| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Organizacje zarządzające prawami autorskimi podlegają VAT

Organizacje zarządzające prawami autorskimi podlegają VAT

Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi często traktują swoją działalność jako niepodlegającą bądź zwolnioną z VAT. Działalność taka powinna podlegać VAT według podstawowej stawki.


Organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, takie jak ZAiKS, ZASP, SPAV zrzeszają twórców, artystów wykonawców, producentów lub organizacje radiowe i telewizyjne. Ich zadaniem jest zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi. A co z obowiązkami w zakresie VAT?

Piotr Tatara, ekspert z Baker & McKenzie, wyjaśnia, że zarząd ten polega m.in. na uzyskiwaniu stosownego upoważnienia od twórców, a następnie na zawieraniu umów licencyjnych z użytkownikami, zbieraniu należnego wynagrodzenia i jego rozdziale pomiędzy uprawnionych. Chociaż działalność organizacji ma charakter niezarobkowy, część dochodów należnych autorom jest zatrzymywana jako ekwiwalent jej kosztów zarządu. Status tych organizacji jako podmiotów prowadzących działalność gospodarczą budzi wątpliwości nie tylko na gruncie ustawy o VAT.

- Wydaje się, że skoro organizacje te odpłatnie świadczą usługi na rzecz twórców, polegające na występowaniu w roli inkasenta spełniają przesłanki uznania ich za podatnika VAT, a w konsekwencji zatrzymywana przez nie część należności stanowi podstawę opodatkowania VAT - argumentuje Piotr Tatara.

Zgodnie z ustawą o VAT, podatnikami są podmioty wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Władysław Varga, doradca podatkowy, partner w Taxpoint, podkreśla, że w świetle tej definicji, jeżeli stowarzyszenie wykonuje działalność gospodarczą, tzn. świadczy odpłatnie towary lub wykonuje usługi za wynagrodzeniem w sposób częstotliwy lub z takim zamiarem, w odniesieniu do tych transakcji będzie podatnikiem VAT.

Nawet w przypadku, gdy działalność stowarzyszenia ogranicza się jedynie do pobierania składek członkowskich i wykonywania czynności statutowych, organy skarbowe mogą dojść do wniosku, że w istocie składki są płatnością za określoną usługę.

- Tak było np. w przypadku stowarzyszenia kierowców taksówek, w odniesieniu do którego dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odpowiadając 16 października 2007 r. na złożony wniosek o interpretację uznał, że składki kierowców przeznaczane są na pokrycie kosztów realizacji usług przyjmowania informacji o zapotrzebowaniu na usługę transportową i tym samym zostaje spełniona przesłanka odpłatności, warunkująca opodatkowanie VAT - tłumaczy Władysław Varga.

Stanowisko organów podatkowych prezentowane również w innych interpretacjach jest dość jednolite: stowarzyszenia w odniesieniu do czynności, które mogą być uznawane za działalność gospodarczą, są podatnikami VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK