| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ministerstwo finansów: będą liczne zmiany w podatkach

Ministerstwo finansów: będą liczne zmiany w podatkach

Liczne zmiany w podatkach, nad którymi pracuje Ministerstwo Finansów, nie będą na razie miały charakteru "wielkiej reformy" - powiedziała dzisiaj wiceminister Elżbieta Chojna-Duch.

"Te wszystkie rozwiązania, one są liczne, chociaż nie mają takiego charakteru systemowego, nie są wielką reformą prawa podatkowego. Na tę reformę przyjdzie czas" - powiedziała Chojna-Duch w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie).


Wiceminister przyjechała do Kazimierza Dolnego, aby wziąć udział w konferencji naukowej pt. "Nauka finansów publicznych - dotychczasowy dorobek, perspektywy rozwoju".


Jak powiedziała Chojna-Duch, zmiany dotyczyć będą m.in. podatków dochodowych od osób fizycznych PIT oraz osób prawnych CIT, i mają zmierzać do ich uporządkowania i uproszczenia. "Dążymy, w kontekście dalszym, do unifikacji obu ustaw, ale na razie są jeszcze odrębne" - powiedziała Chojna-Duch.


Resort finansów przygotowuje też zmiany w podatku VAT, podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.


Chojna-Duch zapowiedziała też zmiany dotyczące możliwości zadłużania się samorządów, które zróżnicują prawną sytuację w tym zakresie dużych miejskich aglomeracji i małych gmin wiejskich. Powiedziała też, że trwają prace nad wprowadzeniem wieloletniego planowania wydatków budżetowych, także w samorządach.


Chojna-Duch podkreśliła, że Polska ma dobre ustawodawstwo budżetowe, a niektóre nasze rozwiązania są kopiowane przez inne kraje. Podała przykład zastosowanej w naszym kraju "zasady adekwatności", która mówi, że jednostki samorządowe powinny otrzymywać tyle środków, ile mają zadań. "Ta zasada stanowi obecnie zasadę konstytucyjną francuską" - powiedziała Chojna-Duch.


Dodała, że inne kraje wprowadzają też polskie rozwiązanie, że Sejm, zwiększając wydatki, czy ograniczając dochody planowane przez radę ministrów, nie może ustalić większego deficytu niż przewidziany w projekcie ustawy budżetowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »