Pawlak chce zrewolucjonizować "1 procent"
REKLAMA
"Proponujemy, aby podatnicy mogli przekazać 2 proc. podatku dochodowego na te organizacje, zamiast dotychczasowego 1 proc." - powiedział Pawlak, cytowany w komunikacie.
REKLAMA
Jego zdaniem, umożliwiłoby to lepszą realizację zadań tych organizacji, a także przyspieszyło rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Propozycja ta ma związek z pracami nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jak informuje resort, wpisuje się to w realizację Krajowego Programu Reform na lata 2008-2011, którego jednym z filarów jest aktywne społeczeństwo.
Ministerstwu Gospodarki zależy również na wsparciu działalności przedsiębiorstw społecznych o statusie pożytku publicznego, takich jak spółdzielnie socjalne, co wpłynęłoby na rozwój tego sektora przedsiębiorczości.
Spółdzielnia socjalna to forma prawna przedsiębiorstwa mająca umożliwić jej członkom, którymi mogą być zasadniczo tylko osoby wykluczone społecznie i dotknięte przez los (np. bezrobotni, niepełnosprawni, alkoholicy, narkomani), powrót do uregulowanego życia społecznego i rynku pracy. Spółdzielnia socjalna, jako rodzaj spółdzielni pracy, opiera się na zasadzie osobistego świadczenia pracy przez jej członków.
Wicepremier proponuje również kolejne działania, mające na celu dofinansowanie działalności firm społecznych. "Nowe możliwości dałoby np. ustanowienie 1 proc. CIT na rzecz przedsiębiorstw społecznych. Wiem, że taka propozycja wymaga wykonania dodatkowych analiz i kolejnych zmian przepisów. Resort gospodarki jest gotowy do ścisłej współpracy w tej sprawie" - powiedział Pawlak, cytowany w komunikacie.
Możliwość przekazywania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego istnieje od 1 stycznia 2004 roku. W 2006 roku na przekazanie 1 proc. zdecydowało się blisko 1,6 mln podatników, rozliczających na ogólnych zasadach. Przekazana przez nich kwota to ponad 103,7 mln zł.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat