REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o sprzedaży bezpośredniej wstępem do pełnej rachunkowości w rolnictwie?

Ustawa o sprzedaży bezpośredniej wstępem do pełnej rachunkowości w rolnictwie?
Ustawa o sprzedaży bezpośredniej wstępem do pełnej rachunkowości w rolnictwie?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy dot. bezpośredniej sprzedaży produktów przetworzonych we własnym gospodarstwie rolnym to wstęp do wprowadzenia na wsi pełnej rachunkowości - uważa Marcin Wroński, prezes Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. W. Grabskiego.

9 kwietnia 2015 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o PIT, ustawy o działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw dotyczące sprzedaży bezpośredniej przetworzonych przez rolników produktów rolnych z ich własnych upraw. Od takiej działalności ma być pobierany podatek w wysokości 2 proc. przy przychodach do 150 tysięcy euro.

Autopromocja

Zdaniem Wrońskiego nowelizacja nie była dobrze przygotowana. "Okazuje się, że Ministerstwo Finansów nie wie, jakich skutków finansowych można spodziewać się po wprowadzonej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym. Jak podano, +nie posiada szacunkowych skutków rozwiązań zawartych w ustawie przyjętej przez Sejm RP w dniu 9 kwietnia 2015 r.+. Zaś minister rolnictwa Marek Sawicki zapomniał, że będzie nie tylko 2-proc. podatek, ale jest też VAT, czyli 7 proc. dla produktów nieprzetworzonych i 10 proc. dla przetworzonych, takich jak np. kapusta kiszona czy ogórek kwaszony" - krytykował Marcin Wroński.

"Rentowność przedsiębiorstw przetwórstwa rolno-spożywczego w Polsce szacuje się na kilka maksimum kilkanaście proc. dochodu z przetwórstwa. Wprowadzenie 2-proc. podatku obrotowego od całości doprowadzi do znaczącego spadku dochodów w tym rodzaju działalności" - prognozuje.

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, serów czy wędlin) bez podatku od 1 stycznia 2016 r.

"Przewidziana ewidencjonowana sprzedaż, a dalej w zamyśle kasa fiskalna. Powoli, małymi krokami każdego doprowadzi się do pełnej rachunkowości" - przewiduje Wroński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Pierwotnie proponowane rozwiązanie było bardziej korzystne dla rolników. Zakładało ono, że jeżeli obrót nie przekroczyłby 7 tys. zł, to rolnicy nie płaciliby podatku. Oprócz tego, który płacą obecnie. Twierdzenie, że rolnicy sprzedawaliby bez podatku, jest dowodem na to, że państwo nie ma zaufania do obywatela. Nie można z góry zakładać, że ktoś będzie oszukiwał" - uważa ekspert.

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2016 r. rolnicy będą mogli bezpośrednio sprzedawać produkty przetworzone we własnych gospodarstwach. Do tej pory sprzedaż bezpośrednia była możliwa tylko w przypadku produktów nieprzetworzonych. Natomiast sprzedaż produktów przetworzonych wymagała zarejestrowania działalności gospodarczej oraz uzyskania stosownych zgód np. od sanepidu i weterynarii.

Jak tłumaczył minister rolnictwa Marek Sawicki, zgodnie z nowymi przepisami rolnik będzie mógł sprzedać produkty za 600 tys. rocznie (150 tys. euro), co oznacza, że średnie miesięczne przychody z tej działalności mogą sięgać do 50 tys. zł, a podatek od tej kwoty wyniesie 1 tys. zł miesięcznie.

Na mocy nowej ustawy rolnicy będą mogli przetwarzać każdy rodzaj żywności w swoim gospodarstwie, jeżeli zgłoszą tę działalność do urzędu skarbowego, powiatowego lekarza weterynarii bądź powiatowego inspektora sanitarnego.

Sawicki wyjaśniał, że rolnik wytwarzając konfitury, sery czy kiełbasę będzie musiał spełniać niektóre wymogi sanitarne, ale nie będą one tak restrykcyjne jak dla zakładów przetwórczych.

Monitor Księgowego – prenumerata

Aby sprzedawać przetworzone produkty z własnego gospodarstwa będą musieli zapisywać tę sprzedaż, w prostej formie zeszytowej. W zeszycie będą musiały być uwidocznione kolejne pozycje i wartość sprzedaży. Od tej wartości będą odprowadzać 2-proc. podatek.

Minister poinformował, że jego ministerstwo wspólnie z resortem zdrowia opracuje szczegółową instrukcję, aby nie było wątpliwości, jakie produkty i w jakim stopniu przetworzenia można będzie sprzedać bez wpisu do rejestru (zeszytu), a jakie z wpisami. Jaką produkcję będzie można realizować w ramach produkcji marginalnej, lokalnej i ograniczonej (w tzw. MOL-ach) czy w innych zakładach przetwórczych. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA