REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH chce doradzać administracji publicznej

Subskrybuj nas na Youtube
Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH chce doradzać administracji publicznej
Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH chce doradzać administracji publicznej
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Centrum Analiz i Studiów Podatkowych, które powstało przy Szkole Głównej Handlowej, pomoże państwu w walce z unikaniem opodatkowania - mówi PAP dyrektor Centrum, prof. Dominik Gajewski z SGH. Trudno sobie wyobrazić, by np. MF prosiło o pomoc wielkie firmy konsultingowe - dodaje.

Centrum Analiz i Studiów Podatkowych (CASP) jako jedyna tego typu instytucja w kraju będzie działać wyłącznie na rzecz podmiotów publicznych, a nie prywatnych - powiedział Gajewski.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Według niego rynek komercyjnych usług doradztwa, czy analiz podatkowych nie odpowiada potrzebom instytucji publicznych. "Trudno sobie wyobrazić, że np. resort finansów, przegrywający walkę z firmami stosującymi agresywną optymalizację podatkową, zwróciłby się o pomoc, do którejś z wielkich firm konsultingowych przygotowujących takie instrumenty. Coś takiego byłoby nieetyczne, a np. w Stanach Zjednoczonych, czy w Wielkiej Brytanii jest w ogóle nie do pomyślenia" - podkreślił Gajewski.

Instytut ma zatem w założeniu zapełnić pewną lukę. "Będziemy łączyć praktykę z nauką na potrzeby administracji publicznej, która w tej chwili jest niedoinwestowana wiedzą. Tego brakuje" - tłumaczył. Jak wskazał, potrzeba stworzenia takiej "absolutnie apolitycznej instytucji, wolnej od konfliktu interesów", istniała od dawna. "Podobne instytucje funkcjonują na przykład w Stanach Zjednoczonych, czy we Francji. Nie ma jednak takiej w naszym regionie Europy, także w Polsce" - mówił.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Instytut ma się zajmować analizą podatków pod kątem ekonomicznym, prawnym, finansowym i etycznym. Jest to jednostka naukowo badawcza SGH. To ma być wyjątkowa jednostka, platforma intelektualna dedykowana wyłącznie dla jednostek organów publicznych. Unikatowość tego przedsięwzięcia związana jest również z faktem, że Centrum ma charakter niezależnej i apolitycznej jednostki naukowo analitycznej. Będzie przygotowywać analizy np. na rzecz ministerstw borykających się z trudnościami związanymi z kwestiami interdyscyplinarnymi dotyczącymi podatków" - opisywał Gajewski.

Jego zdaniem "klientem" instytutu może być też np. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, bowiem skala międzynarodowego unikania opodatkowania w Polsce ma wpływ na bezpieczeństwo narodowe kraju. Zainteresowane współpracą - jak podał - jest również Biuro Analiz Sejmowych. "Także Komisja Europejska potrzebuje w naszym kraju stałego, apolitycznego partnera, który będzie przygotowywał niezależne analizy naszego systemu podatkowego" - mówił profesor.

W założeniach Centrum jest również współpraca merytoryczna z sądownictwem administracyjnym w zakresie skomplikowanej problematyki dotyczącej interdyscyplinarnego prawa podatkowego. "Ze złożonością problematyki i jej skomplikowaniem w zakresie podatków coraz częściej borykają się sądy administracyjne. A należy mieć świadomość, że tendencja komplikowania konstrukcji finansowo-podatkowych będzie się pogłębiała" - mówił Gajewski.

Według niego organy publiczne będą mogły liczyć na opinie obejmujące swym zakresem obszar od analiz szczegółowych po raporty, organizację konferencji itp. Gajewski zastrzegł, że instytut nie będzie doradzał podmiotom gospodarczym, ale w wyjątkowych sytuacjach może służyć spółkom należącym do Skarbu Państwa lub samorządom ustawowym (np. Krajowa Izba Gospodarcza czy Krajowa Izba Radców Prawnych), które reprezentują głosy pewnej grupy. "Jeżeli mielibyśmy możliwość działania na potrzeby firm, to organy władzy publicznej się od nas odwrócą" - mówił.

Profesor zastrzegł zarazem, że instytut to nie think tank. "Takich instytucji mamy obecnie bardzo dużo, ale działają one na potrzeby polityków, biznesu. Natomiast brakuje instytucji, które świadczyłyby usługi pro bono i na rzecz jednostek publicznych" - wyjaśnił.

Centrum zostało już formalnie powołane przy Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH. Instytut jest jednostką naukowo badawczo analityczną Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Apolityczność instytutu i niezależność od wpływów podmiotów gospodarczych Centrum ma zapisane w statucie.

"Dostaliśmy wsparcie merytoryczne i organizacyjne ze Stanów Zjednoczonych. Chcielibyśmy działać pro bono. Osoby przygotowujące analizy muszą jednak otrzymywać wynagrodzenia, choć nie mówimy tutaj o stawkach stosowanych w branży konsultingowej. Finansowanie biura i lokal ma zapewnić SGH. Liczymy również na granty naukowe, europejskie" - wyjaśnił Gajewski.

Biuletyn VAT

500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)


Wsparciem dla kierunkowych założeń i działań Centrum będzie Rada Naukowa złożona z najwyższej klasy autorytetów naukowych z kraju i zagranicy, które specjalizują się w problematyce podatkowej i celnej. Wiosną instytut ma być współorganizatorem dużej konferencji poświęconej zmianom systemowym w polskich podatkach, wyzwaniom stojącym przed polskim systemem podatkowym. Przygotowywane są analizy dotyczące polskiego systemu opodatkowania handlu detalicznego, którymi zainteresowany jest rząd Ghany.

Twórca CASP poinformował, że do każdego projektu instytut będzie angażować specjalistów w zakresie określonych zagadnień z kraju lub - jeśli będzie taka potrzeba - z zagranicy. Pozwoli to na dokonywanie analiz i innych projektów przez specjalistów najwyższej klasy, którzy ściśle zajmują się daną problematyką podatkową. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA