Ministerstwo Finansów uszczelnia system podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
W środę 22 lipca 2015 r. w Sejmie odbyła się debata nad sprawozdaniem sejmowej komisji finansów z wykonania budżetu w 2014 r. Swoją ocenę przedstawiła też Najwyższa Izba Kontroli, która zwróciła uwagę, że w 2014 nie poprawiła się skuteczność poboru podatków.
REKLAMA
"Wyniki kontroli NIK pokazują na przykład, że urzędy kontroli skarbowej oraz urzędy skarbowe nie przeprowadziły skutecznych działań, które zapobiegłyby uchylaniu się od opodatkowania przez podmioty z udziałem kapitału zagranicznego, poprzez transferowanie dochodów poza polski system podatkowy. W polskim systemie podatkowym wciąż nie ma klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania" - mówił w Sejmie szef NIK Krzysztof Kwiatkowski.
VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Klauzula to rozwiązanie prawne stosowane wobec podatników podejmujących fikcyjne działania gospodarcze i tworzących sztuczne konstrukcje prawne, które mają im przynieść znaczne korzyści podatkowe.
W rozmowie z PAP wiceszef MF stwierdził, że resort dokonuje zmian, które mają pozwolić na uszczelnienie systemu podatkowego. Podkreślił, że w ostatnim czasie wprowadzono sporo tego typu rozwiązań. "Wczytujemy się nie tylko w to, co mówi nam NIK, ale też w to, co mówią nam eksperci pracujący na nasze zlecenie. Tam są wskazania dotyczące funkcjonowania urzędów skarbowych i podejścia do podatnika" - powiedział Cichoń.
"Wynika z nich dość jednoznacznie, że pozornie łagodny i wspierający urząd może być efektywniejszy. Mamy tego typu badania i dowody na to, że to działa. Zmieniamy tę administrację podatkową" - dodał.
Cichoń wyraził nadzieję, że wprowadzane rozwiązania powinny przynieść efekty, które będą widoczne w przyszłorocznym sprawozdaniu NIK.
Wiceszef resortu zwrócił też uwagę na klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania, na którą wskazał NIK. "Odsuwamy ją niejako w czasie głównie dlatego, że jeślibyśmy tylko ją dziś przyjmowali, mielibyśmy taką asymetrię" - stwierdził.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
"Zakładamy, że w tej nowej Ordynacji podatkowej, nad którą pracuje obecnie Komisja kodyfikacyjna, ta klauzula będzie" - zaznaczył. Jak dodał dla równowagi może się tam też znaleźć klauzula zakazująca nadużywania prawa urzędom. (PAP) rbk/ mok/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat