| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga meldunkowa przywrócona do 30 kwietnia 2008 r.

Ulga meldunkowa przywrócona do 30 kwietnia 2008 r.

Resort finansów przedłuży termin na złożenie oświadczenia uprawniającego do ulgi meldunkowej do 30 kwietnia.


ZMIANA PRAWA

Po publikacji Gazety Prawnej dotyczącej utraty przez podatników ulgi meldunkowej w związku z błędną interpretacją przepisów przez organy podatkowe, wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch obiecała, że Ministerstwo Finansów przygotuje rozwiązanie, które umożliwi przedłużenie terminu na złożenie oświadczenia uprawniającego do skorzystania z tego zwolnienia. Resort finansów słowa dotrzymał. Jest już gotowy projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu do złożenia oświadczenia o spełnieniu warunków do ulgi meldunkowej.

Podatnicy, którzy stracili ulgę meldunkową i nie złożyli w terminie 14 dni od dnia sprzedaży nieruchomości oświadczenia w urzędzie skarbowym, że przysługuje im prawo do tego zwolnienia podatkowego, będą mogli złożyć ten dokument do 30 kwietnia 2008 r. Natomiast podatnikom, którzy uzyskali przychody ze sprzedaży nieruchomości w 2008 roku, termin na złożenie oświadczenia zostanie przedłużony do 30 kwietnia 2009 r.

Przypomnijmy, że wolne od PIT są przychody ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli podatnik był zameldowany w zbywanym budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia oraz w terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia złoży oświadczenie w urzędzie skarbowym o okresie zameldowania. Minister finansów wydał 19 lutego 2008 r. interpretację ogólną, wskazującą, że 12-miesięczny okres zameldowania liczy się wstecz od momentu sprzedaży.

Przed wydaniem interpretacji ogólnej, tj. w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 19 lutego 2008 r., podatnicy mogli znaleźć się w sytuacji, że nie złożyli w terminie ustawowym oświadczeń, mimo że spełniali warunek do zwolnienia. Dlatego też MF wydłuża teraz te terminy, przywracając podatnikom ulgę.

Ważne!

Projekt rozporządzenia zakłada przedłużenie terminu do złożenia oświadczenia uprawniającego do ulgi meldunkowej do upływu terminów płatności podatku z tytułu sprzedaży nieruchomości za lata 2007 i 2008

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »