Jak rozliczyć zmianę czasu letniego na zimowy
REKLAMA
REKLAMA
Ze względu na zmianę czasu z letniego na zimowy, która nastąpi w tym roku w nocy z 29 na 30 października, należy przesunąć wskazówki zegara z godz. 3.00 na godz. 2.00 (§ 2 pkt 3 rozporządzenia w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016). Dla pracowników pracujących w tym czasie w nocy oznacza to, że będą pracowali faktycznie o 1 godzinę dłużej.
REKLAMA
Jeżeli zatem pracownicy mają ustalone godziny pracy między godz. 22.00 29 października, a godz. 6.00 następnego dnia, to przepracują nie 8 godzin, lecz faktycznie 9 godzin. Tę jedną dodatkową godzinę należy potraktować jako godzinę nadliczbową. Pracownikowi przysługuje za nią odbiór czasu wolnego lub oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100% (art. 1511 § 1 pkt 1 lit. a Kodeksu pracy). Dodatek w wysokości 100% przysługuje bowiem z tytułu pracy nadliczbowej w nocy. Natomiast pracownik w związku ze zmianą czasu letniego na zimowy pracuje dwukrotnie w godz. od 2.00 do 3.00.
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (PDF)
W przypadku wykonywania pracy przez pracowników w trakcie zmiany czasu letniego na zimowy, w ewidencji czasu pracy należy odnotować, że praca była wykonywana przez 9 godzin. Aby zapis w ewidencji był bardziej czytelny, można wpisać liczbę godzin przepracowanych przez pracownika jako „8+1”.
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat