reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ministerstwo finansów: będą liczne zmiany w podatkach

Ministerstwo finansów: będą liczne zmiany w podatkach

Liczne zmiany w podatkach, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów, nie będą na razie miały charakteru "wielkiej reformy" - powiedziała dzisiaj wiceminister Elżbieta Chojna-Duch.

"Te wszystkie rozwiązania, one są liczne, chociaż nie mają takiego charakteru systemowego, nie są wielką reformą prawa podatkowego. Na tę reformę przyjdzie czas" - powiedziała Chojna-Duch w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie).


Wiceminister przyjechała do Kazimierza Dolnego, aby wziąć udział w konferencji naukowej pt. "Nauka finansów publicznych - dotychczasowy dorobek, perspektywy rozwoju".


Jak powiedziała Chojna-Duch, zmiany dotyczyć będą m.in. podatków dochodowych od osób fizycznych PIT oraz osób prawnych CIT, i mają zmierzać do ich uporządkowania i uproszczenia. "Dążymy, w kontekście dalszym, do unifikacji obu ustaw, ale na razie są jeszcze odrębne" - powiedziała Chojna-Duch.


Resort finansów przygotowuje też zmiany w podatku VAT, podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.


Chojna-Duch zapowiedziała też zmiany dotyczące możliwości zadłużania się samorządów, które zróżnicują prawną sytuację w tym zakresie dużych miejskich aglomeracji i małych gmin wiejskich. Powiedziała też, że trwają prace nad wprowadzeniem wieloletniego planowania wydatków budżetowych, także w samorządach.


Chojna-Duch podkreśliła, że Polska ma dobre ustawodawstwo budżetowe, a niektóre nasze rozwiązania są kopiowane przez inne kraje. Podała przykład zastosowanej w naszym kraju "zasady adekwatności", która mówi, że jednostki samorządowe powinny otrzymywać tyle środków, ile mają zadań. "Ta zasada stanowi obecnie zasadę konstytucyjną francuską" - powiedziała Chojna-Duch.


Dodała, że inne kraje wprowadzają też polskie rozwiązanie, że Sejm, zwiększając wydatki, czy ograniczając dochody planowane przez radę ministrów, nie może ustalić większego deficytu niż przewidziany w projekcie ustawy budżetowej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama