Małżonkowie i wspólnicy złożą więcej wniosków
REKLAMA
Każdy podatnik ma prawo wystąpić do ministra finansów z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. W tym celu musi wypełnić formularz ORD-IN, opłacić minimum 75 zł opłaty i poczekać trzy miesiące na odpowiedź. Taką możliwość mają również małżonkowie oraz wspólnicy spółek osobowych. Mimo że przepisy przyznają takie uprawnienie małżonkom i wspólnikom, sam wzór wniosku o interpretację ORD-IN nie pozwala na korzystanie z tego przywileju. Dlaczego? Rubryka w formularzu wniosku zawiera miejsce na wpisanie danych tylko jednego podatnika.
REKLAMA
W konsekwencji - zdaniem ekspertów MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy - jeśli interpretację będą chcieli uzyskać małżonkowie lub wspólnicy spółki osobowej, każda z tych osób będzie musiała złożyć wniosek o interpretację, mimo że wniosek będzie dotyczył tej samej sprawy.
Ograniczający wzór
Ordynacja podatkowa umożliwia szerokiej grupie podmiotów wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Małgorzata Sobońska, adwokat, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, przypomina, że przepisy rozdziału 1a Ordynacji podatkowej posługują się określeniem: zainteresowany, składający wniosek, wnioskujący o wydanie, wnioskodawca, podatnik, który zastosował się do interpretacji. W związku z tym należy uznać, że wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej złożyć mogą małżonkowie opodatkowani wspólnie lub wspólnicy spółki osobowej.
- Wzór wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie przewiduje sytuacji złożenia go przez małżonków lub wspólników spółki cywilnej. W takiej sytuacji, aby móc skorzystać z prawa do żądania wydania takiej interpretacji, która miałaby spełniać swoją ochronną funkcję wobec obydwu małżonków, jak również wszystkich wspólników spółki osobowej, należałoby złożyć oddzielne wnioski - argumentuje Małgorzata Sobońska.
Wypełnienie wniosku
Formularz wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie zawiera oddzielnych rubryk na wpisanie osób małżonków lub wspólników spółki osobowej.
Rafał Mikulski, konsultant w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, wskazuje, że możliwe rozwiązanie polegające na wpisaniu danych jednego małżonka (wspólnika) w rubryce B. 1 Dane identyfikacyjne, a w rubryce F Wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego (stanów faktycznych), zdarzenia przyszłego (zdarzeń przyszłych) i pytania (pytań) danych drugiego (pozostałych wspólników) oraz wskazania, że wniosek składa obydwoje małżonków nie daje gwarancji skutecznej ochrony obydwu małżonków (pozostałych wspólników).
- Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 14k par. 1 Ordynacji podatkowej interpretacja nie może szkodzić wnioskodawcy, a wnioskodawcą z formalnego punktu widzenia jest jeden z małżonków (wspólników) - stwierdza Rafał Mikulski.
Jednocześnie dodaje, że nie usuwa tych wątpliwości złożenie załącznika do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, bowiem nie stanowi on samodzielnego dokumentu, a dołączany jest do wniosku. Zatem dane wnioskodawcy z rubryki B. 1 Dane identyfikacyjne z załącznika powinny odpowiadać danym z rubryki B. 1 wniosku.
Zapewnienie ochrony
REKLAMA
Literalne brzmienie przepisów Ordynacji podatkowej wskazuje, że nie jest możliwe rozciągnięcie ochrony wynikającej z tzw. zasady nieszkodzenia na podmiot inny niż wnioskodawca. Na ten aspekt zwraca uwagę Alicja Sarna, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Jak podkreśla, zasadą ogólną jest, że zastosowanie się do interpretacji indywidualnej nie może szkodzić wnioskodawcy. Wyjątki od tej reguły - tj. rozciągnięcie zasady nieszkodzenia na inne podmioty - przewiduje art. 14n par. 1 Ordynacji podatkowej, który jednak wymienia tylko spółkę (w zakresie interpretacji otrzymanej przez osoby, które ją założyły) i oddział/przedstawicielstwo (w zakresie interpretacji wydanej na wniosek tworzącego go przedsiębiorcy).
- W prawie podatkowym wyjątki powinny być interpretowane ściśle, stąd też z brzmienia przepisów należy wnioskować, że interpretacja uzyskana przez jednego z małżonków lub wspólników chroni wyłącznie tę osobę - podsumowuje Alicja Sarna.
4 KROKI
Jak małżonkowie lub wspólnicy mogą uzyskać interpretację
1 Sporządzenie wniosku
Aby uzyskać interpretację podatkową, trzeba wypełnić formularz ORD-IN.
2 Złożenie dwóch formularzy
Jeśli interpretację będą chcieli uzyskać małżonkowie lub wspólnicy spółki osobowej, każda z tych osób będzie musiała złożyć wniosek o interpretację, mimo że będzie on dotyczył tej samej sprawy.
3 Wniesienie opłaty
W zależności od liczby stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych przedstawionych we wniosku, od każdego z nich trzeba wnieść 75 zł opłaty w ciągu siedmiu dni.
4 Czekanie na odpowiedź
Minister finansów na wydanie interpretacji ma trzy miesiące od momentu złożenia wniosku przez podatnika.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Konstrukcja wniosku o wydanie interpretacji uniemożliwia wpisanie danych większej liczby wnioskujących niż jednego podatnika
EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl
OPINIE EKSPERTÓW MDDP MICHALIK DŁUSKA DZIEDZIC I PARTNERZY
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Małgorzata Sobońska, adwokat, partner
MAŁGORZATA SOBOŃSKA
adwokat, partner
Złożenie wniosku o wydanie interpretacji dla małżonków lub wspólników spółki osobowej oznacza, że każdy z małżonków (wspólników) składałby oddzielny wniosek, a w opisie zaistniałego stanu faktycznego pojawiłoby się zastrzeżenie, że wniosek dotyczy tego samego stanu faktycznego, który opisany został przez drugiego małżonka (wspólnika) w odrębnym wniosku. Każdy z odrębnych wniosków składany przez odrębny podmiot, a dotyczący tego samego stanu faktycznego, byłby uzupełnieniem pozostałych, a nie konkurencyjnym wnioskiem tego samego podmiotu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Rafał Mikulski, konsultant
RAFAŁ MIKULSKI
konsultant
Można rozważyć złożenie dwóch wniosków, w których wskazany będzie taki sam stan faktyczny, ale różne podmioty - każdy z małżonków (wspólników) z osobna. Takie rozwiązanie jednak niesie ze sobą konieczność poniesienia kosztu opłaty za każdy złożony wniosek. Można również w samej treści wniosku wskazać, że sprawa dotyczy dwóch wnioskodawców, czyli obojga małżonków. To nie formularz, lecz treść wniosku decyduje bowiem o tym, ilu wnioskodawców zwraca się z prośbą o wydanie interpretacji.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Alicja Sarna, doradca podatkowy
ALICJA SARNA
doradca podatkowy
Podmioty znajdujące się w identycznej sytuacji faktycznej i prawnej powinny podlegać takiej samej ochronie. Występowanie z kilkoma identycznymi wnioskami, choć uprawnione i zasadne, wydaje się niepotrzebnym mnożeniem bytów. Co więcej, stwarza ryzyko uzyskania odmiennych odpowiedzi, co z kolei byłoby sytuacją niezgodną z zasadą równego traktowania podmiotów. Warto więc rozważyć zmianę regulującą, że wniosek może złożyć kilku wnioskodawców łącznie (np. jeden jako podpisujący, a reszta jako uczestnicy postępowania), z których każdy mógłby skorzystać z ochrony wynikającej z interpretacji w takim samym zakresie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat