| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PO o podatku VAT: 300 zł ryczałtu dla małych firm

PO o podatku VAT: 300 zł ryczałtu dla małych firm

PO proponuje zmiany w przepisach podatkowych, które uproszczą rozliczanie się z podatku VAT. Firmy, których roczne obroty nie przekraczają 50 tys. euro, będą mogły rozliczać VAT ryczałem w wysokości 300 zł - zapowiedział w czwartek Jakub Szulc (PO).

PO chce też zmienić definicję małego podatnika w rozumieniu ustawy VAT-owskiej. Zgodnie z ustawą, tzw. mały podatnik to polski podatnik VAT-u, którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 tys. euro. PO chce zwiększyć tę kwotę do 1,2 miliona euro.


Platforma proponuje też, aby importerzy od początku działalności mogli rozliczać VAT poprzez deklarację - na razie muszą przez co najmniej 12 miesięcy stosować tzw. procedurę uproszczoną. Izba celna w przypadku procedury uproszczonej wymaga złożenia przez importera zabezpieczenia kwoty należności celnych i podatkowych.


Kolejna propozycja dotyczy zmiany zasady określania powstania tzw. obowiązku podatkowego. Umożliwi też odliczenie VAT-u w ciągu jednego roku od momentu otrzymania faktury, w różnych okresach rozrachunkowych, jednak nie później niż do końca roku kalendarzowego.


Szulc tłumaczył podczas czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli podatnik nie zmieści się w okresie rozrachunkowym, musi występować z korektą deklaracji VAT-owskiej. Platforma chce tym sposobem zmniejszyć niepotrzebny obieg dokumentów.


Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział też, że będzie namawiał rząd i ministra finansów - jeśli pojawi się możliwość renegocjacji tej kwestii z UE - do podniesienia górnej kwoty przychodów, do której obowiązuje zwolnienie z VAT. Dzisiaj jest to próg 10 tys. euro, PO chciałaby zwiększenia go do poziomu przynajmniej 30 tys. euro - zadeklarował Chlebowski.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK