| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Składki ZUS od wynagrodzeń członków rad nadzorczych

Składki ZUS od wynagrodzeń członków rad nadzorczych

W Sejmie trwają prace nad rządowym projekt ustawy nowelizującej ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych (ustawa sus). Projekt zakłada istotne zmiany w zakresie obowiązków ubezpieczeniowych, w tym m.in. zmiany zasad dotyczących opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od cywilnoprawnych umów zlecenia oraz wprowadzenie oskładkowania wynagrodzenia członków Rad Nadzorczych.

Ustawa zmieniająca ustawę sus znajduje się obecnie na etapie dalszych prac po pierwszym czytaniu w komisjach. Ze względu na wysokie prawdopodobieństwo uchwalenia przedmiotowej nowelizacji w projektowanym kształcie, a także istotne znaczenie przewidywanych zmian, już teraz przekazujemy Państwu informacje dotyczące zmian w oskładkowaniu wynagrodzeń członków Rad Nadzorczych.

Obecnie członkowie Rad Nadzorczych, mający miejsce zamieszkanie w Polsce, z tytułu członkostwa w Radzie podlegają obowiązkowo wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zgodnie z projektowaną zmianą przepisów, wynagrodzenie członków Rad Nadzorczych (także tych nie posiadających miejsca zamieszkania w Polsce) będzie podlegało obowiązkowo także składkom na ubezpieczenia społeczne. Składki te będą naliczane od kwot rzeczywiście wypłaconego wynagrodzenia, niezależnie od posiadania przez członka Rady Nadzorczej innego tytułu do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi.

Konsekwencją wprowadzenia tej zmiany będzie zmniejszenie wypłat netto dla członków Rad Nadzorczych oraz wzrost kosztów wynagrodzeń po stronie Spółek akcyjnych oraz tych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, w których została ustanowiona Rada.

Polecamy produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne – PDF

W przypadku zagranicznych członków Rad Nadzorczych pochodzących z krajów UE, EOG oraz Szwajcarii, a także tych krajów, z którymi Polska zawarła umowy o zabezpieczeniu społecznym, uniknięcie obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne w Polsce od wypłacanych im wynagrodzeń będzie możliwe wyłącznie po przedstawieniu certyfikatu potwierdzającego ich podleganie zagranicznemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Uzyskanie takiego certyfikatu może jednak oznaczać potencjalną konieczność oskładkowania wynagrodzenia członka Rady Nadzorczej za granicą.

Polecamy: 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT – PDF

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Nowelizacja przewiduje, iż zmiany wejdą w życie od pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia ustawy. Ze względu na dość krótki okres vacatio legis, już teraz chętnie pomożemy Państwu przygotować się do projektowanych zmian tak, aby ograniczyć ich negatywny wpływ na Państwa działalność.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »