązek ten jest szczególnie uciążliwy dla dużych sieci handlowych, dlatego istotne jest dopuszczenie możliwości przechowywania danych wyłącznie na nośnikach elektronicznych.

- Pomysł likwidacji obowiązku przechowywania papierowych kopii paragonów zasługuje na poparcie. Oznacza uproszczenie procedur administracyjnych, które ułatwiłoby funkcjonowanie dużych sieci handlowych - powiedziała Dorota Patejko, rzecznik prasowy Auchan Polska.

W ocenie Janusza Palikota docelowo takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone.

- Nie chcemy jednak, aby wymuszało to dodatkowe inwestycje ze strony drobnych sklepikarzy i właścicieli punktów usługowych, dlatego ważne jest, aby mogli oni przechowywać kopie papierowe w skróconym rocznym okresie - powiedział poseł PO.

5 lat trzeba przechowywać paragony fiskalne

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA