IFK poleca: Od 2016 r. zwolnienie z obowiązku pracy na wypowiedzeniu
REKLAMA
REKLAMA
Tego rodzaju zwolnienie będzie mogło być stosowane w przypadku umów zawartych na czas nieokreślony, na czas określony i na okres próbny. Przepis nie zobowiązuje pracodawcy do tego, aby zwolnienie miało dotyczyć całego okresu wypowiedzenia.
REKLAMA
Przepis regulujący kwestie związane ze zwolnieniem pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie rozstrzyga praktycznego problemu, czy zwolnienie może dotyczyć części dobowego wymiaru czasu pracy pracownika. Należy uznać, że nie ma przeszkód, aby pracodawca udzielił zwolnienia w takim wymiarze. Wówczas pracownik będzie świadczył pracę np. przez 4 godziny, a przez następne 4 godziny będzie zwolniony z wykonywania pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za ten czas.
Powstaje wiele wątpliwości m.in. w zakresie tego, czy pracodawca może zmienić decyzję dotyczącą zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy, czy pracownik powinien podporządkować się takiej decyzji i co w przypadku, gdy pracodawca nie jest w stanie dotrzeć do pracownika z informacją o odwołaniu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem
Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)
Przepis o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie przewiduje możliwości odwołania pracownika z tego zwolnienia. Jedynym legalnym rozwiązaniem będzie tu ustalenie między stronami możliwości odwołania pracownika ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Natomiast gdyby pracownik w okresie wypowiedzenia podjął pracę u innego pracodawcy lub np. wyjechał na odpoczynek – wówczas pracodawca nie powinien czynić mu z tego powodu żadnych zarzutów.
REKLAMA
Nowe przepisy nie zawierają informacji o formie dokonania zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. W praktyce można zatem przyjąć dowolną formę, np. pisemną, ustną, przy użyciu poczty elektronicznej. Jednak najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie pisemna informacja skierowana do pracownika. Pracodawca może też zawrzeć informację w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w jednym dokumencie, łącznie z wypowiedzeniem umowy.
Decyzja w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy stanowi jednostronną czynność pracodawcy. Tylko od pracodawcy zależy, czy podejmie taką decyzję, czy nie. Nie jest wymagana zgoda pracownika w tym zakresie. Oczywiście nie ma przeszkód, aby pracodawca uwzględnił sprzeciw zatrudnionego i dopuścił go do wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Zmiany w umowach terminowych – jak stosować nowe przepisy" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat