IFK poleca: Można wrócić do zwolnienia podmiotowego w trakcie roku

REKLAMA
Interpretacja ogólna MF ma zastosowanie zarówno do art. 113 ust. 11 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r., jak i brzmienia tego przepisu obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. Interpretacja została wydana po wielu latach sporu z organami podatkowymi o moment powrotu do zwolnienia podmiotowego z VAT. Czynnikiem decydującym o zmianie stanowiska MF w tej sprawie okazało się orzecznictwo NSA, a w szczególności wyrok NSA z 24 września 2014 r., sygn. akt I FSK 1463/13.
Polecamy: Biuletyn VAT
W ww. wyroku Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził bowiem, że:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna
Kup książkę:
Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety PrawnejUstawodawca nie wprowadził (...) dodatkowego warunku w postaci ponownego skorzystania ze zwolnienia w pierwszym okresie rozliczeniowym następującym po roku podatkowym, w którym podatnik nie przekroczył limitu sprzedaży. Wyznaczył jedynie początkowy moment, od którego podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia. (...) Objęcie zwolnieniem może mieć zatem miejsce od początku dowolnego miesiąca, następującego po wyznaczonym w art. 113 ust. 11 Uptu okresie karencji.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Można wrócić do zwolnienia podmiotowego w trakcie roku – stanowisko MF" >>
Akademia podatków 2023/2024
Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.
Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: