REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do 2010 roku sprzedaż domów z 7-proc. VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Aleksandra Tarka

REKLAMA

Domy i mieszkania, niezależnie od ich powierzchni, będą korzystały jeszcze przez trzy lata z preferencyjnej stawki VAT. Stosowanie obniżonego opodatkowania umożliwia decyzja Unii Europejskiej i rozporządzenie ministra finansów. Usługi związane z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej objęte są natomiast 22-proc. stawką podatku.

Wejście Polski do Unii Europejskiej oznaczało konieczność dostosowania przepisów o VAT do standardów europejskich. W zakresie VAT na budownictwo mieszkaniowe zachowanie preferencyjnej 7-procentowej stawki gwarantowały przepisy przejściowe, które obowiązywały do końca 2007 roku. Żeby uniknąć konieczności opodatkowania mieszkań 22-proc. stawką VAT, pod koniec ubiegłego roku do ustawy o VAT wprowadzono definicję budownictwa społecznego. Objęte zostały nią domy i mieszkania o określonej powierzchni.

REKLAMA

Autopromocja

Jednak okazuje się, że możliwość zastosowania preferencyjnej stawki jeszcze przez kolejne trzy lata dotyczyć będzie również wielu innych przypadków. Minister finansów wydał rozporządzenie, na mocy którego po 1 stycznia 2008 roku sprzedaż domów i mieszkań bez limitów powierzchniowych opodatkowana będzie również obniżoną 7-proc. stawką VAT. Było to możliwe dzięki podjętej na początku grudnia przez ministrów finansów UE decyzji pozwalającej Polsce na stosowanie do końca 2010 roku niektórych preferencyjnych rozwiązań, które pierwotnie miały obowiązywać tylko do końca ubiegłego roku.

Budownictwo społeczne

Choć o tym, że stosowanie rozwiązań przejściowych kiedyś się skończy, wiadomo było od wejścia Polski do UE. Mimo to zmian w ustawie o VAT dokonano w ostatniej chwili. Dzięki nowelizacji ustawy o VAT wprowadzono definicję budownictwa społecznego.

Jak przypomina Mirosław Siwiński, doradca podatkowy, kierownik zespołu VAT/Akcyza Kancelaria Prawna Witold Modzelewski, zmiana przepisów o VAT utrzymuje 7-proc. stawkę podatku na niektóre prace budowlane m.in. dostawę, budowę, remont, modernizację, termomodernizację lub przebudowę obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Stawka ta będzie miała zastosowanie do budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni użytkowej do 300 mkw. oraz lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej do 150 mkw. Co do zasady, powyżej tej powierzchni należałoby stosować stawkę 22 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zaletą tej nowelizacji jest niewątpliwie zdefiniowanie budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym - mówi Mirosław Siwiński. W jego ocenie jednak poważnym mankamentem tych przepisów jest brak wyjaśnienia pojęcia powierzchni użytkowej, co w praktyce spowodować może różne jej obliczanie. Warto by było w tym zakresie uzupełnić te przepisy o regulację analogiczną do zawartej w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Nieoczekiwane rozwiązanie

Ekspresowe uchwalenie zmian w zakresie opodatkowania VAT budownictwa mieszkaniowego wszyscy przyjęli z dużą ulgą.

- Jeszcze w listopadzie 2007 r. wydawało się, że zmiany będą znaczące - tłumaczy Bartosz Bogdański, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Z uwagi na kończący się okres przejściowy wynegocjowany przez Polskę w Traktacie Akcesyjnym, w którym Polska miała prawo stosować 7-proc. stawkę VAT w budownictwie mieszkaniowym, Sejm uchwalił przepisy o tzw. budownictwie społecznym.

- Nieoczekiwanie 7-proc. stawka VAT na całe budownictwo mieszkaniowe została uratowana dzięki decyzji ministrów finansów Unii Europejskiej - wyjaśnia Bartosz Bogdański. Podjęli oni uchwałę o przedłużeniu do końca 2010 roku obowiązywania obniżonych stawek VAT w poszczególnych krajach członkowskich.

- To pozwoliło ministrowi finansów na wydanie rozporządzenia, w którym w znacznej mierze przywrócono stosowanie 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym w takim zakresie, jaki obowiązywał w 2007 roku - mówi ekspert.

Stanisław Walenta, radca prawny, doradca podatkowy z Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy, zwraca uwagę na faktycznie wyprzedzające działanie podjęte przez ministra finansów.

- Z formalnego punktu widzenia, aby decyzja ministrów finansów UE nabrała cech podstawy prawnej, najpierw Rada powinna wprowadzić odpowiednie zmiany do treści dyrektywy VAT - wyjaśnia Stanisław Walenta.

Takich zmian w Dyrektywie 2006/112/WE można się natomiast spodziewać dopiero w trakcie roku - mówi ekspert.

Będą one jednak przyjęte z mocą wsteczną od początku 2008 roku. Ekspert podkreśla, że zarówno wsteczne wprowadzanie zmian w zakresie obowiązywania preferencyjnych stawek VAT, jak i wyprzedzające działania władz krajowych nie stanowią precedensu i miały już w UE miejsce wcześniej.

Stawki 7 i 22 proc.

W latach 2008-2010 w dalszym ciągu dostawa lokali mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych będzie podlegała 7-proc. stawce VAT niezależnie od ich powierzchni użytkowej.

- Co istotne, w przeciwieństwie do uchylonych przepisów, nowe regulacje pozwalają na objęcie 7-proc. stawką VAT również lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach niemieszkalnych. Pozwala to na zastosowanie preferencji podatkowych przy sprzedaży mieszkań znajdujących się np. w budynkach pofabrycznych, koszarach wojskowych, a także obiektach turystycznych, tj. hotelach, pensjonatach - zauważa Bartosz Bogdański.

Z 7-proc. stawki VAT skorzystają również budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Z kolei 22-proc. stawką VAT wciąż będą objęte lokale użytkowe znajdujące się w budynkach mieszkalnych. W dalszym ciągu 7-proc. stawka VAT będzie obowiązywała na roboty budowlano montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne dotyczące budownictwa mieszkaniowego.

Niestety, nie została utrzymana 7-proc. stawka VAT na roboty budowlano-montażowe związane z infrastrukturą towarzyszącą związaną z budownictwem mieszkaniowym. Zatem usługi związane z urządzeniem i zagospodarowaniem terenu czy też budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej będą objęte 22-proc. stawką VAT.

Jak zauważa Stanisław Walenta, od 1 stycznia 2008 r. do całego budownictwa mieszkaniowego stosuje się preferencyjną stawkę VAT. Przy czym dla lokali i budynków lub ich części oraz prac z nimi związanych, których powierzchnia nie przekracza odpowiednio 150 i 300 mkw., podstawę do jej stosowania stanowią wprost przepisy ustawy o VAT, a dla nadwyżki metrażu przepisy rozporządzenia ministra finansów. Jak podkreśla ekspert, nadwyżka będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką 22 proc. dopiero od 1 stycznia 2011 r.

W ocenie ekspertów wzrost stawki VAT na infrastrukturę towarzyszącą nie powinien wpływać na podwyżkę cen mieszkań, gdyż deweloperzy będą mogli odliczyć podwyższony podatek naliczony przez podwykonawców.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

VAT w budownictwie

31 grudnia 2010 r. do tego dnia będzie można stosować obniżoną 7-proc. stawkę VAT na całe budownictwo mieszkaniowe

ALEKSANDRA TARKA

aleksnadra.tarka@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

REKLAMA

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

REKLAMA