REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok względnego spokoju podatkowego

EM

REKLAMA

Przypadający dziś ostatni dzień roku kalendarzowego skłania do zastanowienia się, jaki był ten mijający 2007 rok w sferze podatków? Otóż w kończącym się właśnie roku wystąpiła od dawna niespotykana sytuacja - nie było radykalnych zmian w podatkach dochodowych ani nawet ich zapowiedzi.

dr JANUSZ FISZER

REKLAMA

Autopromocja

partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

Z początkiem roku nastąpiły pewne zmiany. W zakresie PIT warto wśród nich wymienić m.in. zmianę zasad ustalania rezydencji podatkowej w Polsce, nową definicję działalności gospodarczej, likwidację tzw. ulgi odsetkowej, nowe zasady opodatkowania dochodu ze zbycia nieruchomości oraz wprowadzenie nowego warunku zwolnienia od opodatkowania tego dochodu (ulga meldunkowa).

Z kolei w zakresie CIT zmian było nieco więcej, warto wśród nich wymienić m.in. doprecyzowanie definicji kosztów uzyskania przychodów, wprowadzenie szczegółowej regulacji dotyczącej rozliczenia kosztów w czasie (podział na koszty bezpośrednie i pośrednie); zmianę regulacji ustalania różnic kursowych: możliwość wyboru sposobu rozliczenia różnic kursowych, pojęcia dodatnich i ujemnych różnic kursowych, zmiany w zakresie rozliczania wydatków na reprezentację i reklamę - możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reklamę w pełnej wysokości, w zamian za to nie są już kosztami wydatki na reprezentację, nałożenie na nabywcę przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze aportu obowiązku kontynuacji zasad i metod amortyzacji przez zbywcę lub przejętych na skutek innych zdarzeń restrukturyzacyjnych typu przekształcenie, połączenie, podział, wprowadzenie - dla małych podatników i dla podatników rozpoczynających działalność - metody jednorazowej (przyspieszonej) amortyzacji od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji (z wyłączeniem samochodów osobowych) oraz wartości niematerialnych i prawnych - do 50 tys. euro (uchylono jednak przepisy przewidujące 30-proc. odpis amortyzacyjny od fabrycznie nowych środków trwałych) oraz - co szczególnie ważne dla grup kapitałowych - wprowadzono zwolnienie od opodatkowania dywidend wypłacanych pomiędzy spółkami krajowymi (z zastrzeżeniem przepisów przejściowych oraz warunku posiadania 15-proc. udziału), zamiast dotychczasowego mechanizmu tzw. wewnętrznego kredytu podatkowego, czyli opodatkowania dywidendy połączonego z możliwością zaliczenia pobranego podatku na poczet innych zobowiązań podatkowych akcjonariusza/wspólnika w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

W innych podatkach zmiany były głębsze. I tak - w podatku od spadków i darowizn wprowadzono zwolnienie podatkowe dla najbliższej rodziny, czyli I grupy podatkowej. Podobnie ważne było przyjęcie definicji tzw. budownictwa społecznego w celu stosowania preferencyjnej 7-proc. stawki VAT po wygaśnięciu przejściowego okresu wynegocjowanego w związku z akcesją Polski do Unii Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzeba też wspomnieć o rozpoczęciu stosowania nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią z 2006 roku - zdecydowanie poprawiającej sytuację podatkową setek tysięcy Polaków czasowo pracujących w tym państwie.

Podsumowując, w 2007 roku zmian podatkowych trochę było, lecz - może na szczęście - nie było rewolucji i dlatego żegnamy odchodzący rok jako rok względnego spokoju podatkowego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

(EM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA