REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeden urząd skarbowy dla bardzo dużych podatników od 2016 roku

Subskrybuj nas na Youtube
Jeden urząd skarbowy dla bardzo dużych podatników od 2016 roku
Jeden urząd skarbowy dla bardzo dużych podatników od 2016 roku

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 r. podmioty o przychodach powyżej 50 mln euro będą obsługiwane w jednym wyspecjalizowanym urzędzie skarbowym. Nowa jednostka o zasięgu krajowym z siedzibą w Warszawie zastąpi dotychczas działające wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Ta ważna zmiana o organizacji Administracji Podatkowej (AP) oraz jej kontakcie z podatnikami była jednym z tematów konferencji z udziałem wiceministra finansów Jacka Kapicy, która odbyła się 2 października 2015 r. w I Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie.

Organizatorem konferencji, w której udział wzięli przedstawiciele największych podatników spoza Warszawy, obsługiwanych przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe, było Ministerstwo Finansów oraz firma EY. Konferencja rozpoczęła cykl spotkań w 16 województwach, które będą organizowane przez izby skarbowe w październiku i listopadzie 2015 r.

REKLAMA

Autopromocja

Konferencja poświęcona była najistotniejszym tematom związanym z reformą Administracji Podatkowej, dotyczącym obsługi podatników rozliczających się w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych. Wchodzące w życie 1 stycznia 2016 r. zmiany będą oznaczać istotną reorganizację relacji Administracji Podatkowej z podatnikami. Szczególnie dotyczy to dużych podmiotów, osiągających przychody powyżej 50 mln euro, które dotychczas rozliczały podatki w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych poza Warszawą, a teraz staną się klientami jednego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego o zasięgu krajowym z siedzibą w Warszawie.

Podczas spotkania omówione zostały aspekty związane z koncentracją wyspecjalizowanych urzędów skarbowych na kluczowych podatnikach. Zaprezentowane zostały nowe standardy pracy Administracji Podatkowej w świadczeniu usług podatnikom, zakładające m. in. wsparcie podatnika w indywidualnej sprawie. Wyjaśnione zostały cele wprowadzanych zmian, przedstawiono korzyści dla podatników oraz  narzędzia wsparcia dedykowane konkretnym grupom podmiotów. Przedstawiona została szczegółowo charakterystyka I Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, który będzie obsługiwał największe podmioty w kraju.

Podczas spotkania Minister Kapica zaznaczył: „Mając na uwadze, że wyspecjalizowane urzędy skarbowe spełniły swoją rolę zakładaną 11 lat temu, postanowiliśmy zweryfikować kryteria przynależności do wyspecjalizowanych urzędów, przywiązując większą uwagę do skali operacji, nie ograniczając się do kryterium podmiotowego."  Minister podkreślił, że doświadczenia państw Unii Europejskiej oraz rekomendacje instytucji międzynarodowych pokazują, że szczególne relacje należy budować z największymi podatnikami. Przemodelowanie Administracji Podatkowej, zwiększenie jej efektywności nie należy rozumieć jako wzrost znaczenia instrumentów kontroli i egzekucji, ale właściwej obsługi podatników w ramach polityki zgodności. Minister zaznaczył również, że na gruncie prawa wszyscy podatnicy są oczywiście równi, natomiast z punktu widzenia organizacji obsługi, wydzielenie grupy największych podatników ma ogromne znaczenie dla właściwej obsługi tych podmiotów.

Druga część konferencji miała charakter interaktywny. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań na najbardziej nurtujące ich tematy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach zagadnień poruszanych przez przedsiębiorców omówiono szereg kwestii, m. in. czy wprowadzane zmiany będą miały wpływ na sposób redystrybucji środków finansowych do gmin. Przedstawiciele resortu finansów wyjaśnili, że reforma nie zmieni zakresu podziału i dystrybucji tych środków. Poruszony został także temat przygotowania pracowników zespołu opiekunów podatnika, dla których przygotowany został specjalny system szkoleń, przygotowujący ich do kompleksowej obsługi podmiotów.

Przedsiębiorcy dowiedzieli się m. in., że wprowadzane zmiany nie wpłyną na zwiększenie się ilość kontroli. Poruszona została również kwestia właściwości organu drugiej instancji i sądu administracyjnego. Wyjaśniono, że organem odwoławczym dla urzędu o zasięgu krajowym będzie Izba Skarbowa w Warszawie, natomiast właściwość w zakresie sądownictwa będzie należała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Dla zaproszonych podatników spotkanie było również okazją do poznania Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – Pani Barbary Michalskiej.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

***

Ustawa o administracji podatkowej wprowadziła System Obsługi i Wsparcia Podatnika, którego celem jest pomoc Administracji Podatkowej w realizacji obowiązków podatkowych w konkretnej sytuacji podatnika. Ma to spowodować wzrost samodzielnego, prawidłowego i dobrowolnego poziomu wypełniania obowiązków podatkowych.

1 stycznia 2016 r. planowane jest utworzenie wyspecjalizowanego urzędu skarbowego o zasięgu krajowym. Rolę tą będzie pełnił  Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy. Właściwość tego urzędu i pozostałych wyspecjalizowanych urzędów skarbowych zostanie określona w opracowywanym projekcie rozporządzenia Ministra Finansów, które zostanie wydane na podstawie art. 14 ust. 4 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o administracji podatkowej. W chwili obecnej trwa proces legislacyjny nad rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie wyspecjalizowanych urzędów skarbowych, określających kategorię podatników i płatników.

Prezentacja przedstawiona podczas konferencji (plik PDF 1,77 MB)

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister Neneman: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

KSeF pod lupą hakerów? Dlaczego cyfrowa rewolucja może być ryzykowna dla polskich firm

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to milowy krok w cyfryzacji biznesu, ale czy na pewno jesteśmy na to gotowi? Za e-fakturowaniem stoi wizja uproszczenia i przejrzystości, ale też realne zagrożenia – od wycieków danych po cyberataki. Eksperci ostrzegają: bez odpowiednich zabezpieczeń KSeF może stać się niebezpieczną bramą dla cyberprzestępców.

Jak firmy w 2025 roku mogą sfinansować inwestycje w energooszczędność?

Rosnące koszty energii są jednym z większych problemów polskich przedsiębiorców w 2025 roku. W obliczu wzrostu cen wielu firmom najłatwiej byłoby przenieść dodatkowe koszty na klientów, jednak taka strategia niesie za sobą ryzyko utraty konkurencyjności i osłabienia pozycji rynkowej. Zamiast tego, skutecznym i długoterminowym rozwiązaniem mogą być inwestycje w efektywność energetyczną. Przedsiębiorstwa mają do dyspozycji różne formy wsparcia finansowego – od ulgi badawczo-rozwojowej, po szeroki wachlarz programów dotacyjnych, które mogą pomóc w realizacji tych działań. Jakie narzędzia są dostępne i jak z nich skorzystać?

Jak zachować orientację w taryfach D.Trumpa? Wzrośnie inflacja i ryzyko recesji? Co inwestorzy i przedsiębiorcy powinni wiedzieć

W ostatnich dniach globalne rynki pogrążyły się w chaosie w następstwie historycznych ceł ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa – to najpoważniejsza perturbacja od czasu załamania wywołanego pandemią COVID-19. Nagły wzrost zmienności wywołał niepokój wśród inwestorów, którzy poszukują teraz jasnych wskazówek. Jacob Falkencrone, główny strateg inwestycyjny w Saxo, poniżej odpowiada na najistotniejsze pytania, z którymi mierzą się inwestorzy.

REKLAMA

Zasada 6 miesięcy vacatio legis dla zmian w podatkach; urząd skarbowy ma rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika. Zmiany w ordynacji podatkowej

W dniu 7 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia dwóch projektów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Pierwszy ma dotyczyć wprowadzenia zasady co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian przepisów podatkowych. Druga nowelizacja ma wzmocnić zasadę rozstrzygania spraw podatkowych na korzyść podatników. Jeśli w wyniku postępowania dowodowego nie uda się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organy skarbowe będą musiały je rozstrzygnąć na korzyść podatnika.

Zmiany w Ordynacji podatkowej: Skarbówka nadal będzie mogła naciągać terminy przedawnienia

Ministerstwo Finansów chce znowu „poprawiać” Ordynację podatkową – ale zamiast reform, może tylko cementować nadużycia. Ekspert MDDP ostrzega: projektowane zmiany wciąż pozwalają skarbówce przedłużać postępowania latami, wykorzystując postępowania karne skarbowe jako narzędzie, a nie cel.

Zmiany w ordynacji podatkowej

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja Podatkowa oraz niektórych innych ustaw został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt ten skupiać się miał przede wszystkim na zwiększeniu efektywności organów podatkowych, ale również na tym by współpraca między organami a podatnikami przebiegała sprawniej a relacje miedzy nimi uległy poprawie. Pomimo tak zarysowanych celów nie wszystkie wprowadzone zmiany będą na rękę podatnikom i skorzystają na nich przede wszystkim organy podatkowe.

Komunikat MF: Groźne próby oszustw "na e-sprawozdanie finansowe". Jak nie stracić cennych danych

W komunikacie z 4 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów ostrzegło przed nową formą oszustwa, której ofiarami mogą paść osoby zainteresowane elektronicznymi sprawozdaniami finansowymi. Próba oszustwa polega na tym, że cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail z linkami do fałszywej strony na temat e-Sprawozdań Finansowych i chcą w ten sposób wyłudzać dane osobowe, czy firmowe. Ministerstwo Finansów wyraźnie informuje, że jego pracownicy nie wysyłają tego typu wiadomości. A korzystanie z ministerialnej aplikacji e-Sprawozdania Finansowe nie wymaga podawania loginu ani hasła do poczty elektronicznej.

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych NBP już w maju 2025 r.? Prezes NBP, członkowie RPP i ekonomiści uważają, że to możliwe

Zdaniem Prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, Rada Polityki Pieniężnej przymierza się do cięcia stóp procentowych NBP, być może już w maju, w zależności od danych. Zdaniem Glapińskiego w 2025 roku możliwe są obniżki dwa razy po 0,5 pp., a w 2026 r. stopy mogą spaść do 3,5 proc. Podobnego zdania są niektórzy członkowie RPP a także analitycy i ekonomiści.

Kompromitacja „JPK-ów” – zwroty VAT-u w 2024 r. wyniosły 188 mld zł. Prof. Modzelewski: Jest źle ale nie beznadziejnie; trzeba rozszerzyć stosowanie MPP

Według najnowszych informacji kwoty zwrotów podatku od towarów i usług wciąż są bardzo wysokie i wyniosły w 2024 r. 188 mld zł. Co prawda spadły o 31 mld zł w stosunku do rekordowej kwoty z 2023 r. Są jednak wciąż wyższe od kwoty wypłaconej w 2022 r. (177 mld zł) i o ponad 70 mld zł niż w ostatnim „normalnym” roku, czyli w 2021 (113 mld zł). Czyli rok poprzedni zakończył się jednak jakimś sukcesem – rozdano trochę mniej pieniędzy niż w poprzednich latach. Udział zwrotów we wpływach z tego podatku jest wciąż na alarmującym poziomie – wyniósł około 40%: jest więc źle, a nie beznadziejnie – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA