reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Korekta odpisu na ZFŚS do końca grudnia

Korekta odpisu na ZFŚS do końca grudnia

Do 31 grudnia 2016 r. pracodawca powinien dokonać korekty odprowadzonego odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W tym celu, opierając się na faktycznej liczbie zatrudnionych pracowników, należy ponownie obliczyć wysokość odpisu. Następnie pracodawca odpowiednio zwiększa lub zmniejsza odprowadzony wcześniej odpis na ZFŚS.

Podstawę naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby pracowników. Liczba ta obejmuje pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (§ 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych; dalej: rozporządzenie).

Przy ustalaniu przeciętnej liczby pracowników uwzględnia się zatrudnionych na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony i określony, a także zatrudnionych na podstawie umów zawartych na okres próbny, na czas wykonywania określonej pracy lub na zastępstwo. Do osób zatrudnionych zalicza się też pracowników powołanych, mianowanych lub wykonujących pracę na podstawie wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę. W przeciętnej liczbie zatrudnionych nie ujmuje się natomiast osób przebywających na urlopach wychowawczych, bezpłatnych, osób wykonujących umowy cywilnoprawne (w tym zleceniobiorców) czy osób wykonujących pracę nakładczą.

Źródło: własne

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Do 31 grudnia 2016 r. należy dokonać korekty odpisu na ZFŚS" >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama