REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Grecji odlicza się wydatki od dochodu i podatku

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Grecja przyznaje ulgi i odliczenia zarówno od podatku, jak i dochodu w związku z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz z wychowaniem dzieci.

Grecja, podobnie jak większość krajów Unii Europejskiej, przewiduje w swoim systemie ulgi i odliczenia od podatku (oraz od dochodu) związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz wychowaniem dzieci. Według Izabelli Budek, konsultanta w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, tak jak w większości krajów UE, ulgi i odliczenia przysługują generalnie rezydentom podatkowym Grecji, czyli osobom, które deklarują i opodatkują w Grecji swoje dochody.

REKLAMA

Autopromocja

- Także nierezydenci podatkowi Grecji mogą skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych pod warunkiem jednak, że ich dochód przynajmniej w 90 proc. ma źródło w Grecji lub są obywatelami UE - tłumaczy Izabella Budek.

Dodatki na dziecko

Grecja zapewnia także swoim obywatelom świadczenia pieniężne wypłacane z budżetu państwa. Z informacji od naszej rozmówczyni z PricewaterhouseCoopers, wiadomo, że generalnie dodatki na dziecko finansowane przez państwo przysługują rodzicom dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia (lub 22 roku życia, jeśli dziecko nadal się uczy). Dodatek ten otrzymują także rodzice dziecka niepełnosprawnego i świadczenie to jest nielimitowane, jeśli upośledzenie dziecka zostało stwierdzone przed 18 rokiem życia.

- Świadczenie na dziecko przysługuje osobom mającym miejsce zamieszkania w Grecji lub osobom z Unii. Kwota dziennego dodatku wynosi: na jedno dziecko 5,87 euro, na dwoje dzieci 18 euro, na troje dzieci 40 euro, na czworo dzieci 48 euro. Na każde następne dziecko przysługuje dodatkowo kwota 8,07 euro - stwierdza Izabella Budek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że ponadto matka może otrzymać zasiłek macierzyński. Taki dodatek należy się kobietom na 56 dni przed i 63 dni po urodzenia dziecka. Kwota tego zasiłku może wahać się od 38,25 euro do 53,55 euro dziennie (świadczenie to zależy od liczby już posiadanych dzieci).

Odliczenia podatkowe

Prawodawstwo podatkowe Grecji przewiduje także pomoc dla rodziców w postaci odliczeń od podatku i od dochodu. Izabella Budek podkreśla, że w katalogu odliczeń od podatku do zapłaty wyróżniamy:

• odliczenie 15-proc. rocznego kosztu wynajmu mieszkania przez podatnika wraz z rodziną (limit odliczenia: 1,1 tys. euro); uprawnienie do tego odliczenia przysługuje wyłącznie wtedy, gdy podatnik sam opłaca te koszty;

• odliczenie 15-proc. rocznego kosztu wynajmu mieszkania dla studiujących w Grecji dzieci podatnika (limit odliczenia: 1,1 tys. euro);

• odliczenie 15-proc. kwoty odsetek zapłaconych przez podatnika od kredytu mieszkaniowego hipotecznego;

• odliczenie 15-proc. kwoty odsetek zapłaconych przez podatnika od kredytu hipotecznego związanych z konserwacją i modernizacją budynków mieszkalnych;

• odliczenie 20-proc. rocznych kosztów związanych z dokształcaniem się (w tym np. na naukę języków obcych) podatnika lub jego dzieci (limit odliczenia: 1,1 tys. euro);

• odliczenie 20-proc. rocznych wydatków na leczenie podatnika oraz jego rodziny (limit odliczenia: 6 tys. euro).

Natomiast w kategorii odliczeń od dochodu do opodatkowania zaliczamy:

• odliczenie kwoty 1,9 tys. euro dla podatnika i osoby upośledzonej, która pozostaje na utrzymaniu podatnika, pod warunkiem że stopień inwalidztwa wynosi ponad 67 proc.;

ulga na dzieci - odliczenie od dochodu do opodatkowania wzrasta o 1 tys. euro przy pierwszym dziecku, o 2 tys. euro przy drugim dziecku oraz o 10 tys. euro na troje dzieci, a od czwartego dziecka wzrasta o kolejny 1 tys. euro.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA