reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Konieczna systemowa podwyżka rent i emerytur

Konieczna systemowa podwyżka rent i emerytur

Rząd planuje kolejne jednorazowe wypłaty dla emerytów i rencistów mające zrekompensować im niską waloryzację świadczeń. Takie dopłaty nie mają jednak wpływu na wysokość emerytur i rent w przyszłości. Dlatego konieczna jest systemowa zmiana w tym zakresie – uważa Henryk Nakonieczny, członek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego.

Ekspert Solidarności poruszył tę kwestię na posiedzeniu zespołu RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych  odnosząc się do kolejnej, jednorazowej wypłaty dla emerytów i rencistów planowanej przez rząd na rok 2017. Przypomniał, że w ostatnich latach miały już miejsce różne praktyki: waloryzacje kwotowe, mieszane, ale nie umożliwiały one takiego zreformowania wysokości świadczeń, które stanowiłoby poprawę sytuacji materialnej emerytów i rencistów. Konieczne są zatem zmiany  systemowe, o których powinni zacząć rozmawiać w dialogu społecznym rząd, związki zawodowe i pracodawcy.

Przedstawiciele MF potwierdzili, że jednorazowy dodatek ma być wypłacony by zrekompensować niewielką waloryzację oraz, że takie wypłaty nie wchodzą do podstawy świadczeń. Zaznaczyli, że nie sposób dziś przewidzieć jak będzie to wyglądało w kolejnych latach.

Wiceminister pracy Elżbieta Bojanowska zadeklarowała, że przy przeglądzie systemu ubezpieczeń społecznych zostanie podjęta dyskusja, także z partnerami społecznymi, na temat systemowej podwyżki emerytur i rent. „W tym zakresie muszą zostać wypracowanie rozwiązania systemowe” - powiedziała.

Źródło: NSZZ Solidarność

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama