REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

19-proc. podatek Belki to fikcja

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Zyski kapitałowe są opodatkowane 19-proc. podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stosując zasady zaokrąglania podatków, podatek Belki może wynieść nawet 37 proc. Aby w ogóle uniknąć 19-proc. PIT, wypłacane odsetki nie powinny przekraczać 2,49 zł.

Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych od zysków kapitałowych wynosi 19 proc. W praktyce jednak wysokość podatku Belki znacznie odbiega od przepisów ustawowych. Wszystko za sprawą zasad zaokrąglania podatków do pełnego złotego, przewidzianych w Ordynacji podatkowej.

REKLAMA

Autopromocja

- Od 5 tys. zł na lokacie bank nalicza mi 7,59 proc. odsetek po 14 dniach. Od tego pobiera 2 zł podatku, co stanowi 26,3 proc. Czy podatek od zysków kapitałowych nie wynosi 19 proc. - pyta w liście do redakcji czytelnik.

Zdaniem ekspertów opisany przez podatnika przypadek jest prawdziwy. Co więcej, podatek Belki w skrajnych przypadkach może sięgać nawet 37 proc. Aby uniknąć takiej pułapki, podatnicy musieliby skrupulatnie planować swoje inwestycje. Takie planowanie może przynieść pewne korzyści. Dzięki niemu można uniknąć podatku Belki w ogóle. Podatku nie będzie trzeba bowiem zapłacić, gdy jednorazowe wypłaty zysków od jednego płatnika nie będą przekraczać 2,49 zł. Kontrola takich wypłat może być jednak trudna.

Podatek trzeba zaokrąglić...

Do przychodów z zysków kapitałowych można zaliczyć m.in. odsetki z lokat bankowych i obligacji czy zyski związane z inwestycjami w fundusze inwestycyjne. W zależności od rodzaju inwestycji oraz od tego, czy związany z nią zysk został wypracowany w Polsce lub za granicą, możemy mieć do czynienia z odmiennymi konsekwencjami podatkowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łukasz Strzelec, doradca podatkowy, zwraca uwagę, że w przypadku osiągania z polskich źródeł przychodów odsetkowych oraz zysków związanych z inwestycjami w fundusze obowiązek obliczenia, poboru i odprowadzenia podatku ciąży na instytucji finansowej pełniącej w danym przypadku rolę płatnika. Do poboru podatku dochodzi natomiast każdorazowo w momencie wypłaty lub postawienia do dyspozycji inwestora osiągniętego przez niego zysku. W sytuacji natomiast, gdy zyski zostały wypracowane na rynku akcyjnym lub generalnie pochodzą ze źródeł położonych poza Polską, zobowiązanym do obliczenia oraz zapłaty podatku jest sam inwestor. Do odpowiedniego rozliczenia dochodzi wyłącznie raz w roku w momencie składania zeznania rocznego.

Na te regulacje nakładają się przepisy Ordynacji podatkowej, zgodnie z którymi podstawę opodatkowania i podatek zaokrągla się do pełnych złotych.

REKLAMA

- W określonych przypadkach wzajemna korelacja przepisów o zaokrągleniu oraz o poborze podatku przez płatnika, może prowadzić do sytuacji, w których opodatkowanie dwóch inwestorów osiągających identyczny lub zbliżony zysk będzie od siebie diametralnie różne - zauważa Łukasz Strzelec.

Według naszego rozmówcy, na wysokość podatku, który ostatecznie obciąży podatnika, wpływ może mieć nie tylko kwota wypracowanego zysku, ale również to, w jakich okresach dany zysk jest wypłacany lub kapitalizowany oraz fakt, czy podatek jest pobierany przez jednego lub kilku płatników. Przeprowadzając odpowiednie kalkulacje, można zauważyć, że w skrajnych przypadkach przy minimalnie różniącej się kwocie wypracowanego zysku faktycznie obciążenie podatkowe może wahać się od 0 do nawet 37 proc. zysku.

W większości przypadków stosowanie przepisów o zaokrągleniu nie naraża podatników na istotne straty.

- Jednak podatnicy, którzy chcieliby wykorzystać omawiane regulacje na swoją korzyść, musieliby włożyć sporo wysiłku w podatkowe planowanie swoich inwestycji, tak aby wypłacany im przez danego płatnika przychód jednorazowo nie przekraczał kwoty 2,49 zł - zwraca uwagę Łukasz Strzelec.

...następnie wyliczyć...

Stawka PIT od zysków kapitałowych - jak tłumaczy nam Paweł Szymański, doradca podatkowy, MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy - jest jednym z elementów stanowiących podstawę do kalkulacji należnego podatku, który trzeba zastosować w odniesieniu do prawidłowo ustalonej podstawy opodatkowania. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej podstawę opodatkowania zaokrągla się do pełnych złotych. Również ustaloną w ten sposób kwotę podatku należy zaokrąglić do pełnych złotych. Wskazane zasady wynikają wprost z przepisów, a reguły dotyczące zaokrąglania mają na celu ustalenie jednolitej metody określenia należnych kwot podatku.

- Ustalona efektywna stopa opodatkowania w odniesieniu do faktycznie uzyskanego dochodu rzadko kiedy wyniesie dokładnie 19 proc. Nie jest uzasadniony wniosek, że zasady zaokrąglania zmieniają staw- kę zryczałtowanego podatku, a kwota podatku została nieprawidłowo ustalona - dodaje Paweł Szymański.

... i wpłacić

Zdaniem Andrzeja Pośniaka, doradcy podatkowego w Kancelarii CMS Cameron McKenna, do słusznych wniosków dochodzą niektórzy spostrzegawczy podatnicy, stwierdzający, że niekiedy obciążenia podatkowe są większe niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, podstawy opodatkowania oraz kwoty podatków, zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Zakładając, że bank nalicza klientowi odsetki od lokaty np. w kwocie 7,59 zł, do niekorzystnych dla klienta zaokrągleń dochodzi dwa razy, tj. przy ustalaniu podstawy opodatkowania - z kwoty 7,59 zł do kwoty 8 zł, oraz przy ustalaniu podatku - z kwoty 1,52 zł do kwoty 2 zł.

- Zagadnienie to dotyczy głównie niewielkich kwot, przy których wartość zaokrąglenia stanowi istotny procent, niemniej jednak, przy tych kwotach właśnie problem ten staje się najbardziej odczuwalny - argumentuje Andrzej Pośniak.

Również Marek Gadacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że podatek oblicza się od podstawy opodatkowania, która nie zawsze równa się dochodowi. Ordynacja podatkowa stanowi, że zarówno podstawę opodatkowania, jak i podatek zaokrągla się do pełnych złotych. Tak określony sposób kalkulacji przy niskich kwotach dochodu może powodować, że efektywna stawka podatkowa różni się od stawki ustawowej. Na pocieszenie można dodać, że różnice mogą powstawać zarówno w górę, jak i w dół.

- W przykładzie czytelnika zaokrąglenie akurat spowodowało podwyższenie tej stawki, ale gdyby dochód odsetkowy wyniósł 7,49 zł to podatnik zapłaciłby jedynie 1 zł podatku, a zatem efektywnie około 13,3 proc. zamiast 19 proc. - wylicza Marek Gadacz.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podatek Belki w praktyce

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA