REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS od wynagrodzeń członków rad nadzorczych

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Składki ZUS od wynagrodzeń członków rad nadzorczych
Składki ZUS od wynagrodzeń członków rad nadzorczych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie trwają prace nad rządowym projekt ustawy nowelizującej ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych (ustawa sus). Projekt zakłada istotne zmiany w zakresie obowiązków ubezpieczeniowych, w tym m.in. zmiany zasad dotyczących opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od cywilnoprawnych umów zlecenia oraz wprowadzenie oskładkowania wynagrodzenia członków Rad Nadzorczych.

Ustawa zmieniająca ustawę sus znajduje się obecnie na etapie dalszych prac po pierwszym czytaniu w komisjach. Ze względu na wysokie prawdopodobieństwo uchwalenia przedmiotowej nowelizacji w projektowanym kształcie, a także istotne znaczenie przewidywanych zmian, już teraz przekazujemy Państwu informacje dotyczące zmian w oskładkowaniu wynagrodzeń członków Rad Nadzorczych.

Autopromocja

Obecnie członkowie Rad Nadzorczych, mający miejsce zamieszkanie w Polsce, z tytułu członkostwa w Radzie podlegają obowiązkowo wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zgodnie z projektowaną zmianą przepisów, wynagrodzenie członków Rad Nadzorczych (także tych nie posiadających miejsca zamieszkania w Polsce) będzie podlegało obowiązkowo także składkom na ubezpieczenia społeczne. Składki te będą naliczane od kwot rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia, niezależnie od posiadania przez członka Rady Nadzorczej innego tytułu do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi.

Konsekwencją wprowadzenia tej zmiany będzie zmniejszenie wypłat netto dla członków Rad Nadzorczych oraz wzrost kosztów wynagrodzeń po stronie Spółek akcyjnych oraz tych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w których została ustanowiona Rada.

Polecamy produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku zagranicznych członków Rad Nadzorczych pochodzących z krajów UE, EOG oraz Szwajcarii, a także tych krajów, z którymi Polska zawarła umowy o zabezpieczeniu społecznym, uniknięcie obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce od wypłacanych im wynagrodzeń będzie możliwe wyłącznie po przedstawieniu certyfikatu potwierdzającego ich podleganie zagranicznemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Uzyskanie takiego certyfikatu może jednak oznaczać potencjalną konieczność oskładkowania wynagrodzenia członka Rady Nadzorczej za granicą.

Polecamy: 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT – PDF

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Nowelizacja przewiduje, iż zmiany wejdą w życie od pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia ustawy. Ze względu na dość krótki okres vacatio legis, już teraz chętnie pomożemy Państwu przygotować się do projektowanych zmian tak, aby ograniczyć ich negatywny wpływ na Państwa działalność.


Ponad 80 proc. badanych menedżerów wskazuje, że Rada Nadzorcza powinna widzieć firmę w szerokiej perspektywie i dbać o jej wartość – wynika z badania Deloitte „Kompetencje Przywódcze Nowych Liderów”

Dowiedz się, czy Twoje kompetencje przywódcze są wystarczające, aby podołać przyszłym wyzwaniom biznesowym http://www.deloitte.com/pl/kompetencje

Zobacz także: Webcast: Kompetencje przywódcze członków rad nadzorczych - jak je rozwijać w obliczu nowych wyzwań regulacyjnych?

Kontakt:

Joanna Świerzyńska
Dyrektor | Global Employer Services
e-mail: jswierzynska@deloittece.com
tel. +48 660 761 649

Aldona Szady-Ślaska
Tax Manager | Global Employer Services
e-mail: aszady@deloittece.com,
tel. +48 692 942 217

Przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA