reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Aktualności

Przedłużanie zwrotu podatku niekonstytucyjne

Aktualizacja: 21.03.2007

Rzecznik praw obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy o VAT uprawniający naczelnika urzędu skarbowego do przedłużania zwrotu podatku. »

O VAT decydują strony umowy

Aktualizacja: 21.03.2007

O tym, czy VAT będzie doliczany do wynagrodzenia notariusza czy też będzie się mieścił w cenie, decydują strony czynności, czyli notariusz i klient. »

Ryczałt tylko dla nielicznych

Aktualizacja: 20.03.2007

Ryczałt obejmie jedynie osiemnaście rodzajów usług. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą ryczałt, nie będą mogli obsługiwać firm. Weryfikacja zamawiających usługi może okazać się kłopotliwa. »

Nowa komisja egzaminacyjna

Aktualizacja: 20.03.2007

Działa już powołana na czteroletnią kadencję nowa komisja przeprowadzająca egzaminy na biegłych rewidentów. Przewodniczącym komisji został ponownie Zbigniew Messner, jego zastępcą Franciszek Wala, natomiast sekretarzem Stanisław Tymiński. »

Kradzieży nie można uwzględnić w kosztach

Aktualizacja: 20.03.2007

Jeżeli na niezabezpieczonej i niedbale prowadzonej budowie dokonano kradzieży, to takiej straty nie można uwzględnić w kosztach. »

Podatnik musi mieć udział w procedurze zwrotu akcyzy

Aktualizacja: 20.03.2007

Podstawą zwrotu akcyzy od sprowadzonego z zagranicy używanego auta będzie wartość rynkowa. Do jej ustalenia potrzebne będą m.in. wiek, przebieg, marka pojazdu. »

Na remonty obowiązuje 7-proc. stawka

Aktualizacja: 20.03.2007

Roboty budowlane związane z remontem i zmianą sposobu użytkowania budynku szkoły na dom mieszkalny są objęte 7-proc. stawką VAT. »

Liczy się data sporządzenia sprawozdania finansowego

Aktualizacja: 21.03.2007

Nowelizacja ustawy o CIT, która obowiązuje od początku 2007 roku, uzależnia moment rozliczania kosztów od daty sporządzenia sprawozdania finansowego. »

Zwrot VAT tylko dla zarejestrowanych podatników

Aktualizacja: 19.03.2007

Podatnik zachowuje prawo do odzyskania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeśli w okresie, w którym powstała nadwyżka, był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. »

Nie będzie zwolnień w budżetówce

Aktualizacja: 19.03.2007

Zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze zostaną wkrótce zlikwidowane. W ich miejsce powstaną nowe jednostki funkcjonujące jak przedsiębiorstwa. Nowe rozwiązania dotyczą sektora rządowego i samorządowego. »

Zwrot dla fiskusa i podatnika

Aktualizacja: 19.03.2007

Zwrotu kosztów postępowania przed Naczelnym Sądem Administracyjnym może domagać się nie tylko podatnik. Uprawnienie takie posiada też organ podatkowy. »

Zyski kapitałowe mogą być nieopodatkowane

Aktualizacja: 19.03.2007

Ministerstwo Finansów uważa, że w ciągu 2-3 lat można zlikwidować podatek od zysków kapitałowych. Według wstępnych szacunków wpływy z tego tytułu w ubiegłym roku wyniosły 2,5 mld zł. »

Podatnicy zrobieni w trąbę

Aktualizacja: 19.03.2007

Kilka lat temu rządzący zawarli z podatnikami coś na kształt niepisanej umowy - będziemy likwidować ulgi, w zamian za to dostaniecie niższe podatki. Ulg nie ma, zamiast niższych podatków są coraz to nowe obietnice obniżek... w przyszłości. »

Nie można dyskryminować zagranicznych dywidend

Aktualizacja: 19.03.2007

Jeśli od zagranicznych dywidend trzeba zapłacić wyższy podatek niż od wypłacanych przez spółkę z siedzibą w kraju, można mówić o dyskryminacji. Tej zaś zabraniają przepisy wspólnotowe. »

Zapłata dopiero po otrzymaniu decyzji

Aktualizacja: 19.03.2007

Podatnicy, którzy nie otrzymali decyzji o wymiarze podatku od nieruchomości, na razie nie muszą go płacić. Nie wolno jednak czekać na wezwanie do zapłaty za użytkowanie wieczyste. Termin mija 31 marca. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama