REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Felieton: Fiskusie, nie siadaj od razu na koncie

Dominika Wielowieyska

REKLAMA

Przez wiele lat nie udało się znieść szkodliwego przepisu, który pozwalał fiskusowi na natychmiastowe zajęcie kont firmy bez wyroku sądu. Ta reguła doprowadziła do bankructwa już wielu przedsiębiorców.

Od czasu gabinetu Jerzego Buzka kolejne rządy ogłaszały z wielką pompą swoje programy ułatwień dla przedsiębiorców. Po jakimś czasie okazywało się, że spora część propozycji nie ma szans na zaistnienie. Urzędnicy pisali długie elaboraty, dlaczego owe zmiany korzystne dla biznesu nie są możliwe. Szczytne idee padały pod ciężarem „imposybilizmu prawnego”, jak to określał były marszałek Sejmu Marek Jurek. Czy pakiet wiceministra Adama Szejnfelda i posła Janusza Palikota czeka podobny los?

REKLAMA

Autopromocja


Jedną z najważniejszych zmian w pakiecie jest poprawka ordynacji podatkowej, która znosi „natychmiastową wykonalność decyzji urzędników skarbowych”. Dziś, gdy urzędnik orzeka, że firma nie zapłaciła należnego podatku, fiskus od razu zajmuje jego konto. Przedsiębiorca odwołuje się od tej decyzji do sądu i czeka na werdykt. Spółka często nie może wtedy normalnie funkcjonować, traci klientów, zamówienia i pada. Po latach, nawet gdy sąd przyznaje przedsiębiorcy rację, bywa za późno. Odszkodowanie wypłacone przez skarb państwa nie wróci życia firmie. Spektakularnym przykładem była spółka komputerowa JTT, której fiskus zgarnął z konta 10 mln zł, bo rzekomo nie zapłaciła należnego VAT-u. A gdy firma już upadła, sąd orzekł, że urząd skarbowy nie miał racji.


Walka o zniesienie fatalnego przepisu trwa od lat. W poprzedniej kadencji zmianę zablokował resort finansów. Sprzeciwiali się jej także niektórzy posłowie, argumentując, że nieuczciwi podatnicy mogą wyprowadzić pieniądze z firmy i po wyroku sądu urząd skarbowy nie dostanie nic. Jednak w takich sprawach, podobnie jak przy decyzjach o aresztowaniu, wystarczyłoby, żeby sąd szybko ocenił sytuację, np. czy spółka ma nieruchomości, które mogą być zabezpieczeniem dla fiskusa. Jeśli tak, to fiskus mógłby wstrzymać się z blokowaniem kont firm.


Taka nowa reguła, bardziej przyjazna dla biznesu nie oznaczałaby, że budżet poniesie straty, bo dziś i tak musi dokładać setki milionów złotych z tytułu odsetek za niesłuszne decyzje skarbówki. JTT po wygranym procesie dostała z powrotem 20 mln zł, a akcjonariusze spółki nadal procesują się o 38 mln zł odszkodowania od skarbu państwa. Rocznie suma zwracanych odsetek z powodu przegranych przez fiskusa spraw sięga 200 mln zł.


Z resortów gospodarki i finansów płyną sygnały, że urzędnicy porozumieli się już w tej sprawie. Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz ogłosił, że zmiana tego feralnego przepisu jest możliwa. Jak będzie wyglądał nowy? Nie wiadomo. To będzie test na intencje i skuteczność tej ekipy rządzącej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA