| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 19-proc. podatek Belki to fikcja

19-proc. podatek Belki to fikcja

Zyski kapitałowe są opodatkowane 19-proc. podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Stosując zasady zaokrąglania podatków, podatek Belki może wynieść nawet 37 proc. Aby w ogóle uniknąć 19-proc. PIT, wypłacane odsetki nie powinny przekraczać 2,49 zł.


Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych od zysków kapitałowych wynosi 19 proc. W praktyce jednak wysokość podatku Belki znacznie odbiega od przepisów ustawowych. Wszystko za sprawą zasad zaokrąglania podatków do pełnego złotego, przewidzianych w Ordynacji podatkowej.

- Od 5 tys. zł na lokacie bank nalicza mi 7,59 proc. odsetek po 14 dniach. Od tego pobiera 2 zł podatku, co stanowi 26,3 proc. Czy podatek od zysków kapitałowych nie wynosi 19 proc. - pyta w liście do redakcji czytelnik.

Zdaniem ekspertów opisany przez podatnika przypadek jest prawdziwy. Co więcej, podatek Belki w skrajnych przypadkach może sięgać nawet 37 proc. Aby uniknąć takiej pułapki, podatnicy musieliby skrupulatnie planować swoje inwestycje. Takie planowanie może przynieść pewne korzyści. Dzięki niemu można uniknąć podatku Belki w ogóle. Podatku nie będzie trzeba bowiem zapłacić, gdy jednorazowe wypłaty zysków od jednego płatnika nie będą przekraczać 2,49 zł. Kontrola takich wypłat może być jednak trudna.

Do przychodów z zysków kapitałowych można zaliczyć m.in. odsetki z lokat bankowych i obligacji czy zyski związane z inwestycjami w fundusze inwestycyjne. W zależności od rodzaju inwestycji oraz od tego, czy związany z nią zysk został wypracowany w Polsce lub za granicą, możemy mieć do czynienia z odmiennymi konsekwencjami podatkowymi.

Łukasz Strzelec, doradca podatkowy, zwraca uwagę, że w przypadku osiągania z polskich źródeł przychodów odsetkowych oraz zysków związanych z inwestycjami w fundusze obowiązek obliczenia, poboru i odprowadzenia podatku ciąży na instytucji finansowej pełniącej w danym przypadku rolę płatnika. Do poboru podatku dochodzi natomiast każdorazowo w momencie wypłaty lub postawienia do dyspozycji inwestora osiągniętego przez niego zysku. W sytuacji natomiast, gdy zyski zostały wypracowane na rynku akcyjnym lub generalnie pochodzą ze źródeł położonych poza Polską, zobowiązanym do obliczenia oraz zapłaty podatku jest sam inwestor. Do odpowiedniego rozliczenia dochodzi wyłącznie raz w roku w momencie składania zeznania rocznego.

Na te regulacje nakładają się przepisy Ordynacji podatkowej, zgodnie z którymi podstawę opodatkowania i podatek zaokrągla się do pełnych złotych.

- W określonych przypadkach wzajemna korelacja przepisów o zaokrągleniu oraz o poborze podatku przez płatnika, może prowadzić do sytuacji, w których opodatkowanie dwóch inwestorów osiągających identyczny lub zbliżony zysk będzie od siebie diametralnie różne - zauważa Łukasz Strzelec.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »