REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Grecji odlicza się wydatki od dochodu i podatku

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Grecja przyznaje ulgi i odliczenia zarówno od podatku, jak i dochodu w związku z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz z wychowaniem dzieci.

Grecja, podobnie jak większość krajów Unii Europejskiej, przewiduje w swoim systemie ulgi i odliczenia od podatku (oraz od dochodu) związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz wychowaniem dzieci. Według Izabelli Budek, konsultanta w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, tak jak w większości krajów UE, ulgi i odliczenia przysługują generalnie rezydentom podatkowym Grecji, czyli osobom, które deklarują i opodatkują w Grecji swoje dochody.

Autopromocja

- Także nierezydenci podatkowi Grecji mogą skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych pod warunkiem jednak, że ich dochód przynajmniej w 90 proc. ma źródło w Grecji lub są obywatelami UE - tłumaczy Izabella Budek.

Dodatki na dziecko

Grecja zapewnia także swoim obywatelom świadczenia pieniężne wypłacane z budżetu państwa. Z informacji od naszej rozmówczyni z PricewaterhouseCoopers, wiadomo, że generalnie dodatki na dziecko finansowane przez państwo przysługują rodzicom dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia (lub 22 roku życia, jeśli dziecko nadal się uczy). Dodatek ten otrzymują także rodzice dziecka niepełnosprawnego i świadczenie to jest nielimitowane, jeśli upośledzenie dziecka zostało stwierdzone przed 18 rokiem życia.

- Świadczenie na dziecko przysługuje osobom mającym miejsce zamieszkania w Grecji lub osobom z Unii. Kwota dziennego dodatku wynosi: na jedno dziecko 5,87 euro, na dwoje dzieci 18 euro, na troje dzieci 40 euro, na czworo dzieci 48 euro. Na każde następne dziecko przysługuje dodatkowo kwota 8,07 euro - stwierdza Izabella Budek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że ponadto matka może otrzymać zasiłek macierzyński. Taki dodatek należy się kobietom na 56 dni przed i 63 dni po urodzenia dziecka. Kwota tego zasiłku może wahać się od 38,25 euro do 53,55 euro dziennie (świadczenie to zależy od liczby już posiadanych dzieci).

Odliczenia podatkowe

Prawodawstwo podatkowe Grecji przewiduje także pomoc dla rodziców w postaci odliczeń od podatku i od dochodu. Izabella Budek podkreśla, że w katalogu odliczeń od podatku do zapłaty wyróżniamy:

• odliczenie 15-proc. rocznego kosztu wynajmu mieszkania przez podatnika wraz z rodziną (limit odliczenia: 1,1 tys. euro); uprawnienie do tego odliczenia przysługuje wyłącznie wtedy, gdy podatnik sam opłaca te koszty;

• odliczenie 15-proc. rocznego kosztu wynajmu mieszkania dla studiujących w Grecji dzieci podatnika (limit odliczenia: 1,1 tys. euro);

• odliczenie 15-proc. kwoty odsetek zapłaconych przez podatnika od kredytu mieszkaniowego hipotecznego;

• odliczenie 15-proc. kwoty odsetek zapłaconych przez podatnika od kredytu hipotecznego związanych z konserwacją i modernizacją budynków mieszkalnych;

• odliczenie 20-proc. rocznych kosztów związanych z dokształcaniem się (w tym np. na naukę języków obcych) podatnika lub jego dzieci (limit odliczenia: 1,1 tys. euro);

• odliczenie 20-proc. rocznych wydatków na leczenie podatnika oraz jego rodziny (limit odliczenia: 6 tys. euro).

Natomiast w kategorii odliczeń od dochodu do opodatkowania zaliczamy:

• odliczenie kwoty 1,9 tys. euro dla podatnika i osoby upośledzonej, która pozostaje na utrzymaniu podatnika, pod warunkiem że stopień inwalidztwa wynosi ponad 67 proc.;

• ulga na dzieci - odliczenie od dochodu do opodatkowania wzrasta o 1 tys. euro przy pierwszym dziecku, o 2 tys. euro przy drugim dziecku oraz o 10 tys. euro na troje dzieci, a od czwartego dziecka wzrasta o kolejny 1 tys. euro.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  REKLAMA