| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do końca stycznia trzeba złożyć PIT-28

Do końca stycznia trzeba złożyć PIT-28

Jutro upływa termin złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PIT-28. Obowiązek ten dotyczy podatników, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formularz muszą wypełnić uzyskujący przychody zarówno z pozarolniczej działalności, jak i z najmu.


Roczne zeznanie podatkowe PIT-28 należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do 31 stycznia roku następnego w stosunku do roku, którego dotyczy rozliczenie. Biorąc pod uwagę tę regulację, wypełniony formularz za 2007 rok powinien zostać wysłany lub dostarczony do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej w czwartek. Wszystkie zasady opodatkowania w tej formie określone zostały w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

Obowiązek dokonania rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w oparciu o formularz PIT-28 mają osoby fizyczne objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Co do zasady przede wszystkim są nimi podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednakże opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. O tej ostatniej grupie podatników piszemy obok.

Do PIT-28 czasami trzeba dołączyć załączniki. Należy wskazać także, że formularz PIT-28/A wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko, a także uzyskujący przychody z najmu. PIT-28/B wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej (spółek cywilnych) osób fizycznych.

Ponadto, niezależnie od wskazanych wyżej załączników, osoba opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, która korzysta z odliczeń, dodatkowo powinna złożyć załączniki PIT/O i PIT/D. Należy pamiętać, że w sytuacji, jeśli działalność podlegająca opodatkowaniu prowadzona jest przez małżonków, to niezależnie od formy tej działalności PIT-28 każdy z małżonków musi złożyć oddzielnie.

Przychody podatnika objęte ryczałtem ewidencjonowanym należy wykazać w rubrykach części C zeznania. Trzeba zwrócić uwagę, że w każdej z nich uzyskane przychody muszą być wykazane z podziałem na odpowiednie stawki ryczałtu. Wynoszą one odpowiednio 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 17 proc. i 20 proc. Zastosowanie poszczególnych stawek do określonego rodzaju źródeł przychodów określone zostało w art. 12 omawianej ustawy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »