Wzrosną kary za przestępstwa podatkowe

Naszym celem jest walka z tymi, którzy wyłudzają pieniądze z budżetu państwa, którzy unikają wpłacania podatku oraz ochrona tych, którzy uczciwie podatki płacą - zadeklarowała premier Beata Szydło w środę (6 lipca) na konferencji, w której uczestniczyli także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i minister finansów Paweł Szałamacha.
Szydło podkreślała, że "pieniądze, które nie wpływają do budżetu państwa, to są pieniądze, które nie mogą być przeznaczone na sprawy ważne dla nas wszystkich - na szkoły, służbę zdrowia, na realizację tych zadań publicznych, do których zobowiązane jest państwo".
Jak poinformowała, w związku z tym przygotowane zostały przez rząd, ministra finansów i sprawiedliwości konkretne rozwiązania, które będą realnie walczyły z tymi patologiami.
Nowy podatek od 1 stycznia 2018 r. - łączący PIT oraz składki na NFZ i ZUS
Założeniem jest, że państwo będzie chroniło przede wszystkim tych, którzy uczciwie płacą podatki, przestrzegają zasad demokratycznego państwa prawa, który stosują się do prawa. "Którzy pracują i w ten sposób chcą mieć poczucie tego, że państwo zawsze będzie stało po stronie tych, którzy uczciwie wywiązują się z tych zobowiązań wobec państwa" - powiedziała szefowa rządu.
"Żeby państwo potrafiło walczyć z tymi patologiami i karać tych, którzy nie stosują się do tych zasad (...) którzy unikają tych zobowiązań, którzy próbują to prawo naciągać, czy przekraczać". "Mówimy o sprawiedliwości, mówimy o traktowaniu uczciwym tych, którzy stoją zawsze zgodnie z tymi zasadami państwa prawa" - powiedziała premier.
Minister sprawiedliwości,prokurator generalny zapowiedział, że w przypadkach, gdy szkody wynikające z fałszowania faktur nie są znaczne, zagrożenie karą nadal będzie wynosić od sześciu miesięcy do ośmiu lat.
W sytuacji, gdy wartość szkody jest wielka, dotyczy kwoty miliona złotych albo sprawca uczyni z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, zagrożenie będzie nie niższe niż trzy lata, a sąd nie będzie mógł zawiesić kary. W takim przypadku maksymalnie będzie można trafić do więzienia na 15 lat.
Większość spraw karnych skarbowych kończy się orzeczeniem o winie
W przypadku wielomilionowych nadużyć kara ma zostać określona w widełkach od pięciu do nawet 25 lat. "To już czyni różnicę w zakresie kalkulacji i myślenia sprawców na temat konsekwencji. (…) Chodzi o to, by kara oddziaływała, by kara odstraszała, była realnym narzędziem w rękach organów ścigania” – ocenił Ziobro.
"Państwo nie może być słabe wobec silnych, a silne wobec słabych, tak jak to obserwujemy dziś, jak to obserwowaliśmy w czasach, kiedy rządził rząd Donalda Tuska” – przekonywał minister sprawiedliwości, przywołując m.in. przykład emerytki z punktu xero, która za wykroczenia o wartości 2 groszy została ukarana grzywną w wysokości 300 zł. Tymczasem, jak dodał, w sytuacjach, gdy straty są znaczne, kary mają wymiar właściwie symboliczny - np. sprawca wyłudzenia 3 mln uzyskał karę 1,7 tys.
„Wobec kogo państwo jest silne, a wobec kogo bezradnie słabe(…) Trudno się dziwić, że następuje rozzuchwalenie przestępców” – dodał.
Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik
Jego zdaniem przygotowywane zmiany prawne skutecznie poprawią sytuację. Jak mówił, z danych NIK wynika, że państwo w wyniku działania oszustów straciło w ub.r. ponad 80 mld.
„Chełpił się Donald Tusk zieloną wyspą, a to była zielona wyspa dla oszustów, złodziei i korupcji; my to zmienimy, m.in. modyfikując prawo karne” – dodał.
Jak podkreślił, czym innym jest przyjąć karę niewysokiej grzywny, a czym innym trafić do zakładu karnego i "spędzić tam długie, długie lata". "To się nie będzie opłacało" - zapewnił minister.
Wyjaśnił, że przewidziano możliwość nadzwyczajnego złagodzenia kary albo nawet jej niewymierzenia, "jeśli sprawca ujawni wszystkie okoliczności przestępstwa i zwróci sumę, którą ukradł budżetowi państwa". "Na pewno wielu będzie chciało współpracować; teraz nie opłaca się współpracować, ale kiedy wprowadzimy te rozwiązania prawne, to wielu osobom będzie się opłacało, jeśli będą mieli perspektywę spędzenia 15-25 lat w więzieniu" - tłumaczył Ziobro.
Minister przypomniał prezentowany już w kwietniu projekt dotyczący kwestii konfiskaty nielegalnych majątków. Jak mówił, dotyczy on zwłaszcza zorganizowanych grup przestępczych. Zgodnie z propozycją odpowiedzialność sprawców określonego rodzaju groźnych przestępstw ma nie ograniczać się do odbycia kary, ale ograniczyć możliwość korzystania z majątku zdobytego w drodze przestępstwa. "To też czyni różnicę" - podkreślił w środę Ziobro.
Dodał, że z analizy działań prokuratury wynika, że w ostatnich latach ogromna część postępowań ws. oszustw podatkowych z zasady nie była nadzorowana przez Prokuraturę Generalną, prowadzono je w prokuraturach rejonowych albo komisariatach i kończyły się umorzeniami.
Jak mówił, obecnie planowane jest wprowadzenie wielu rozwiązań koordynujących; sprawami takimi będą wyspecjalizowani prokuratorzy i jednostki prokuratury, pod nadzorem Prokuratury Krajowej. Ziobro wręczył premier przygotowane na jej polecenie wytyczne w tej sprawie.
"Niezależna prokuratura też dwa razy przygotowała wytyczne w sprawie przestępstw dot. mowy nienawiści (...) natomiast sprawy, w których skarb państwa tracił miliardy, były poza zainteresowaniem prokuratury - dlatego prokuratura jest znowu elementem władzy wykonawczej" - mówił Ziobro.
Z kolei minister finansów Paweł Szałamacha podkreślił, że musi zmienić się dotychczasowa filozofia pobłażliwego traktowania fałszowanie faktur, przynoszącego czasami gigantyczne ubytki dla budżetu. Jak mówił, jego resort współpracuje z ministerstwem sprawiedliwości w sprawie "penalizacji procederów fałszowania faktur VAT-owskich".
"Wielu z nas spotkało się z sytuacją, w której w internecie można znaleźć ogłoszenia typu +sprzedam koszty, sprzedam fakturę z datą z miesiąca poprzedniego bądź bieżącego+, wielu z nas dostaje e-maile, będące próbą wyłudzenia pieniędzy na podstawie faktur wystawionych za rzekomo wykonane usługi" - mówił Szałamacha.
"Niestety dotychczasowa praktyka wymiaru sprawiedliwości powodowała, że tego typu czyny były karane grzywną. Jeżeli porównamy to z karą, która grozi w Polsce za fałszowanie banknotów, gdzie tzw. widełki zaczynają się od 5 lat pozbawienia wolności, to widzimy, że jest zupełna dysproporcja pomiędzy tymi czynami".
Wskazał, że "jeżeli chodzi o wszystkie typy podatków, to tych danin wpływa więcej niż w roku poprzednim". Wskazał, że nastąpił wzrost wpływów w przypadku podatku akcyzowego oraz podatku VAT. Podkreślił, że zaawansowanie realizacji deficytu budżetowego jest "bardzo niskie", bo - jak tłumaczył - "po pierwszych 5 miesiącach ten deficyt był zrealizowany jedynie w 1/4". "To jest wynikiem działań, które już zostały podjęte od początku naszego funkcjonowania w Ministerstwie Finansów, ale także działań, które będą wchodziły w życie w następnych tygodniach i miesiącach" - wyjaśnił.
Przesłuchanie świadka w postępowaniu podatkowym - obowiązki organu podatkowego
Przypomniał, że "za niespełna 10 dni wejdzie w życie klauzula ogólna obejścia prawa podatkowego"; jak dodał, utrudni ona korporacjom ponadnarodowym tzw. agresywną optymalizację podatkową. "Ideałem byłoby, żeby całkowicie (to - PAP) uniemożliwiła" - wskazał.
Szałamacha przypomniał także, że 1 sierpnia wejdzie w życie tzw. pakiet paliwowy, którego zadaniem jest likwidacja oszustw dot. podatku akcyzowego i VAT. Jak mówił, oszustwa te powodują straty dla budżetu rzędu 8-10 mld zł rocznie. Minister finansów dodał też, że na komitecie stałym została zaakceptowana głęboka nowelizacja ustawy hazardowej.
"Te działania będą przynosiły pozytywny skutek już teraz. One realizują taką filozofię, w której MF konsekwentnie i dosyć twardo mierzy się z profesjonalistami, czyli częścią podatników, która żyje z tego, że chce świadomie i konsekwentnie oszukiwać budżet pastwa" - podkreślał Szałamacha. Jednocześnie - jak wskazywał - drugą częścią tej filozofii jest uproszczenie i ułatwienie działalności tych przedsiębiorców, którzy legalnie wykonują swoją działalność.
Przypomniał, że w czerwcu MF przedstawiło "bardzo pozytywne" wyniki wykonania budżetu za pierwsze 5 miesięcy; za dwa tygodnie przedstawimy wyniki za pół roku - poinformował. (PAP)
ago/ ktl/ kfk/ son/ malk/

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?
Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.
Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT – podała kancelaria prezydenta. Ustawa wprowadza pakiet Slim VAT 3, który ma uprosić rozliczanie tego podatku.
Zakładam, że projekt ustawy o KUKE w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rządu, byśmy zdążyli przepracować ją w Sejmie w czerwcu i lipcu - powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.
Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje jej zwrot. Termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia (RZS-R) został wydłużony do 5 czerwca 2023 r.
Napiwek przypisany konkretnej osobie nie jest dochodem spółki gastronomicznej, a spółka nie zapłaci podatku dochodowego. Podatek dochodowy za napiwek obciąża jednak osobę, która otrzymała napiwek.
Do obliczenia podatku od zysku wypłaconego komplementariuszowi konieczne jest poznanie wysokości podatku należnego od spółki. Skoro PIT od zysku komplementariusza pomniejszany jest o proporcjonalną część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową, to pierwszy z wymienionych podatków będzie mógł zostać wyliczony i pobrany dopiero po złożeniu przez spółkę rocznego zeznania i podjęciu przez wspólników uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku. Spółka, jako płatnik, nie ma więc obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego przy wypłacie komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku. Wyrok z 2 lutego 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 394/22).
31 maja 2023 r. ZUS poinformował, że udostępnił aktualizację aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniony został wygląd aplikacji i rozbudowano ją o kolejne funkcje.
Do 5 czerwca 2023 r. prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku RZS-R o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne wynikającej z rocznego rozliczenia. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – poinformował 1 czerwca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Aż 79% Polaków nie oszczędza pieniędzy na emeryturę poza obowiązującymi składkami, a 62,5% nie odkłada regularnie żadnej kwoty na żaden cel. Jednocześnie dochód rozporządzalny na 1 osobę w Polsce w 2022 roku wyniósł 2 249,79 zł. Czy daje to możliwość odłożenia miliona złotych na emeryturę?
Mały ZUS Plus będzie wydłużony o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystają z tej preferencji (ulgi) w 2023 roku. Poinformowało o tym 31 maja 2023 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wskutek tego przedłużenia przedsiębiorcy ci zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Obniżony VAT na odzież dziecięcą. W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie wykluczają, że temat powróci w najbliższej kampanii wyborczej. Na czym polega problem?
Dokonanie wpisu oraz rejestracja zmian danych ujawnionych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki handlowej. Zgodnie z przepisami, wniosek o wpis lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS powinien być złożony do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia, w którym zdarzenie uzasadniające zmianę miało miejsce. Praktyka pokazuje, że wielu przedsiębiorców zaniedbuje ten obowiązek i zgłasza zmiany za późno lub nie robi tego wcale.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to ważne narzędzie pomagające w zwalczaniu oszustw podatkowych. Elektroniczny proces wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur ułatwia walkę z nieuczciwymi praktykami. Czy obowiązkowe wprowadzenie systemu zapewni skuteczne środki kontroli i wyeliminuje tzw. szarą strefę? Jakie korzyści przyniesie firmom?
Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla niektórych branż nie jest przesądzone - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że nad rozwiązaniami pracuje resort klimatu.
Pakiet e-commerce, który wprowadził szereg zmian oraz nowych pojęć głównie w ustawie o podatku od towarów i usług obowiązuje od 20 maja 2021 r. Szczególnie ciekawe były zmiany, które „uporządkowały” kwestię platform ułatwiających sprzedaż wysyłkową dla konsumentów z UE (B2C). Mowa jest tutaj głównie o interfejsach elektronicznych takich jak chociażby Amazon. Co istotne, adres siedziby dla takich platform nie ma żadnego znaczenia w rozwiązaniu, o którym będzie mowa, o ile ułatwiają one określone dostawy towarów.
W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano oświadczenie majątkowe prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Wynika z niego, że prezydent zarobił ponad 250 tys. zł w 2022 roku. To o nieco ponad 107 tys. zł więcej niż w 2021 roku.
Od 1 lipca przyszłego roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Obecnie jest to dobrowolne, a oficjalne dane Ministerstwa Finansów pokazują, jakie jest podejście podatników do tego tematu. Jak to wygląda?
Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy i płatnicy podatków będą mogli uzyskać od każdego z naczelników urzędów skarbowych (niezależnie od terytorialnej właściwości działania tych organów) dane i informacje o swojej indywidualnej sytuacji podatkowo-prawnej (w tym objęte tajemnicą skarbową) telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 25 maja 2023 r. wyrok w polskiej sprawie (C-114/22) dotyczącej kwestionowania prawa do odliczenia VAT na podstawie pozorności czynności. Sprawa dotyczyła transakcji sprzedaży znaków towarowych i odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie.
Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.
Jak prawidłowo rozliczyć VAT w przypadku zwrotu zakupionych towarów przez nabywcę? Wyjaśniamy na poniższym przykładzie.
Inwestycje amerykańskich spółek na polskim rynku widoczne są na każdym kroku. Wbrew pozorom, ruch kapitału odbywa się jednak również w przeciwnym kierunku. Polscy inwestorzy co raz częściej lokują kapitał w zagraniczne start-up’y, w tym w innowacyjne projekty z Ameryki Północnej. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań są umowy SAFE.
Rolnik ryczałtowy sprzedaje samochód, który wykorzystywał w działalności rolniczej. Samochód ten został przed sprzedażą wycofany z działalności rolniczej, co zostało potwierdzone sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Czy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT? Czy byłoby inaczej, gdyby przed sprzedażą samochód nie został wycofany z działalności rolniczej?
Komentarze(0)
Pokaż: