| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przejazdu taksówką nie wolno potwierdzić paragonem

Przejazdu taksówką nie wolno potwierdzić paragonem

Przejazdów taksówką nie można ująć w księdze podatkowej, gdy wydatek potwierdza tylko paragon fiskalny.


ROZMOWA

Czy podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mogą zaliczać do kosztów wydatki na taksówkę udokumentowane tylko paragonem fiskalnym?

- Paragonami w księdze podatkowej mogą być udokumentowane zakupy w jednostkach handlu detalicznego materiałów, środków czystości i bhp oraz materiałów biurowych. Paragon taki musi jednak zostać uzupełniony poprzez zamieszczenie na jego odwrocie informacji o nazwie, adresie nabywcy oraz rodzaju zakupionego towaru. Dopuszczalne jest również dokumentowanie tym sposobem wydatków poniesionych na zakup za granicą paliwa i olejów. I jest to katalog zamknięty, wobec czego nie mamy możliwości zaliczenia do kosztów wydatków innych rodzajowo, potwierdzonych paragonem, w naszym przypadku przejazdów taksówką.

Jak udokumentować taki wydatek?

- Na okoliczność poniesienia wydatku mogą być sporządzane dowody wewnętrzne. Jednak mogą one dotyczyć tylko wąskiej grupy wydatków. W katalogu tym nie mieszczą się przejazdy taksówkami.

Dla niektórych organów podatkowych stanowi to podstawę do uznania, że wydatek na przejazd taksówką, jako niewymieniony w rozporządzeniu, potwierdzony paragonem, nie może zostać zaliczony do kosztów.

Czy takie samo stanowisko prezentuje Ministerstwo Finansów?

- Niestety, tak. Resort wyjaśnił, że dokonanie zapisu do księgi nieudokumentowanego w ogóle dowodem księgowym lub na podstawie innego dowodu niż wymagany przepisami powoduje uznanie księgi za nieprawidłową pod względem formalnym. Także NSA w wyroku z 25 kwietnia 1996 r. (sygn. akt SA/Wr 1956/95) stwierdził, że jeżeli nawet podatnik poniesie określone wydatki w celu uzyskania przychodu, ale nie posiada takiego dokumentu, który może stanowić podstawę zapisu w podatkowej księdze, wydatek ten nie może być zarejestrowany w księdze, a w konsekwencji nie może być uznany za koszt.

Zatem kosztem dla podatnika prowadzącego księgę podatkową mogą być wydatki tylko wymienione w rozporządzeniu?

- Tak. Do kosztów w księdze podatkowej można zarachować tylko wymienione w rozporządzeniu wydatki, potwierdzone wydrukiem z kasy rejestrującej. Zaliczenia takiego dokonujemy na podstawie samego paragonu lub dowodu wewnętrznego z dołączonym paragonem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Mrówka, doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

• ROBERT MRÓWKA

doradca podatkowy specjalizujący się w rozliczeniach PIT, CIT i VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »