REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o PIT może być zmieniona w tym roku

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnicy będą mogli odliczać w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacane za granicą. Zostanie doprecyzowana ulga rodzinna - skorzystają z niej rodzice dzieci uczących się poza Polską.

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o pit. Jak dowiedziała się GP, po zmianie przepisów podatnicy będą mieli prawo do odliczania w polskim PIT składek ubezpieczeniowych opłacanych za granicą.

REKLAMA

Autopromocja

Ma zostać także doprecyzowana ulga rodzinna. Będą mogli z niej korzystać rodzice dzieci uczących się za granicą.

Zdaniem ekspertów te dwie zmiany to tylko kropla w morzu potrzeb. Ustawa o PIT w wielu miejscach wymaga modyfikacji. Potrzebny jest też nowy tekst jednolity ustawy, którego wydanie GP postulowała już w marcu.

Składki i ulga

Zmianą, która ucieszyłaby polskich podatników, byłoby wprowadzenie możliwości odliczania składek na ubezpieczenia społeczne zapłaconych do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce. Na ten aspekt zwraca uwagę Łukasz Bączyk, konsultant w PricewaterhouseCoopers, wyjaśniając, że w ten sposób Polacy wykonujący pracę za granicą nie traciliby na tym, że podlegają zagranicznemu systemowi ubezpieczeniowemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ustawodawca mógłby znowelizować przepisy odnoszące się do ulgi na dziecko, gdyż obecnie ulgę tę mogą stosować podatnicy, których dzieci uczą się w szkołach, o których mowa w polskich przepisach o systemie oświaty. W rezultacie do ulgi nie mają prawa rodzice, których pociechy uczą się w szkołach zlokalizowanych za granicą - tłumaczy Łukasz Bączyk.

Jeżeli przepisy odnoszące się do wymienionych zagadnień nie zostaną w wystarczającym stopniu zmienione, to można przypuszczać, że osoby oddelegowane do pracy w innych krajach Unii Europejskiej zaczną masowo składać wnioski do polskich władz ubezpieczeniowych o wydanie certyfikatu E-101, co pozwoli im na płacenie składek do polskiego systemu ubezpieczeń w trakcie pracy za granicą. Pozostali podatnicy wciąż nie będą mogli odliczyć w Polsce składek płaconych do zagranicznych systemów ubezpieczeniowych.

REKLAMA

- Natomiast trudno przypuszczać, że rodzice, których dzieci uczą się w zagranicznych szkołach, będą namawiali je do powrotu do Polski - kwota ulgi jest na tyle niska, że po prostu nie będzie miało to ekonomicznego sensu - uważa ekspert PricewaterhouseCoopers.

Według niego ciekawym rozwiązaniem byłoby również wprowadzenie zapowiadanego od jakiegoś już czasu podatku liniowego. W pierwszych latach po wprowadzeniu tego podatku budżet państwa by na tym znacząco ucierpiał, jednak w dłuższej perspektywie świadomość, że państwo pozwala zachować więcej pieniędzy w kieszeni podatnika, zmotywowałaby ludzi przedsiębiorczych do zwiększonego wysiłku, co zaowocowałoby wyższymi wpływami do budżetu.

Decyzja Trybunału

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT podatnicy, którzy płacą składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w krajach Unii Europejskiej, nie mogą ich odliczyć w swoim rozliczeniu w Polsce.

- Oczywiście dotyczy to tych składek, które nie mogły być odliczone od dochodu/podatku za granicą - przypomina Grzegorz Jukiel, doradca podatkowy w Kancelarii White & Case.

Przepisy te zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny jako niezgodne z Konstytucją RP w wyroku z 7 listopada 2007 r., przy czym Trybunał odroczył termin utraty mocy obowiązującej tych przepisów do 30 listopada 2008 r. Trybunał uznał, że odroczenie terminu utraty mocy tych przepisów powinno być wykorzystane w celu nadania kwestionowanym przepisom treści zgodnej w wyrokiem, bądź też dokonania stosownych zmian w treści zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Mimo że do upływu tego terminu pozostało niecałe siedem miesięcy, MF nie przedstawiło jeszcze zmiany przepisów w tym zakresie.

- W przypadku braku zmian, 1 grudnia 2008 r. przepisy podatkowe niepozwalające na obniżanie dochodu/podatku o zagraniczne składki ubezpieczeniowe przestaną obowiązywać - tłumaczy Grzegorz Jukiel.

Od tego momentu podatnicy będą mogli bezpośrednio stosować dla potrzeb rozliczeń podatkowych zasadę wynikającą z wyroku Trybunału.

Wiele niejasności

Zdaniem Rafała Garbarza, menedżera w Ernst & Young, w obecnie obowiązującej ustawie o PIT jest wiele regulacji, które budzą wątpliwości zarówno podatników, jak i aparatu skarbowego i wymagałyby zmian w przyszłości.

- Aktualny pozostaje także postulat uproszczenia systemu np. poprzez stworzenie nowego aktu prawnego, ponieważ liczne nowelizacje istniejących przepisów spowodowały, że tekst ustawy stał się mało przejrzysty oraz logicznie niespójny - argumentuje Rafał Garbarz.

Eksperci podpowiadają, że minister finansów powinien podjąć akcję nowelizacyjną jedynie tam, gdzie przepisów prawa krajowego nie da się w drodze wykładni pogodzić z przepisami unijnymi.

Odniesienie do prawa UE

Marek Bytof, doradca podatkowy w kancelarii Taxways podkreśla, że dobre przykłady to składka na ubezpieczenie zdrowotne albo ulga rodzinna. W obydwu przypadkach ustawa o PIT odsyła do przepisów innych ustaw.

Nowelizacja przepisów prawa podatkowego jest konieczna też ze względu na wątpliwości co do ich zgodności z prawem wspólnotowym.

- Niemniej zwłoka czy też całkowite zaniechanie nowelizacji nie pozbawi podatnika ochrony prawnej. Część przepisów prawa wspólnotowego ma skutek bezpośredni. Jednocześnie obowiązuje zasada pierwszeństwa obowiązywania prawa wspólnotowego przed prawem krajowym - podsumowuje Marek Bytof.

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów, opracowując nowelizację ustawy o PIT, powinno przede wszystkim skupić się na rozwiązaniu dzisiejszych wątpliwości interpretacyjnych. Marszałek Sejmu natomiast powinien wystąpić z inicjatywą opublikowania nowego tekstu jednolitego ustawy o PIT.

105 razy była już zmieniana ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych od momentu publikacji tekstu jednolitego tej ustawy, czyli od 2000 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podatek dochodowy od osób fizycznych

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA