reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: ZUS DRA - będzie nowy wzór deklaracji

IFK poleca: ZUS DRA - będzie nowy wzór deklaracji

Od nowego roku będzie obowiązywał zmodyfikowany wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Zmiana ma na celu dostosowanie formularza do nowych regulacji dotyczących świadczeń rodzinnych.

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1217) wprowadziła nowy rodzaj świadczenia – świadczenie rodzicielskie, przysługujące osobom, które urodziły dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego (bezrobotni, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, jak umowa o dzieło). Jednocześnie wprowadziła ona zmiany w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159 oraz z 2015 r. poz. 1066), skutkujące uzupełnieniem miesięcznej kwoty zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy jest ona niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego. Oznacza to wprowadzenie minimalnej wysokości wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz świadczenia rodzicielskiego w kwocie 1000 zł. W związku z powyższym wystąpiła konieczność nowelizacji rozporządzenia uwzględniającej zmiany przyjęte w ustawie.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Z uwagi na treść obowiązujących przepisów zmodyfikowano wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w zakresie odblokowania w bloku V pola 04, tak aby płatnicy wypłacający zasiłki macierzyńskie i wyrównujący ich wysokość do kwoty świadczenia rodzicielskiego mogli w nim wykazać kwotę dopłaty (podlegającą finansowaniu z budżetu państwa). Dodatkowo w kodach świadczenia przerwy dodano kod 329 jako „podwyższenie zasiłku macierzyńskiego do kwoty świadczenia rodzicielskiego”.

W deklaracji ZUS DRA wprowadzono także zmiany porządkujące, polegające na rozszerzeniu pól, w których są wykazywane składki, w celu umożliwienia płatnikom składek wykazywania wysokich kwot składek, bez konieczności składania więcej niż jednego kompletu dokumentów rozliczeniowych.

Zmodyfikowana deklaracja ZUS DRA będzie obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Alicja Fal

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama