REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy handlujący w internecie elektroniką bez zwolnienia z VAT

Przedsiębiorcy handlujący w internecie elektroniką bez zwolnienia z VAT
Przedsiębiorcy handlujący w internecie elektroniką bez zwolnienia z VAT

REKLAMA

REKLAMA

Ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy handlują w internecie elektroniką czy sprzętem RTV i AGD. To jedna z nowości, którą przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT przygotowany przez Ministerstwo Finansów. MF planuje, że zmiany wejdą w życie 1 lipca 2018 r. i pomogą uszczelnić system podatkowy a także uprościć przepisy.

"Procedowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (...) zawiera rozwiązania, których celem jest m.in. dodatkowe uszczelnienie systemu podatku VAT, jak również pewne uproszczenie przepisów prawa w zakresie VAT i usunięcie niektórych zbytecznych obecnie, a uciążliwych dla podatników, obowiązków" - poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe MF.

Autopromocja

"Planowane wejście w życie przepisów ustawy nowelizującej to 1 lipca 2018 r." - dodano.

Z Oceny Skutków Regulacji projektu zamieszczonego we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji wynika, że w tym roku zmiany mają dać budżetowi państwa dodatkowe 51,6 mln zł dochodu, a w kolejnych latach przyczynią się do zwiększenia dochodów o 124 mln zł rocznie.

Wśród zmian nakierowanych na uszczelnienie systemu VAT wymieniono m.in. wyłączenie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT przez podatników dokonujących sprzedaży przez internet niektórych towarów wrażliwych na oszustwa. Chodzi o firmy, których obroty co prawda nie przekroczyły 200 tys. zł, ale handlują np. sprzętem elektronicznym i elektrycznym, RTV i AGD.

Zgodnie z projektem zwolnienie stracą firmy świadczące usługi ściągania długów. Doprecyzowany ma zostać zakres obowiązku rozliczania VAT w obrocie produktami ropopochodnymi. W projekcie jest odwołanie do nowej definicji paliw ciekłych zawartej w prawie energetycznym, zamiast do definicji z ustawy o akcyzie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

INFORAKADEMIA poleca: Faktury VAT

Przewidziano też doprecyzowanie przepisów dotyczących przesłanek wykreślania z urzędu z rejestru podatników VAT oraz podatników VAT UE. Jednocześnie projekt wprowadza dodatkowy warunek, od którego uzależnione jest wpisanie podatnika do wykazu podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną - przed wpisaniem go do wykazu podmiot taki będzie musiał przez co najmniej 12 miesięcy działać, jako podatnik VAT czynny.

"Ograniczy to nadużywanie przez podmioty nowe (wśród których występuje największe ryzyko nieprawidłowości w VAT) instytucji kaucji gwarancyjnej, której celem jest uwiarygodnienie prowadzonej sprzedaży towarów" - tłumaczy MF.

W projekcie znalazły się też zmiany dotyczące zasad wystawiania faktur, których podstawą jest paragon fiskalny oraz korzystania z takich faktur. Możliwość wystawienia faktury dla nabywcy (podatnika VAT) z tytułu sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej będzie uzależniona od wymienienia na paragonie dokumentującym tę sprzedaż numeru NIP nabywcy. Dzięki temu fiskus będzie miał pewność, że faktura wystawiona dla podatnika oraz wykorzystana przez niego na podstawie paragonu dokumentuje zakup dokonany przez tego podatnika. Jednocześnie projekt wprowadza stosowne sankcji w tym zakresie.

"Zmiana w Ordynacji podatkowej polega na doprecyzowaniu, że przepisu o nadpłacie (...) nie stosuje się, jeżeli zwrot nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, którego ciężar został przerzucony na nabywcę (lub na osoby trzecie) skutkowałby nieuzasadnionym wzbogaceniem podatnika" - tłumaczy MF w uzasadnieniu do projektu.

Jak dodano, w tym zakresie regulacje Ordynacji podatkowej uzupełniono stosownymi zmianami przepisów ustawy o VAT, dotyczącymi braku możliwości pomniejszenia podatku należnego VAT o kwotę nadwyżki podatku naliczonego z poprzednich okresów rozliczeniowych.

Do zmian ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej zaliczono natomiast m.in. obniżenie wysokości tzw. dodatkowego zobowiązania podatkowego do 15 proc. w przypadku, gdy podatnik złoży korektę deklaracji podatkowej w trakcie kontroli celno-skarbowej.

Projekt przewiduje także nowelizację Prawa energetycznego. "Zawiera doprecyzowanie definicji paliw ciekłych poprzez wskazanie, że określone wyroby stanowią paliwa bez względu na różne możliwe ich zastosowania, co pozwoli uszczelnić system koncesjonowania i nadzoru nad obrotem, produkcją i przywozem paliw" - wyjaśnia MF.

"Jednoznaczne rozumienie pojęcia paliw ciekłych przyczyni się również do uszczelnienia poboru podatków związanych z obrotem paliwami i wyeliminuje próby fikcyjnego deklarowania przywozu paliw na cele inne niż napędowe" - dodano. W konsekwencji, jak poinformowano, poszerzony zostanie katalog podmiotów, które będą musiały uzyskać koncesje lub uzyskać wpis do rejestru tzw. podmiotów przywożących. (PAP)

autor: Marcin Musiał

edytor: Anna Mackiewicz

mmu/ amac/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA