| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Aktualności

Interpretacje/Ordynacja

Aktualizacja: 16.03.2006

Przepisy prawa nakładają na podatnika obowiązek przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie w sposób umożliwiający organowi podatkowemu wydanie interpretacji, »

NSA/VAT

Aktualizacja: 15.03.2006

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny nie mógł odnieść się do kwestii, czy brak ustnej umowy o świadczenie usług załadunku towarów eksportowych pozbawiał skarżącą prawa do zastosowania 0-proc. stawki VAT w 2000 roku. »

RPO/Menedżerowie

Aktualizacja: 15.03.2006

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej kontraktów menedżerskich. Zdaniem RPO, art. 13 pkt 9 ustawy o PIT narusza zasadę poprawnej legislacji. »

Jak rozliczy się opiekun prawny

Aktualizacja: 15.03.2006

Wspólne opodatkowanie dochodów jest możliwe także w przypadku rodzeństwa. Jednak z takiego sposobu rozliczeń mogą skorzystać tylko osoby będące samotnymi opiekunami prawnymi ubezwłasnowolnionego brata lub siostry. »

Za rok ratyfikacja nowej umowy

Aktualizacja: 15.03.2006

Ministerstwo Finansów obiecuje, że nowa polsko-brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie ratyfikowana za rok. Planowane są też zmiany w PIT, które zrekompensują Polakom pracującym za granicą wysokie koszty utrzymania. »

Symbol ułatwia zwrot VAT

Aktualizacja: 15.03.2006

Brak symbolu PKWiU na fakturze dokumentującej zakup materiałów budowlanych może utrudniać uzyskanie zwrotu części zapłaconego w cenie VAT. »

RPO/PIT

Aktualizacja: 14.03.2006

Rzecznik Praw Obywatelski zwrócił się do Ministra Finansów o podjęcie prac w celu zmiany formularza PIT-40A/11A. Jak zauważył rzecznik, obecnie obowiązujący druk jest nieczytelny, mało przejrzysty i niezrozumiały zarówno dla podatników, jak i pracowników organów podatkowych. »

Do końca marca będzie gotowy pakiet ustaw o podatkach

Aktualizacja: 14.03.2006

Do 31 marca rząd przedstawi cały pakiet ustaw podatkowych od osób fizycznych i wszystkich rozwiązań przewidzianych na lata 2007-2009 - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz w radiowych Sygnałach Dnia. »

Najczęściej naruszane są przepisy o zamówieniach publicznych

Aktualizacja: 14.03.2006

Najwięcej wykroczeń w dyscyplinie finansów publicznych dotyczy stosowania przepisów o zamówieniach publicznych oraz nieuprawnionego wydawania publicznych pieniędzy. Dzieje się tak z powodu zawiłości prawa i niewystarczających kwalifikacji kierowników. »

UNIA/VAT

Aktualizacja: 14.03.2006

30 marca upływa termin, w którym Polska może wystąpić do Komisji Europejskiej z prośbą o możliwość stosowania obniżonych stawek VAT na usługi wymagające dużego nakładu pracy. »

Błąd w ustawie o kosztach sądowych

Aktualizacja: 14.03.2006

Sądy nie stosują jednolitych zasad przy obliczaniu opłaty za wykreślenia wpisów z księgi wieczystej. Różnice w pobieranych kosztach mogą być ogromne - podczas gdy jedna osoba zapłaci za taką czynność 100 zł, inna w podobnym stanie faktycznym - np. kilka tysięcy złotych. »

W urzędach PIT-y z nadpłatą

Aktualizacja: 14.03.2006

Polacy nie spieszą się ze składaniem swoich PIT-ów. Do tej pory do urzędów skarbowych w całej Polsce wpłynęło 20-25 proc. zeznań rocznych. Przeważają deklaracje, w których wykazana jest nadpłata. »

Na certyfikat trzeba poczekać

Aktualizacja: 14.03.2006

Ministerstwo Finansów może nie zdążyć zweryfikować danych kandydatów przystępujących do egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Ci, którzy nie zakwalifikują się teraz, będą musieli czekać aż do jesieni. »

Mieszkanie od rodziny bez podatku

Aktualizacja: 13.03.2006

Wielu rodziców przekazuje swoim dzieciom mieszkania. Co do zasady, od darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności trzeba zapłacić podatek. W przypadku umowy w formie aktu notarialnego podatek pobiera notariusz. »

Nowe pomysły dopiero w przygotowaniu

Aktualizacja: 13.03.2006

Ministerstwo Finansów kończy właśnie pracę nad drugim etapem zmian w systemie podatkowym. Następnie nowe pomysły zostaną przesłane do uzgodnień wewnątrz- i międzyresortowych. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK